Domowy warsztat nie tylko ułatwia drobne prace, ale także generuje oszczędności. Awarie mają to do siebie, że najczęściej przychodzą w niespodziewanych momentach. Wówczas warto mieć pod ręką podstawowy zestaw narzędzi.

W przypadku poważniejszych awarii tego rodzaju narzędzia mogą polepszyć sytuację przed przyjazdem fachowców. Czym kierować się podczas wyboru narzędzi do domowego warsztatu? Które z nich są niezbędne do przeprowadzenia większości prac? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Podstawowy zestaw narzędzi

Inwestycja opiewająca w podstawowy zestaw narzędzi do warsztatu ma charakter długoterminowy, bowiem narzędzia te służyć nam będą co najmniej przez kolejnych kilka lat. Tego rodzaju warsztat powinien być złożony z narzędzi uniwersalnych i praktycznych, które pozwolą uszczelnić kran, przywiesić obraz, czy dokręcić śrubkę. Warto pamiętać, by poziom narzędzi odzwierciedlał poziom naszych umiejętności w majsterkowaniu – jeśli jesteśmy początkującymi majsterkowiczami, wówczas warto zainwestować w narzędzia trwałe i solidne o prostych mechanizmach. Jako, że wspomniana inwestycja nie należy do najtańszych, warto stopniowo rozbudowywać swój prywatny warsztat. Dlaczego w ogóle warto go mieć? Przemawiają za tym trzy kluczowe aspekty – ekonomia, rozwój oraz praktyka.

Skoro mowa o ekonomii to warto podkreślić, iż samodzielna naprawa pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, która zapewne byłaby przeznaczona fachowcom. Aby doskonalić swe umiejętności warto skorzystać z dedykowanej literatury, choć o wiele większy skutek przynoszą filmy instruktażowe od których roi się w sieci. Samodzielna naprawa to nie tylko zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, ale także satysfakcja, która w tym przypadku jest bezcenna.

Narzędzia dla majsterkowicza dzielą się na kilka kategorii ze względu na zastosowanie, ale łączy je wspólny mianownik – uniwersalność i praktyczność. Do tego rodzaju narzędzi zaliczyć z pewnością należy młotek służący wbijaniu i podważaniu. Warto wyposażyć się w dwa młotki o różnych rozmiarach – duży oraz mały. Nie obejdzie się także bez wkrętaka zwanego również śrubokrętem. W tym przypadku również powinniśmy posiadać dwa warianty – płaski oraz krzyżowy. Na rynku znajdziemy mnóstwo wariantów z wymiennymi końcówkami. Nie należy zapominać także o tzw. próbówce, czyli śrubokręcie informującym nas o obecności prądu w instalacjach elektrycznych.

Jakie inne narzędzia powinny znaleźć się w warsztacie?

Do innych narzędzi, które powinny być obecne w domowym warsztacie zaliczamy proste w obsłudze wielofunkcyjne szczypce. Są one bardzo pomocne w cięciu, przykręcaniu oraz odkręcaniu. Obcęgi zaś pomagają w podważaniu przedmiotów niewielkich. Niezbędna jest również latarka, która okaże się cenna w momencie, gdy warunki pracy utrudnia brak oświetlenia oraz poziomica pozwalająca skutecznie i estetycznie zawiesić półko oraz wiele obrazów. Jest ona ważna również w większości prac wykończeniowych. Zestaw kluczy płasko-oczkowych w podstawowych rozmiarach również może okazać się niezbędny w większości prostych prac.

Warto zaopatrzyć się w narzędzia pomiarowe takie jak miary, kątowniki, suwmiarki, poziomice, które dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem – https://www.ebmia.pl/narzedzia-pomiarowe-c-1805_1685.html Ostatnim tradycyjnym narzędziem składającym się na warsztat jest nóż introligatorski, który pozwoli precyzyjnie i skutecznie ciąć materiały takie jak karton, tapeta, skóra oraz papier.

Poza wspomnianymi podstawami nie należy zapominać o drobnych elementach takich jak gwoździe, śrubki, czy kołki. W przypadku osób chcących rozszerzyć swój zestaw kluczowe mogą być elektronarzędzia takie jak wiertarka, wkrętarka oraz szlifierka. Tego rodzaju narzędzia wymagają od nas nieco większych umiejętności, dlatego warto poszerzać swój warsztat stopniowo.

Narzędzia ręczne, elektronarzędzia bądź inne elementy wyposażenia warsztatu znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl

Komentowanie nie jest możliwe.