Złe wieści dla mieszkańców Głowna – na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej uchwalone zostały nowe stawki opłat za śmieci, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2020. Opłata za śmieci segregowane wywindowana została do wysokości 33,5 zł za osobę miesięcznie. Dwa razy tyle, czyli 67 zł zapłacą ci, którzy śmieci nie segregują.

fot. ljs

Uchwalone podwyżki stanowią wielokrotność stawek obecnie obowiązujących, a są to odpowiednio: 12,9 zł oraz 17,90 zł.

Radni 12 głosami za, przy dwóch głosach sprzeciwu i 1 głosie wstrzymującym się, mimo negatywnej opinii komisji budżetu i mimo szeregu wątpliwości wyrażanych w dyskusjach zarówno na forum komisji, jak i sesji, ostatecznie uchwalili stawki zaproponowane przez burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka, a wynikające z kalkulacji przeprowadzonej po otwarciu ofert z drugiego już z rzędu przetargu na odbiór śmieci.

fot. ljs

O tym, jak trudna to była decyzja, jakimi argumentami operowano podczas poprzedzającej ją dyskusji oraz o tym, jak i kiedy głowieńscy samorządowcy będą próbowali z niej wybrnąć, by mieszkańcy nie mieli poczucia, że płacą za tych, którzy od obowiązku tego się uchylają, w najbliższym gazetowym wydaniu WG.

66 komentarzy

 1. Cena za wywóz śmieci powinna zostać zmniejszona o połowę natomiast powinny posypać się kary dla nieuczciwych nie wolno karać cenami ludzi któży uczciwie płaca i chcą w tym mieście mieszkać i wychowywać swoje dzieci . Przy takiej polityce władz miasta Głowno stanie się miastem starszych mieszkańców a co gorsza miastem zasiedlonym przez inne narodowości .

 2. Jestem pod wrażeniem komentarzy idiotów którzy bez żadnej wiedzy wypisują bzdury. Macie chociaż świadomość jaka sumę miasto dopłaca rocznie do tej usługii, a nie musi tego robić?? Może nadszedł czas pieniądze te przeznaczyć na co innego, ale niestety coś za coś. W tym przypadku śmieci w górę i nagle płacz i wylewanie żali.

 3. Panie Janeczek chyba to ostatnia kadencja będzie. Zatracił się Pan ze swoimi radnymi w tym burmistrzowaniu. Jak czytam Pana oświadczenie to płakać mi się chce. Dla mnie Burmistrz to ktoś blisko ludzi, blisko ich problemów, postrzeganie miasta jak własnego domu, a nie tylko suche fakty i frazesy. Nie zagłosuję na Pana już więcej.

  • Odnośnie tego oświadczenia (na Fejsie), to jasno widać, że jest to słaba próba zrzucenia odpowiedzialności na innych lub okoliczności. Nikogo nie dziwi, że ceny idą w górę, bo jest to uzasadnione, natomiast bulwersujące jest to, że te wzrosty są tak wysokie, że praktycznie najwyższe w kraju.
   działalność
   Przy okazji zwraca uwagę jeden wykres prezentujący ilość zebranych odpadów komunalnych w ciągu roku. Szczególnie fakt wzrostu tej ilości z poziomu 4400 – 4500 ton w latach 2014-15 do 5200 ton w 2018. Tego się po prostu nie da wytłumaczyć inaczej niż przez to, że jest to ilość wynikająca ze wzrostu ilości rezydentów. A więc wynajmujący mieszkania dorzucają się do tej puli, a nie są obsługiwani w ramach indywidualnych umów prowadzących działalność gospodarczą. Wypowiedzi typu, że 99% wynajmujących mieszkania w Głownie prowadzi taką działalność, to po prostu nieprawda.

   Przy okazji małe wyliczenie. Przeciętny Polak, w skali całego kraju, produkował 312-315 kg odpadów (rocznie) w ostatnich latach. Licząc szacunkowo po produkcji śmieci w Głownie odpowiada to ok. 14,1 tys. osób w latach 2014-15 i aż 16,7 tys. osób w roku ubiegłym. Oczywiście to zgrubne wyliczenie, ale trudno zakładać, że różnica aż 2600 osób wynika z czegoś innego niż z nieszczelności systemu i tego, że wynajmujący mieszkania nie są do niego zgłoszeni.

