Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau wydał zarządzenie zastępcze, w którym zdekomunizował nazwę Zespołu Szkół nr 1 w Głownie poprzez pozbawienie go imienia prof. Romaualda Adama Cebertowicza.

O wszczętym przez wojewodę postępowaniu zmierzającym do zdekomunizowania nazwy zespołu szkół pisaliśmy w “Wieściach” obszernie zaledwie miesiąc temu. Wtedy ani w Starostwie Powiatowym w Zgierzu (powiat jest organem prowadzącym placówkę), ani w Radzie Miejskiej w Głownie nikt nie przypuszczał, że procedura tak szybko doprowadzi do wydania zarządzenia zastępczego.

Ma ono wejść w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, a publikacja nastąpiła 22 marca.

Decyzja wojewody to cios dla środowiska lokalnego, w tym inicjatorów nadania imienia prof. Cebertowicza  Zespołowi Szkół nr 1 w 2003. Nazwa przyjęła się i była powodem do dumy. Od szeregu lat o ZS nr 1 powszechnie mówi się w Głownie nie inaczej jak po prostu “Cebertowicz”. 

Odnowiona w 2018 r. elewacja frontowa ZS nr 1 w Głownie. Fot. EWR

Pochodzący z Głowna światowej sławy naukowiec prof. Romuald Adam Cebertowicz jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Z jego biografią można zapoznać się na stronie internetowej miasta tutaj, zaś zarządzenie zastępcze wojewody z uzasadnieniem dostępne jest tutaj

Czekamy na wasze komentarze dotyczące tej sprawy…

34 komentarze

 1. Michalina

  A może Pan Stopczyński – wice z Cebertowicza i zwolennik “miłościwie” nam rządzących mógłby jakoś wpłynąć, pomóc. Przecież startował z list PiS, popierany przez Pana Jędrzejczaka i nie tylko, no a teraz co nabrał wody w usta i siedzi cicho.

  • Być może coś robi, nie będzie przecież relacjonował na żywo w komentarzach pod artykułem. Przekonamy się po efektach. Myślę, że temat jest w Głownie ważny, to i NŁ nie odpuści.

 2. Szanowni Podatnicy otwieram Wam oczy-tzw. postępowania administracyjne dla urzędników są potrzebne, woda dla roślin, bez nich są bezużyteczni i nie mają pracy——będą zwalniani, jeśli nie będą wydawać ZŁYCH DECYZJI, OD KTÓRYCH LUDZIE W NAIWOŚCI BĘDA ODWOŁŁYWAĆ SIE, BY wsa MIAŁY LENIWĄ ALE PRACĘ- TO PATOLOGISA rp–NALEŻY ZLIKWIDOWAĆ TEN URZĘDNICZY BIZNNES!!!

  OBUDŻCIE SIĘ PODATNICY!!!

  urzędnik nie ponosi żadnej odpowiedzialności karnej za złą DECYZJE!!! bo taki mamy rząd-taką partię

  • Za poprzednich rządów niekompetentnych urzędników karano konfiskatą majątków i wylaniem na bruczek. Tania propaganda.

 3. skalazłapis

  mafia rzadzi w łodzi-mafia urzędnicza za nasze pieniądze, za pieniądze uczicwych ludzi-ten wojewoda nie zna Konstytucji RP!!!! porażenie mózgowe jest mniej szkodliwwe od jego “deczyzji”

  • Tako rzecze człowiek uczciwy z wyjątkową wiedzą w dziedzinie psychiatrii.

  • Fan głupich wpisów

   O który dokładnie rozdział/artykuł Konstytucji chodzi? Czy pisząc “mafia rządzi w łodzi” masz na myśli władze miejskie, władze wojewódzkie czy chodzi o konkretne osoby i łodzie z przystani nad naszym zalewem? Po co ten pseudopolityczny bełkot?

 4. A tu na koniec jeszcze mała ciekawostka. R.A.Cebertowicz ma ulice nie tylko w Głownie i Łodzi.
  Ciekawe, czy tutaj także wojewoda coś działa i spółdzielnia będzie miała malowanie?
  https://docdro.id/bfbswp7

 5. Po małym śledztwie dotarłem do mało znanych w Głownie informacji. Wnuczkiem R.A.Cebertowicza jest najprawdopodobniej prof. fizyki na Uniwersytecie Gdańskim, Marek Żukowski (syn. Barbary Halszki Cebertowicz-Żukowskiej i Jerzego Żukowski). Myślę, że informacje od niego sporo by wyjaśniły w temacie.

  Linki, które zamieściłem w tym poście, a które potwierdzają powyższą informację muszą być zatwierdzone przez redakcję. Być może post będzie więc zdublowany.

