Nietrudno o popełnienie błędu w numerze konta, przy takiej ilości cyfr. Każdemu z nas może się to zdarzyć. Jednak błędnie podany numer może być przyczyną problemów, w szczególność, jeżeli dotyczy dużej kwoty przelewu. Wielu z nas zastanawia się zapewne, czy można cofnąć przelew bankowy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

źródło zdjęcia https://www.pexels.com/photo/man-holding-mug-in-front-of-laptop-842548/
źródło zdjęcia https://www.pexels.com/photo/man-holding-mug-in-front-of-laptop-842548/

Standard numeracji rachunków bankowych

Przed pomyłką ochrania nas standard numerowania rachunków bankowych. Pierwsze dwie cyfry to suma kontrolna, która wyliczana jest na podstawie pozostałych cyfr będących w rachunku. Jeżeli podczas przepisywania danych dokonamy pomyłki to system banku, powinien zauważyć błąd. Jeżeli przelew będzie wykonywany za pomocą bankowości mobilnej to, zostanie on odrzucony na podstawie nieprawidłowych danych odbiorcy.

Numer konta prawidłowy, ale nie należy do naszego adresata

Problem zaczyna się w momencie, gdy wpisany błędnie numer konta jest prawidłowy, ale należy do innej osoby niż nasz właściwy adresat. Co zrobić w takiej sytuacji? Zasada jest taka, że wysłanego przelewu nie można cofnąć, ale czasami istnieje jeszcze możliwość naprawienia błędu. Dotyczy to tych dyspozycji, które nie zostały zrealizowane i są na liście operacji oczekujących, a więc przelewów z datą przyszłą albo czekających na sesję systemu rozliczeń międzybankowych Elixir. Zazwyczaj w bankach sesje te odbywają się trzy razy w ciągu dnia. W takiej sytuacji najczęściej sami możemy cofnąć przelew. W wielu aplikacjach bankowości internetowej dostępna jest opcja podglądu niezrealizowanych płatności. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy usunąć błędny przelew i problem mamy z głowy. Inny sposób na cofnięcie to wykonanie telefonu na infolinię bankową z prośbą o anulowanie konkretnego przelewu. Ponadto możemy także osobiście udać się do najbliższej placówki banku.

Przelew z błędnymi danymi został zrealizowany

Co zrobić w sytuacji, kiedy przelew został zrealizowany, ale trafił na rachunek bankowy błędnie podanego adresata? W takim przypadku sprawa komplikuje się, a ten problem reguluje Ustawa o usługach płatniczych. Według niej przy prawidłowo podanym rachunku adresata, bank powinien sprawdzić zgodność pozostałych danych, tj. imię i nazwisko. Ponadto, jeżeli my podaliśmy błędne dane, to bank powinien podjąć działania, których celem jest odzyskanie pieniędzy. Oczywiście, jeżeli spotkała nas taka sytuacja, musimy niezwłocznie zgłosić ten fakt do banku, w którym mamy konto. Powinniśmy pamiętać, że instytucja ta może zażądać od nas opłaty za podejmowane czynności. Upewnijmy się także, czy nie będzie ona przewyższać kwoty błędnie wykonanego przelewu. Odzyskanie naszych pieniędzy, o ile w ogóle się uda, jest to proces czasochłonny. Uzbrójmy się zatem w cierpliwość. Może się także zdarzyć, że trafimy na uczciwego adresata błędnego przelewu, który sam zauważy dodatkowe środki na swoim koncie i zwróci je.

Błędny przelew i brak gotówki

Wykonaliśmy błędny przelew i brakuje nam gotówki. Musimy uregulować płatność względem faktycznego odbiorcy tego przelewu albo potrzebujemy gotówki na opłatę w banku za dokonanie czynności mających zwrócić nam nieprawidłowo wysłane środki. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomocne mogą okazać się pożyczki przez Internet – https://proficredit.pl/pozyczki-przez-internet/. Gotówka dostępna jest zazwyczaj od ręki, a spłata odbywa się w niewielkich ratach. Pamiętajmy jednak, że pożyczki przez Internet, jak każde zobowiązanie należy spłacić. Z tego względu upewnijmy się, czy nie będą one stanowić zbyt dużego obciążenia dla naszego budżetu.

Komentowanie nie jest możliwe.