Ubezpieczenie nieruchomości to rozwiązanie, które sprawdza się w sytuacjach trudnych i dramatycznych, kiedy naprawienie szkody wymaga sporych nakładów finansowych. Niezależnie od tego czy szkoda jest wyłącznie częściowa czy całkowita, pieniądze z polisy mogą się okazać nieocenionym wsparciem, ale warto posiadać jak najszerszy zakres ochrony.

Ubezpieczenie nieruchomości – na czym polega?

Ubezpieczenie nieruchomości to polisa, której konstrukcja jest dwuczłonowa. Pierwszy człon stanowi umowa podstawowa, drugi zaś to umowy dodatkowe.

Umowa podstawowa to ubezpieczenie murów i stałych elementów. Zawarcie tej umowy jest konieczne, by można było skorzystać z rozszerzenia, czyli tak zwanych umów dodatkowych. To, jakie umowy zostaną wybrane, nie jest już w żaden sposób określone. Można dowolnie wybierać wyłącznie te rozszerzenia, które budzą nasze zainteresowanie i rzeczywiście mogą być przydatne.

Przed podpisaniem umowy warto więc rozważyć dokładnie, jaki zakres ochrony może być potrzebny i w jakim wymiarze polisa powinna chronić posiadane mienie.

Umowa podstawowa – zakres ochrony

Umowa podstawowa w polisie ubezpieczeniowej na mieszkanie to ochrona murów i stałych elementów. Ich zabezpieczenie jest konieczne, jeżeli chce się otrzymać w ogóle jakiekolwiek wsparcie finansowe.

Mury – to wszystko co zostało wymurowane, począwszy od fundamentów aż po strop. W zakresie stałych elementów znajdują się natomiast te elementy wykończenia, których nie można przenieść bez użycia narzędzi. Będą więc to tynki, ościeżnice, podłoga, kafelki, armatura kuchenna i łazienkowa, instalacja elektryczna, okna, a w niektórych przypadkach również meble kuchenne, jeżeli jest to kuchnia w zabudowie, czyli przygotowana nie tylko na wymiar, ale również trwale przymocowana do ścian i podłóg.

Polisa ubezpieczeniowa w swej formie podstawowej chroni zazwyczaj na wypadek zalania i pożaru oraz od kilku do kilkunastu innych zdarzeń losowych. Niekiedy oferowane jest w tej opcji także przepięcie.

To oznacza, że wszystkie inne nieszczęśliwe zdarzenia nie mieszczą się w granicach odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Co więcej, całe wyposażenie mieszkania, które można potraktować jako majątek ruchomy, również nie jest objęte ochroną. Jeżeli więc na skutek zalania mieszkania zostanie uszkodzony telewizor, to firma ubezpieczeniowa nie zwróci za niego pieniędzy.

Umowy dodatkowe – co obejmują?

Za wspomniany telewizor odpowiedzialność można przekazać towarzystwu ubezpieczeniowemu wyłącznie za pomocą wybranej umowy dodatkowej, w której uwzględnione będą sprzęty RTV.

Ochronę tę można rozszerzyć również na meble, biżuterię i wartości pieniężne, które są przechowywane w domu. Takie rozwiązanie to bardzo dobry sposób na wszechstronne i kompleksowe zabezpieczenie majątku. Dokładnie, co wchodzi w zakres umów dodatkowych można sprawdzić analizując ubezpieczenie nieruchomości z www.ubezpieczeniaonline.pl. Wystarczy zapoznać się dokładnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia danej polisy, by wiedzieć, jak duży jest wybór i co można zrobić.

Czy ubezpieczenie murów i ścian wystarczy?

Umowa podstawowa zawsze jest lepszym zabezpieczeniem niż brak polisy mieszkaniowej i w jakimś stopniu pozwoli pokryć straty, jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia. Pytanie, co w sytuacji, gdy mury i stałe elementy nie ulegną zniszczeniu, a jedyne co będzie uszkodzone to właśnie ruchomości i cały sprzęt domowy. Czy wówczas ochrona podstawowa na pewno będzie wystarczająca?

I chociaż dobrze wybrane ubezpieczenie murów z www.ubezpieczeniaonline.pl to podstawa, kompleksową ochronę zyskać można wyłącznie dzięki połączeniu ubezpieczenia murów i wyposażenia.

Komentowanie nie jest możliwe.