 6. W notce biograficznej na stronie Głowna brakuje też istotnej informacji (z punktu widzenia powyższej sprawy), że zgodnie z życzeniem był pochowany w mundurze powstańca śląskiego.
  http://www.niedziela.pl/artykul/17665/nd/Ratowniczy-krzywej-wiezy-w-Pizie

 7. Po małym śledztwie dotarłem do mało znanych w Głownie informacji. Wnuczkiem R.A.Cebertowicza jest najprawdopodobniej prof. fizyki na Uniwersytecie Gdańskim, Marek Żukowski (syn. Barbary Halszki Cebertowicz-Żukowskiej i Jerzego Żukowski). Myślę, że informacje od niego sporo by wyjaśniły w temacie.
  https://prabook.com/web/marek.zukowski/93365
  https://www.newscientist.com/letter/mg14018996-200-letters-gdansk-grandad/

 8. Decyzja wojewody jest najeżona wieloma błędami. Do podanych dat nie zamierzam wracać. Działaność merytoryczna prof. Cybertowicza to pasmo wielu sukcesów. W Warszawie w 1948 t. uratował kościół św. Anny u wylotu tunelu trasy WZ, który po robotach ziemnych zaczął się stopniowo rozsypywać. W Gdańsku
  jeszcze żyje były mieszkaniec Głowna, profesor Politechniki Gdańskiej, który jest gotowy przekazać dla potrzeb UM Głowno i Starostwa w Zgierzu, opinie o działalności i zasługach prof. Cybertowicza w okresie, jego 40 letnim pobycie na terenie trójmiasta.

  • To są konkrety. Jako naukowiec czegoś dokonał. Natomiast o konkretach jego negatywnej działalności jako polityka nic nie wiemy. Szkoła powinna zebrać więcej informacji właśnie z gdańskiego etapu życia. Przy okazji, to był R.A. Cebertowicz, a nie R.A.Cybertowicz

  • Zainteresowany

   Prof. R. A. Cebertowicz był również zaangażowany w ratowanie zabytków we Włoszech, m.in Krzywej Wieży w Pizie.
   Ciekawe jak Włosi skomentowaliby decyzję wojewody. 😉

 9. Włodzimierz

  Wojewoda zwrócił się IPN o wydanie opinii potwierdzającej niezgodność nazwy szkoły z Ustawą. Czyli już zaznaczył jaka ta opinia ma być. Żenada i wstyd dla Wojewody. Sadzę, że władze powiatu odwołają się od tej haniebnej decyzji.

 10. Włodzimierz

  Faktycznie uzasadnienie Wojewody jest delikatnie mówiąc niechlujne – wg zapisu uzasadnienia prof. Cebertowicz został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk w 1980 r. i potem zmarł w 1971 r. Powrót do przyszłości?

 11. Ogółem szkoła cieszy się, niestety, złą sławą. Wątpię, czy ta zmiana wyjdzie jej na dobre.

 12. Takie prawo, a prześwietlał IPN. Warto wejść w w/w odnośniki.

 13. “Osobiście nie znam nikogo kto by w Głownie źle wspominał prof. Cebertowicza.” Zważywszy, że zmarł 38 lat temu, a przed śmiercią przyjeżdżał tu tylko sporadycznie na uroczystości i wydarzenia kulturalne, to nie ma w tym nic dziwnego. Jego znajomi z okresu wojny już dawno nie żyją. To akurat słaby argument.

 14. pranie mózgu zaliczył w Szczytnie

 15. Z życiorysu wynika, że RAC był politycznym oportunistą/konformistą, ale w sumie uhonorowany był za osiągnięcia zawodowe. Mam wątpliwości czy jego działalność polityczna była na tyle negatywna dla społeczeństwa, że przekreśla to co osiągnął jako naukowiec. Moje wątpliwości powiększa niestaranność przygotowania uzasadnienia przez ludzi wojewody (np. pomylenia o 10 lat, roku śmierci). Czy oni to naprawdę rzetelnie sprawdzili, czy też pojechali z klucza?

  • Jarosław

   Dobry, spokojny i wyważony komentarz. Mam identyczne odczucie po lekturze zarządzenia zastępczego i krótkiej biografii patrona.

 16. Sanka Coffee

  Wojewoda byle co je i byle co gada.

 17. Zainteresowany

  Skandal.

  • Niejaki Rau pokazuje czym sie zajmuje ze swoimi Misiewiczami za nasze ciezko zarobione pieniadze.Ba zaraz bedzie info ze jesli Glowno nada imie lecha kaczynskiego to dostanie ekstra dofinansowanie.

   • Zainteresowany

    Osobiście nie znam nikogo kto by w Głownie źle wspominał prof. Cebertowicza. Ta “dekomunizacja” to farsa.

   • Nie wiadomo jak wspominają prof. Cebertowicza ci z którymi był w KW PZPR, towarzystwie Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz ZBoWiD-ie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.