W nierozstrzygniętym jeszcze przetargu na modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków w Łowiczu najtańsza oferta opiewa na 117 mln zł. To bardzo dużo w porównaniu do kosztorysu inwestorskiego i do ceny z pierwszego przetargu, która wynosiła 75 mln zł.

Suszenie osadów na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków w Łowiczu. Zdjęcie wykonane zostało we wrześniu 2017 roku,

Miasto ma wprawdzie na inwestycję zapewnioną dotację z NFOŚiGW, która wynieść miała niespełna 45 mln zł, ale jest mało prawdopodobne, aby można było ją zwiększyć.

Miasto może obecną procedurę przetargową rozstrzygnąć, ale to doprowadzi do konieczności rezygnacji w najbliższym czasie z innych inwestycji ważnych dla mieszkańców jak np. budowa tunelu pod torami w ciągu ul. Chełmońskiego, budowa nowoczesnej sali widowiskowej czy innych, drobniejszych ale ważnych.
Przetarg można też unieważnić lub próbować zmniejszyć zakres prac, a dzięki temu również koszty.

Dlaczego modernizacja łowickiej oczyszczalni jest tak droga? Co w projekcie spowodowało tak wysokie koszty? Czy można było wybrać inną technologię? Czy remont koniecznie musi zostać przeprowadzony teraz? – te i inne pytania stawiamy w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina w materiale pt. „Utopieni w ściekach?”.

13 komentarzy

 1. Lektura artykułu Utopieni w ściekach napawa czarnym scenariuszem , czas kłamstw się skończył, trzeba spojrzeć w oczy wyborcom , projekt nieprzemyślny, przerósł umiejętności naszych urzędników w przygotowaniu takiego przedsięwzięcia, szkoda jednakże, że to my mieszkańcy będziemy ponosić koszty tej niefrasobliwości władz. Czas przyznać się do błędów i wycofać z tej inwestycji, natomiast co do oszczędności : najpierw należy zacząć od siebie ograniczając wydatki na płace burmistrzów.

 2. Od 20 lat handluję chemią przemysłową dla oczyszczalni ścieków. Takiego syfu, bałaganu i braku panowania nad czymkolwiek nie widziałem dawno nigdzie. Natomast nie jesto to wina burmistrza tylko dyrektora ZUK i kierownika obiektu. Panowie już dawno obaj powinni polecieć na bruk.

 3. 3 burmistrzów – łowicki gang Olsena Egon z wąsami ma świetny plan a gruby i wyższy lecą za nim..:)

 4. po co oczyszczalnia niech kopią dołki tam się zastawiają i zakopują tańsze rozwiązanie

 5. Zaraz przyjdzie wiosna zrobi się ciepło i smrodek z oczyszczalni znowu będzie umilał nam życie w pelikanim grodzie.Komu mamy dziękować za dbanie o nasze powonienia.

 6. panu Siewierze się oberwie też.nie potrzebnie pchał się w to gówno zrobione przez nieudaczników.

 7. obłuda przede wszystkim

  Proponuję zachować ulotki wyborcze panów 3 muszkieterów i zapytać ich o spełnienie tych obietnic które tak gwarantowali i obiecywali .
  Obiecanki cacanki a głupiemu radość .

  • Ulotki są , filmiki też, tunel w Mostowej, parking piętrowy, cuda na kiju, wszystko to łyknęli niektórzy wyborcy w zamian za barszczyk, owoce. Jakie to smutne… a czegoś się spodziewali pewni wyborcy po władzy , która tymi sztandarowymi projektami karmiła łowiczan już od kolejnych wyborów.

  • Jakich muszkieterów ? Co oni mają z muszkieterów.to raczej “gang Olsena” Egon z wąsami ma plan a gruby i wyższy lecą za nim..

 8. Oj Łowicz popłynie równo z tymi ściekami.

 9. trzech muszkieterów w ratuszu i co dalej panowie. zaglady lowicza ciag dalszy

 10. Ile z tej puli trafi do zarządu łowickiego?