Dzisiaj, 6 sierpnia, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 złożył w Starostwie Powiatowym w Łowiczu dokumenty wymagane do przejścia na świadczenie kompensacyjne, co wiązałoby się z rezygnacją z pracy nauczyciela i dyrektora. Decyzję w tej sprawie muszą jednak podjąć władze powiatu łowickiego.

Mirosław Kret podczas Reymontiady 2017. fot. archiwum NŁ
Mirosław Kret podczas Reymontiady 2017. fot. archiwum NŁ

Dyrektor Kret w rozmowie z nami potwierdził, że stara się o świadczenie kompensacyjne (mówiąc w uproszczeniu – to rodzaj emerytury pomostowej dla nauczycieli). Obowiązuje go trzymiesięczny okres wypowiedzenia, więc nawet gdyby udało mu się uzyskać świadczenie, będzie jeszcze kierował szkołą na początku zbliżającego się roku szkolnego.

Sam Mirosław Kret mówi nam, że za jego decyzją stoją powody osobiste i zdrowotne.

Zarówno dyrektor powiatowej oświaty Sylwia Walkiewicz, jak i starosta Krzysztof Figat na razie nie wypowiadają się na ten temat. Starosta nam powiedział jedynie, że jutro zbierze się zarząd powiatu, aby przeanalizować tę sprawę – dopiero po tym spotkaniu można spodziewać się jakichkolwiek decyzji.

Mirosław Kret dyrektorem szkoły przy ul. Powstańców 1863 r. został w 2016 roku (po raz drugi w swojej karierze zawodowej, wcześniej funkcję tę pełnił w latach 1996-1999). Jeżeli rzeczywiście odszedłby w tym roku ze stanowiska, oznaczałoby to już czwartą zmianę dyrektora szkoły im. W. S. Reymonta w ciągu ostatnich czterech lat.

19 komentarzy

 1. Jak figat nauczycieli traktuje tak jak kierowców którym podobno nie płaci to wcale się nie dziwię.

 2. Z Figatem nikt nie wytrzyma. Nawet najsilniejsi. Gra jest bardzo prosta. Albo idziesz z nim na układ albo Ciebie niema i masz pod górkę. Brawo dla wytrwałych. Syn chodził na Blich, córka chodzi tutaj i mogę smiało powiedzieć, że szkoła jest zarządzana przez Pana dyrektora świetnie. Szkoda, że odchodzi. Na pewno będzie go brakowało. Mam nadzieję, że nie dłużej niż do listopada porządzi też krętacz z PSLu i do domu.

 3. Z TEGO CO MI WIADOMO TO BOGUCKI SKONCZYL ZSZ W GABINIE ZERO POJECJA O SZKOLNICTWIE JAK TEZ O ZARZADZANIU OSWIATA I TO LUDZIE Z WYZSZYM WYKSZTALCENIEM MAJA MU PODLEGAC – KOMPROMITACJA I ZENADA A ZE POCHODZI Z KIERNOZI NIC NIE ZNACZY

 4. NO WLASNIE JAKIE WYKSZTALCENIE MAJA PANOWIE BOGUCKI I FIGAT ???? PYTANIE NA CZASIE BO WYBORY SIE ZBLIZAJA

 5. Panie Figat z ZSL (nie mylić z przedwojennym PSL) – Po co kraść, jak można sobie dać !
  W taki sposób można zarabiać i po 100 tys. zł miesięcznie, przecież garstka kolesi pomoże.
  Co na to CBA i służby prawne?

 6. A może Pan Dyrektor nie chciał aby jego przełożonymi były osoby po zawodówce i z jakąś dziwną maturą. Panowie Bogucki i Figat, proszę powiedzieć jakie macie wykształcenie?

 7. Wyborcy powinni wiedzieć, że głosując na antypracowniczy P S L , głosują przeciwko godnym wynagrodzeniom pracowników podległym starostwu. Za PSL-PO pracownicy mają najniższe wynagrodzenie 2200 zł brutto, takie jakie ustalił polski rząd z nadania Prawa i Sprawiedliwości.

 8. Wolski kandydacie Pisu jaki masz wykształcenie???

 9. Nadzór prawny wojewody łódzkiego zakwestionował drugi dodatek specjalny. W ocenie Ireneusza Krześnickiego, dyrektora łódzkiego wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli, zapis mówiący o przyznaniu staroście tego składnika wynagrodzenia powinien zostać wyeliminowany z obrotu prawnego. Ponadto zadania, za którą Krzysztof Figat otrzymał dodatkowe wynagrodzenie mieszczą się w zakresie jego zadań, jako starosty łowickiego.

 10. oraz drugiego dodatku specjalnego za pracę w Radzie Muzeum w Łowiczu oraz reprezentowanie powiatu łowickiego na Forum Związków Powiatów Polskich. Ten ostatni wynosić ma 1800 zł.
  W ten sposób po zsumowaniu składników Krzysztof Figat od 1 lipca zarabiać ma 12.036 zł, czyli o 24 zł mniej w stosunku do tego, co uchwalono na początku kadencji starosty.
  https://lowicz24.eu/artykul/wojewoda-zakwestionowal/473936

 11. Podczas czerwcowej sesji przewodniczący RPŁ Krzysztof Górski zaproponował, aby pensja Krzysztofa Figata składała się z wynagrodzenia zasadniczego (4800 zł), dodatku funkcyjnego (2100 zł), dodatku za wysługę lat (12 proc. wynagrodzenia zasadniczego, czyli 576 zł), dodatku specjalnego (40 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 2760 zł)
  https://lowicz24.eu/artykul/wojewoda-zakwestionowal/473936

 12. Może przedstawicie wyniki kontroli w ZSP3 i będzie wiadomo dlaczego Kret ucieka 😉

 13. Zapytajcie kadry którą kierowal Kret. Powiedzą czemu odchodzi.

 14. Który to już dyrektor odchodzi za rządów Figata? Co tam się dzieje? Niech się pan,panie dyrektorze się nie boi i powie prawdę.

 15. A kto z Figatem z PSL wytrzyma. Płace pracowników są na minimalnej krajowej. Pracownicy odchodzą, bo za najniższe wynagrodzenia nie będą pracować. Sprawa wynagrodzeń pracowników była poruszana w starostwie ale rządzący PSL to w swoim stylu zlekceważył, bo oni dbają tylko o swoje koryto (słynne obniżenie o 20% wynagrodzenia dla Figata z pazernego PSL, co skończyło się obniżką jego wynagrodzenia o 24 zł – tym powinny zająć się odpowiednie służby!). Jedyna nadzieja została tylko w wyborach samorządowych aby odsunąć od władzy ten antypracowniczy zarząd z nadania PSL.

 16. Wszystko kiedyś się kończy. Trzeba uszanować wolę człowieka, nawet jeżeli przez większość swojego życia był przyklejony do stołka dyrektorskiego.