Choć istniała groźba wycięcia, dąb rosnący w pasie drogowym przy targowisku miejskim, zniszczony jakiś czas temu przez uderzenie pioruna, zostanie zachowany. Obecnie nadal prowadzona jest obserwacja drzewa, ale planowane jest zlecenie opracowania projektu prac konserwacyjnych, a później ich wykonanie.

fot. ljs

Drzewo rosnące na wysokości budynku administracyjnego Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest pomnikiem przyrody, ale siła uderzenia pioruna była tak wielka, iż początkowo sądzono, że naruszony mógł zostać nawet system korzeniowy. Teraz wyraźnie jednak widać, że drzewo, nawet mimo znacznych ubytków w korze, wykazuje witalność.

fot. ljs

Jak poinformował nas Paweł Gawroński, naczelnik Wydziału Spraw Komunalnych UM Łowicz, na przełomie września i października planowane jest zlecenie wykonania dokumentacji prac konserwatorskich, której autorem miałby być prof. Marek Siewniak (SGGW) – ten sam, z którym łowiccy urzędnicy są w kontakcie od momentu, kiedy dąb został uszkodzony.

 

4 komentarze

 1. ofiara mafii łowickiej

  Brawo. Tak trzymać. Ten dąb to symbol.A jak ta troska sie ma do wycięcia 2-konarów pięknej, ZDROWEJ akacji na osiedlu Kostka w spokojną, cichą noc z 10/11.06.2019. Drzewo nie tak dawno było badane.Ok!. Podobno ktoś -do dzisiaj nie ustalono kto sic! – usłyszał trzaski i zgłosił to do Straży. Dwa piękne konary Straż wycieła. My mieszkańcy twierdzimy, że akacja była ZDROWA i CAŁA. Ktoś zrobił sobie prześwit do obserwacji?! Pare lat temu było zgłoszenie na Policję, że po osiedlu Kostka i okolicy grasuje …..PEDOFIL W ten sposób sporo policjantów “odwiedziło” osiedle i to wszystko. Dezinformacji z tego osiedla można usłyszeć w sklepie,na targowicy etc.etc.

 2. takic pięknych drzew się nie wycina. Można by zrobić widokówkę Łowicza z tym dębem właśnie

  • Dendrolog

   Taaaa, pocztówkę z tymi kikutami. Za długo na słońcu byłeś/byłaś 😁.

   • Te “kikuty”, jak twierdzisz, to siła Tego Dębu. Jego chęć do życia. To Patron Osiedla Starzyńskiego. Był jak powstawało i dogląda dalszych losów.
    A ty dendrolog (celowo z małej litery) żyj sobie zdrowo, choć bezmózgowo…
    PS.
    Ludzie ułomni dla ciebie to nikt? To drzewo, pomimo wypadku pokazuje, że można dalej żyć.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.