Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zarządził kolejny odstrzał sanitarny dzików. Do końca maja zabite mają być 3162 dziki w różnych obwodach łowieckich w województwie, z czego 96 na terenie powiatu łowickiego (w 17 obwodach łowieckich na terenie powiatu).

Petr Dvořák / www.freepik.com
Wild boar with youngsters. Animal in the forest.

Sanitarny odstrzał jest odpowiedzią na zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Domagali się go hodowcy trzody chlewnej, także w naszym powiecie.

Nie jest to pierwsze rozporządzenie nakazujące odstrzał w ostatnich miesiącach, ale przebija poprzednie pod względem liczby zaplanowanych do zabicia osobników. To i tak niewiele w porównaniu z województwem wielkopolskim, na terenie którego ASF już wcześniej stwierdzono. Tam od grudnia odstrzelonych zostało już około 35 tys. dzików, a tamtejszy wojewoda Łukasz Mikołajczyk podpisał już zarządzenie o odstrzale kolejnych 5 tys. Czy te działania mają sens? Czy są prowadzone prawidłowo? Kto wita je z zadowoleniem, kto jest przeciw, a kto ma dylematy?

O tym wszystkim w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina, dostępnym tak w wydaniu tradycyjnym, papierowym, jak i cyfrowym.

Tagi:

1 komentarz

  1. Świń nic nie uratuje bo i tak pojadą do rzeźni.
    A tu mamy bezsensowną rzeź na dzikach, które mogły żyć.