W świetlicy wiejskiej w Mastkach 12 sierpnia spotkali się przedstawiciele kół łowieckich działających na terenie powiatu łowickiego, władz samorządowych oraz hodowcy trzody chlewnej. Celem spotkanie było wypracowanie wspólnej strategii walki z rozszerzaniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Piotra Malczyka, współorganizatorem był wójt gminy Chąśno Dariusz Reczulski.

Głos zabierali m.in. wicestarostwa Malczyk, powiatowy lekarz weterynarii w Łowiczu Artur Moskwa i Przemysław Kobacki, łowczy Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Łodzi.

Wicestarosta zaczął od przekazania kilku informacji pozyskanych bezpośrednio ze źródeł rządowych. Zdementował informację która pojawiła się niedawno w Radiu Zet, jakoby rząd nie miał pieniędzy na wypłacanie odszkodowań za likwidowane hodowle. Miejmy nadzieję, że takie zabezpieczenie nie będzie na naszym terenie potrzebne, ale w razie czego będą na to przeznaczone pieniądze z budżetu. Podobnie są też zarezerwowane środki na dofinansowania na działania z zakresu bioasekuracji, a wnioski z powiatu łowickiego mają być rozpatrywane w pierwszej kolejności.

Wicestarosta mówił też, że należy zgłaszać mu wszelkie przypadki, gdyby któryś z banków z powodu wprowadzenia strefy ochronnej próbował na przykład wypowiadać hodowcom umowy kredytowe (w takich sytuacjach mają interweniować w bankach przedstawiciele ministerstwa).

Łowczy Przemysław Kobacki mówił, że nie jest prawdą – co niektórzy rolnicy zarzucają myśliwym – jakoby ci nie chcieli redukcji populacji dzików. Zapewnił, że myśliwi chcą strzelać, ale często na przeszkodzie stoją przepisy prawne. Żaden z nich nie ma prawa odstrzelić dzika poza terenem swojego koła, nie może też strzelać jeśli w pobliżu są inne osoby (co wykorzystują przedstawiciele organizacji przeciwnych polowaniom, którzy w tym roku kilkakrotnie je przerywali), wreszcie nie mogą w strefie żółtej wykorzystywać w polowaniu urządzeń termonoktowizji, co często czyni odstrzał niemożliwym.

Rolnicy mają wypracować wspólne postulaty i propozycje zmian w przepisach, które przedstawi w ministerstwie rolnictwa (a może także środowiska) 4-5 osobowa delegacja z radnym sejmiku wojewódzkiego Waldemarem Wojciechowskim. Postulaty hodowców z powiatu łowickiego to: natychmiastowe zniesienie strefy ochronnej z gmin powiatu łowickiego, wybicie do zera populacji dzików w strefie ochronnej (zdaniem myśliwych – niewykonalne), przyśpieszenie rozpatrywania wniosków o dofinansowanie na bioasekurację i ich wypłat, zagwarantowanie zachowania cen skupu sprzed wprowadzenia strefy ochronnej. 

Szerzej o problemie ASF w powiecie łowickim jutro, 14 sierpnia, w Nowym Łowiczaninie.

20 komentarzy

 1. mamy cudowne władze w cudownym kraju a wszystkim żyje się coraz lepiej

 2. Nie wierzcie anonimom, bo to tchórze bez własnego zdania. Piszą to co gdzieś po kiblach usłyszą, co im koledzy, przyjaciele opisywanych nakazują. Jak widzę, że jakiś anonim pisze, to od razu takie coś omijam, bo wiem że to jakiś śmieć i szubrawa wiadomość.

  • Tadzio nie jest anonimem. Tadzio podpisał się własnym nazwiskiem. Nazwisko Tadzia składa się z jednej litery.

  • Ja nie wierzę partyjnym kacykom. Raz popierają jednych raz drugich aby być dłużej przy korycie!

 3. Malczyk jak to strażak- gasi pożary. Trzeba było robić spotkania zanim to przyszło w nasz rejon

  • Tak sobie myślę, że to chyba lepiej zrobić coś później niż wcale. Robi coś, stara się – źle. Nic by nie robił – też źle. Narodzie, zdecyduj się na coś.

 4. Zgadzam się z Tobą specjalisto, jesteś królem życia, jesteś wspaniały :))))))))
  Może chociaż trochę zmniejsze Twoje zakompleksienie…
  Następnym razem pamiętaj, że osoby które mają jaja podpisują swoje wiadomości/komentarze

  • Kolejny z jednoliterowym nazwiskiem. Plaga jakaś.

  • Kuziz - Zsl

   Trafiłem Cię, wiem. Ja mogę być anonimowym bo jestem zwykłym człowiekim, Ty pchasz się do koryta to masz. Proszę kota zdjąć z płota, a nie politykę uprawiać!

 5. Malczyk (kukiz) kogo ty kacyku partyjny teraz popierasz? Idziesz z PSL! Jesteś stołkowiczem i karierowiczem kiedy twoja partia popiera PSL a ty tylko dla stołka PiS.

  • Kolego anonimie, bądź tak łaskaw zauważyć, że na poziomie lokalnej polityki mniej się liczy skąd, ale bardziej kto i jak o ludzi/społeczność dba. Nie zarzucaj więc Malczykowi, że jest z Kukiza. Zauważ działalność Malczyka, a potem pomyśl czemu ludzie głosują na takich, którzy wykazują się inicjatywą. No, chyba że myślenie to dla Ciebie za trudne.

 6. A ten co całą salę obserwuje …….bez ruszania głową……to co choduje???????

 7. Proszę uważać na słowa bo będzie pozew o zniesławienie , nie można tak sobie obrażać każdego bezkarnie

 8. a ktyóry to gnał 109 po mieście pierwszy czy drugi

 9. Malczyk…to jakiś chichot losu. Specjalista od wszystkiego. Takie czasy.

  • Marianna Duf

   Oj gościu, gościu….Takie czasy, że jak ktoś działa dla społeczności, to takie bzdeciki jak ty tylko umieją krytykować. Weź chłopie podciągnij spodenki, ogarnij się jakoś i żyj, a nie tylko jak tchórz z ukrycia walisz bąki.

 10. wszechwiedzący malczyk to dopiero fachowiec od asf ,a walduś na posła kandyduje to teraz siedzi cicho żeby głosów nie stracić malowane lisy byle przy korycie się jak najdłużej utrzymać bo drugi raz się już nieuda

  • W anonimie jest dużo zła i jadu. Przecież pan Malczyk nie mówi, że jest specjalistą od asf. On zrobił to czego jego poprzednicy nie robili. Zorganizował spotkanie w sprawie asf i skutecznie zaprosił na nie specjalistów. To chyba dobrze, prawda? Stara się pomagać i pośredniczyć w trudnych sprawach, a nie własne interesiki załatwiać.

 11. Panowie i Panie hodowcy oni chcą wam zniszczyć gospodarstwa i wpuścić zachodnie korporacje! Ta choroba to fake! Nie dajcie sobie wmówić https://www.youtube.com/watch?v=eYCMbf2RffQ

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.