Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, zdecydował 29 listopada, że średniowieczny zamek w Oporowie, w którym od 1949 roku znajduje się muzeum, wraca do rodziny Karskich. Kasacja, złożona przez Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz Muzeum Zamek w Oporowie została odrzucona. Decyzja jest ostateczna i nie ma od niej odwołania.

Średniowieczny zamek w Oporowie, perełka kultury narodowej, decyzją NSA wraca do spadkobierców właścicieli fot. Dorota Grąbczewska

To oznacza, że XV-wieczny zabytek, perełka polskiej kultury, należący do najlepiej zachowanych zamków średniowiecznych w Polsce z oryginalną budowlą i 10 ha parkiem wokół oraz neogotyckim domkiem i domkiem szwajcarskim, wraca do spadkobierców: Juliusza Karskiego, Karola Karskiego, Rafała Karskiego, Gabrieli Zakrzewskiej, Elżbiety Radziwiłł i Marii Karskiej, którzy złożyli pozew o zwrot majątku.

Przypomnijmy, że po wojnie zamek został zabrany ówczesnym właścicielom – rodzinie Karskich, na mocy art. 2 ust. 1 lit. E dekretu o reformie rolnej. W międzyczasie zamek przechodził kilka gruntownych remontów, dlatego dziś jest świetnie zachowany. Po zmianach ustrojowych w Polsce przed spadkobiercami otworzyła się szansa, by starać się o zwrot tej nieruchomości. Rodzina podniosła fakt, że zamek nie był częścią majątku rolnego, który podlegał reformie rolnej, a więc nawet w myśl dekretu o tejże reformie, nie powinien był zostać właścicielom zabrany.

Więcej na temat przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny.

1 komentarz

  1. Powinni teraz oddać Państwu kasę za dotychczasowe użytkowanie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.