Wybór materiałów

W trakcie obróbki komina, duże znaczenie ma to, co kładziemy na cały dach. Zwróćmy uwagę, że ważną funkcję pełni tu membrana dachowa. Należy ją prawidło, równomiernie ułożyć i przymocować wokół komina. Z pewnością zapewni ona dodatkową szczelność. Można wybrać również ekrany dachowe, które są ulepszoną wersją membrany. Są trwalsze i wytrzymałe. Membrana musi być wywinięta na kominie i szczelnie przyklejona do niego za pomocą specjalnej taśmy uszczelniającej lub kleju. Ważne jest, aby obróbka komina przebiegała zgodnie  z kierunkiem spływania wody opadowej. Najpierw owijamy jego górną część, następnie boki, a na samym końcu dół. Na membranę nakłada się kontrłaty, łaty i zasadnicze krycie dachu, czyli najczęściej są to dachówki.

Zasady obróbki komina

Przed zaczęciem obróbki, nad kominem, można dodatkowo wykonać rynienkę z foli, która będzie miała za zadanie odprowadzenie ewentualnej wody w obszar poza sąsiadujące z kominem krokwie. Do obróbki komina  można zastosować  taśmy kominowe wykonane z aluminium lub ołowiu. Obróbki przednie i boczne należy wyprofilować i połączyć. Taśmy kładziemy na dach przy kominie i przyklejamy szczelnie do dachówek. Jeśli zachodzi potrzeba, dachówkę przy kominie należy dociąć. Ich krawędzie muszą być wygładzone w miejscu styku z obróbkami. Opierzenie boczne komina łączymy poprzez zakład prosty. Obróbkę wykonujemy segmentowo, nakładając taśmę kominowo oddzielnie na każdą dachówkę. Po obrobieniu przodu komina robimy obróbkę boków, a na samym końcu tył komina.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że obróbka komina, wiąże się z pracą na wysokościach. Należy postępować ostrożnie i  jak najbardziej bezpiecznie. Oczywiście, jeśli nie jesteśmy fachowcami, może warto odpuścić sobie samodzielną obróbkę i zlecić ją doświadczonemu dekarzowi, który zrobi tę pracę za nas. Sama wiedza jak obrobić komin może nie wystarczyć, jeśli jednak sami chcemy uporać się z tym zadaniem, to pamiętajmy o precyzji i szczególnej uwadze.

Komentowanie nie jest możliwe.