Burmistrz Strykowa 17 września spotkał się z Wojewodą Łodzkim Zbigniewem Rau, starostą oraz wójtami gmin z pow. brzezińskiego, by porozmawiać m.in. o możliwości włączenia gminy Stryków do tego powiatu.

Inicjatorem spotkania był wojewoda Zbigniew Rau, który wkrótce po nim na swoim facebookowym profilu napisał, iż “podziela opinię, że powiat brzeziński wymaga wsparcia”.
To powiat brzeziński wydaje się być bardzo zainteresowany gminą Stryków, bo to jego dochody realnie zwiększyłyby się (kosztem uszczuplenia dochodów powiatu zgierskiego).

W telefonicznej rozmowie z nami 20 września burmistrz Strykowa Witold Kosmowski powiedział, że zmiana dla samej zmiany nie miałaby sensu, natomiast interesuje go, co mieszkańcy gminy Stryków zyskaliby na tym, czyli, czy w Strykowie powstałyby filie powiatowych instytucji, w których mogliby załatwiać wszystkie sprawy bez konieczności wyjazdu do Brzezin?
Z bardzo wstępnych kalkulacji burmistrza Kosmowskiego wynika, iż miasto i gmina Stryków w przypadku przejścia do powiatu brzezińskiego teoretycznie miałaby do obsadzenia aż 6 mandatów w radzie tegoż powiatu. Pytanie, czy to spodobałoby się gminom obecnie do niego należącym? W radzie powiatu zgierskiego Stryków reprezentuje obecnie 1 radny – Radosław Zaborowski, wcześniej radnym powiatowym był Witold Kosmowski. 

Na spotkaniu w Łodzi nie zapadły żadne decyzje, nie składano żadnych deklaracji. Burmistrz odbiera je jako wstępne zasygnalizowanie tematu.

Co na to mieszkańcy miasta i gminy Stryków? Co na to władze powiatu zgierskiego i gmin go tworzących?

Więcej napiszemy o tym w gazetowym wydaniu Wieści i e-wydaniu. 

22 komentarze

 1. Stryków stolica Polski zrobić

 2. ofiara mafii łowickiej

  Jak świat swiatem Władza zawsze miała przywileje i bedzie miała tylko problem w tym żeby ich nie nadużywać ~~ Zainteresowany. To o czym piszesz to są normalne, praktykowane roszady, przesuniecia i tyle.A o jawnym okradaniu, grabieży swojej ukochanej ojczyzny słyszałeś zapewne -TO BYŁ SZCZYT SZCZYTÓW nadużycia Władzy. Napiszesz Nam troszke o tym ?

  • Zainteresowany

   Wszystkie dotychczas rządzące ekipy łupiły ten kraj, aktualna robi to samo. Ja ich nie wybierałem więc nie muszę się wstydzić.

   Odgórne, partyjne przetasowania administracyjne bez konsultacji z mieszkańcami są dla mnie absolutnie nie do przyjęcia. Może innym pasuje, że bierze się ich za twarz i decyduje za nich, ale ja do takich osób nie należę.

   Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno.

 3. Zainteresowany

  Dla mnie jest to typowa pisowska zagrywka polityczna prze wyborami. Wojewoda chce zabrać bogaty Stryków powiatowi zgierskiemu rządzonemu przez opozycję i dać swojemu, pisowskiemu powiatowi brzezińskiemu w prezencie. Kiepskie to.

  Uważam, że komunikacyjnie Strykowowi i Głownu jest bliżej do Łodzi i Zgierza (ŁKA) i to jest wyraźny plus. Łączenie tych miast z Brzezinami to regres i przedwyborczy administracyjny kaprys pana Raua.

  Głownu nie będzie po drodze z pisowskimi Brzezinami i Łowiczem. Biorąc pod uwagę styl obecnej władzy, pisowskie władze powiatu mogą blokować rozwój miasta, gdyż społeczeństwo i władze Głowna są opozycyjne. Będą więc kłótnie i problemy.

  Nie widzę racjonalnej potrzeby zmian administracyjnych.

 4. Dawać pod ŁOWICZ

 5. popieram te decycje o tym żeby mieszkańcy tez decydowali

 6. ofiara mafii łowickiej

  Jeżeli nie do Brzezin to gdzie? A jaką ma Stryków teraz i bedzie miał nadal siłę przebicia w powiecie z 1/jednym/ radnym? W nowym powiecie miałby Ich aż 6 /sześciu/ – można wtedy działać, można, a przecież O TO CHODZI. Do powiatu brzeżińskiego dokooptował bym jeszcze Głowno i mamy wtedy , nowy, z przyszłością Powiat. Komunikacja między miastami? Nie widzę problemu, ze Strykowa do Brzezin prowadzą dwie drogi, a wprowadzenie regularnych kursów PKS czy BUS to przecież nie problem.Żaden!. Rozumiem troskę burmistrza Strykowa, ale jest to przecież sprawa do załatwienia, moze nie na 100%, ale…. Najlepiej jednak jakby sami mieszkańcy zdecydowali….

