Gdy ktoś prosi nas o poręczenie kredytu powinniśmy wziąć pod uwagę dwa ryzyka. Po pierwsze kredytobiorca z jakiegoś powodu może przestać spłacać raty np. może stracić pracę czy poważnie zachorować. Wtedy bank będzie wymagał spłaty od nas. To już dość dobrze znany problem. Mniej mówi się o tym, że nawet jeśli żadnych rat nie będziemy musieli spłacać, to i tak poręczony kredyt będzie obniżał naszą zdolność kredytową i przez to trudniej będzie nam uzyskać kredyt dla siebie.

Gdy wnioskujemy o kredyt, bank poprosi o podanie dochodów, kosztów życia, a także o wysokość rat płaconych już kredytów i tych, które poręczyliśmy. Na tej podstawie oblicza jaką kwotę może nam pożyczyć. Może się więc zdarzyć, że ze względu na to, że jesteśmy żyrantem, nie dostaniemy kredytu dla siebie. Nawet jeśli kredyt jednak dostaniemy, to dostępna kwota będzie niższa, niż w sytuacji, gdybyśmy nie byli żyrantem. Bank musi bowiem zakładać, że dojdzie do sytuacji, w której poręczyciel będzie musiał spłacać raty zamiast kredytobiorcy. Wtedy jego dochody muszą pokryć koszty życia i raty kredytów.

Co jeśli przez poręczenie nie możesz dostać kredytu dla siebie?

Jeśli już jesteś poręczycielem i z tego powodu nie możesz dostać kredytu na taką kwotę jakiej potrzebujesz, to taki problem możesz rozwiązać na kilka sposobów. Po pierwsze możesz porozmawiać o swojej sytuacji z osobą, której poręczyłeś kredyt. Być może istnieje szansa, że ona będzie mogła spłacić kredyt przed terminem lub że ma inną osobę, która zostanie żyrantem zamiast ciebie. Bank zgodzi się uwolnić poręczyciela ze zobowiązania tylko jeśli dług zostanie spłacony lub jeśli ktoś inny, o podobnych lub wyższych dochodach, zastąpi ją jako nowy poręczyciel.

Jeśli powyższe rozwianie nie jest możliwe, to można też zrezygnować z własnych kredytów np. karty kredytowych, czy kredytów odnawialnych w rachunku. Można też przed terminem spłacić swoje kredyty ratalne. W ten sposób spadnie twoje zadłużenie i wzrośnie szansa na nowy kredyt. Jeśli natomiast nie masz żadnych swoich kredytów, z których mógłbyś zrezygnować, to możesz spróbować znaleźć osobę, która zostanie żyrantem czy współkredytobiorcą twojego kredytu.  Ewentualnie możesz też  spróbować podwyższyć swoje wynagrodzenie np. wnioskując o podwyżkę, czy zmieniając pracę na lepiej płatną. 

Partner artykułu: Expander

Komentowanie nie jest możliwe.