W najbliższą niedzielę 2 września o godz. 16.00 w Alei Gwiozd Łowickich na Starym Rynku zostaną odsłonięte kolejne cztery „Gwiozdy”, czyli tablice z imionami laureatów, którzy zostaną w ten sposób uhonorowani za zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej.

Zofia Mycka ma tak dużą wprawę w robieniu pierogów, że jednego dnia sama potrafi ich zrobić 500 sztuk. fot. Mirosława Wolska-Kobierecka

W tym roku „Gwiozdy” zostały przyznane: w kategorii twórczości ludowej – hafciarce z Gągolina Południowego Janinie Kuczek i kultywującej tradycje cięcia papieru artystce z Kurpiów Czesławie Kaczyńskiej, zaś w kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej – utalentowanej kulinarnie Zofii Mycce ze Strzelcewa oraz łowickiemu skrzypkowi związanemu z wieloma kapelami ludowymi Józefowi Kossowskiemu, który zostanie upamiętniony tablicą pośmiertnie. W poniedziałek, 27 sierpnia, dotarła do nas bowiem smutna wiadomość o śmierci muzyka.

Podobnie, jak w latach poprzednich, uroczystość rozpocznie się na Starym Rynku od odsłonięcia tablic, zaś później będzie kontynuowana w sali barokowej Muzeum w Łowiczu. Program muzyczny przygotuje Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki”.

3 komentarze

  1. Z wielką przyjemnością przyjdę na uroczystości związane z nadaniem Gwiazd Łowickich! Chodźcie ludzie do Pani Zosi, a nie na wyborczy wiec prezydenta Dudy! Zapraszam! Prezydent też tam powinien być!!!

  2. Szkoda że ktoś nie pomyślał żeby gwiozdy nie były właśnie przy muzeum a nie w obecnym miejscu ponieważ niestety to ogranicza rozstawienia ogródków przy działających tam restauracjach

  3. Brawo Zocha!