  • A niby gdzie tu interes Głowna w takiej zmianie? Już lepiej byłoby dołączyć do Łowicza. A dokooptować wg własnego uznania, a bez poparcia zainteresowanych nie będzie łatwo. A gwarantuję, że na Brzeziny w Głownie nie będzie wielu chętnych.

   • Przecież Głowno może pozostać w powiecie zgierskim, ewentualnie przyłączyć się do łowickiego (choć na zgierski nie narzekam, jesteśmy tak jakby bliżej Łodzi).

    Powiat zgierski będzie wyglądał dziwnie, ale ciągłość granic będzie. Gmina Głowno styka się (co prawda dosyć wąskim paskiem ziemi na zachód od Mąkolic, za autostradą) także z gminą Zgierz.

    Gorzej, jeśli gmina Głowno będzie się chciała przenieść do powiatu łowickiego (im bardziej to pasuje, niż samemu Głownu) – wtedy powiat zgierski będzie miał “przerwę”. Takie “dziurawe” powiaty nie są niemożliwe, takie powiaty istnieją, np. rybnicki w woj. śląskim.

   • Nikt nie mówi, ze nie może zostać w zgierskim. Odpowiadalem poprzednikowi, który dość lekko sobie taką zmianę, przejscia do Brzezin, wyobrazil. Nie widzę jednak tych plusów, że przez Zgierz, jesteśmy “tak jakby blizej Lodzi”. Co masz konkretnie na myśli? Jeśli chodzi o plusy Lowicza, to oprócz znacznie wygodniejszego dojazdu słyszałem opinię wielu znajomych mających porównanie, ze urzędnicy lowiccy są znacznie przyjemniejsi i otwarci na klienta niż zgierscy. To już oczywiście nie to co kiedyś, kiedy urzędnik był szeryfem, ale różnica jest. No i OC byłoby pewnie niższe ;-).

   • Akurat to prawda, jakoś obsługi w Starostwie Powiatowym w Zgierzu to jest dramat.

 7. Jurek ogorek

  Nawet mowy niema, już to było miasto Brzeziny na zadupiu, bez kolei niecch Głowno przygarna leży na rubierrzach, jak by to wyglądało z glowna do Zgierza przez obcy powiat Stryków. Jaja kolejne wymyślone, aby wydoic kasę że Stryków.

  • Jurek ogorek

   Nawet mowy niema, już to było miasto Brzeziny na zadupiu, bez kolei niecch Głowno przygarna leży na rubierrzach, jak by to wyglądało z glowna do Zgierza przez obcy powiat Stryków. Jaja kolejne wymyślone, aby wydoic kasę że Stryków. Najwyższy czas, aby w Strykow został stolicą powiatu o ile nie województwa, z całej okolicy ludzie przyjeżdżają tu zarobić na chleb i wypocząć

  • Jak już to Głowno powinno być szybciej miastem powiatowym niż Brzeziny. Jest większe i komunikacyjnie lepiej położone. A tak naprawdę to w tym wszystkim głównie liczy się odległość/dojazd do urzędów na szczeblu powiatowym. Inne rzeczy, jak inwestycje, bardziej zależą od obrotności lokalnych polityków/działaczy.

   • Może powiat głowieńsko-brzeziński z częścią instytucji powiatowych w Głownie?

    Choć pewnie, niestety, skończyłoby się to lokalizacją wszystkich instytucji w Brzezinach (bo tam już są) i filiami tylko niektórych z nich w Głownie, tak jak już dziś mamy z powiatem zgierskim.

    Dojazd z Głowna do Zgierza jest lepszy, niż do Brzezin. Dużo mieszkańców Głowna pracuje lub uczy się w Łodzi, a o Zgierz łatwo zahaczyć “po drodze” jadąc do Łodzi – o Brzeziny wprawdzie też się da, ale to już większe nadrabianie drogi.

 8. Już nie robić zamieszania zero połączeń a tu są pociągi i jakoś się dostanie każdy człowiek

 9. ofiara mafii łowickiej

  Stryków zawsze kojarzył się lepiej z Brzezinami niz ze Zgierzem. To własnie Telekomunikacja z Brzezin budowała – wraz z pracownikami Strykowa – nowe linie telefoniczne , centrale i je nadzorowała etc.etc. No, ale nikt i nigdy nie zaproponował przyłaczenia gminy Stryków do powiatu brzezińskiego. Więc niech tak się stanie – dojną krową to Stryków jest teraz.

 10. stanowcze nie dla przyłączenia do Brzezin nie ma dojazdu dobrego do tego miasta przerejestrowanie tablic wymiana tablic granicznych powiatów a poza tym to stryków nie może stać się dojną krową bo mają niskie dochody

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.