 4. Fantastyczna sprawa. Radni aż kipią pomysłami jak zapobiec haraczowi na rzecz śmieciowej mafii. Pani Baraniak co ma Pani do powiedzenia tak była pani ambitna przed wyborami, Pan Kowalski kolejny , Pani Sadowska i reszta , powietrze z was zeszło? …bycie radnym to nie tylko siedzenie i pobieranie diety za udawanie. Jestem ciągle za tym aby radni nie dostawali złamanego grosza to ma być robota społeczna. Zobaczylibyście ilu ich zostanie. A teraz powiedzcie szczerze, głośno i wyraźnie swoim wyborcom którzy na was głosowali, za czym głosowaliście i dlaczego w sprawie śmieci i co robicie aby zapobiec truciu obywateli naszego miasta tym co leci z komina. Jacy radni , taka elita i takie miasto.

 5. Szanowni państwo. My nie możemy tak sobie pitu pitu anonimowo, spróbujmy się zorganizować, to jest nasza społeczność, my o tą społeczność dbamy, ja jestem otwarty, jeśli ktoś zechce pogadać, spotkajmy się, tak nie można. Od nas zależy co będzie dalej…. I tylko od nas.

 6. Janeczek zawsze był taki bystry. A ludziom się on podoba a my wszyscy będziemy płacić gruby pieniądz, bo się nie da nic zrobic👏👏👏

  • janeczek i radni z jego otoczenia + baraniakowa komunistka z SLD oops sorry już z PO (sic) , 1 z PIS , Baleja to właściwie nie wiem co to za odmiana radnego, kowalski, sadowska, milczarek, oraś, typowo dietetycy a no i szkup który nie może wiatraków przeboleć.

 7. Dla zainteresowanych tematem. Na ezg24 jest tekst, który prezentuje stanowisko władz miasta w tej sprawie.
  W skrócie.
  1. Uważają, że ta podwyżka to w żadnym wypadku nie jest wina władz samorządowych, ale jedynie rządu (podobnie jak w przypadku cen prądu – kuriozum).
  2. Wg nich tam gdzie jest taniej wynika to wyłącznie z tego, że samorządy dopłacają do wywozu odpadów.
  3. Wszyscy wynajmujący mieszkania (głównie obcokrajowcy) robią to od osób prowadzących działalność gospodarczą. Oni mają odrębne umowy na wywóz i w zasadzie nic się nie da zrobić.
  4. Władze miasta zastanawiają się nad przejściem na rozliczenie od zużytej wody.

  Moim zdaniem to tłumaczenie to totalna żenada. To właśnie władze samorządowe odpowiadają w dużym stopniu za to jak była przez szereg lat, i jak jest teraz, prowadzona polityka odnośnie zagospodarowania odpadów. O tym, że tak jest można się przekonać porównując ceny w całej Polsce. Jest bardzo dużo gmin (w zasadzie prawie wszystkie), które mają ceny na niższym (dużo niższym) poziomie. Czyli można. Zrozumiałbym jeszcze tłumaczenie gdyby zarządzała w Głownie ekipa świeżo wybrana w ostatnich wyborach, ale nie. W dużym stopniu te same osoby zarządzają miastem od kilku-kilkunastu lat. Ta podwyżka w 100% pokazuje ich bardzo małą efektywność w tym temacie.
  5.11.2019 jest spotkanie w Gimnazjum Miejskim z burmistrzem w tej sprawie. Typowe zagranie marketingowe dla rozładowania emocji społecznych (podobnie jak to zastanawianie się nad rozliczeniem przez zużycie wody). Spotkanie nic nie zmieni w zakresie wysokich cen, najwyżej kilku wkurzonych będzie miało okazję się wygadać.

  • Podziwiam KPW za zaangażowanie, ale jak już wspomniałem w Głownie głosuje się na nauczycieli. Dlatego burmistrz ze swoją radą na 5 biegu wywindowali Głowno na podium w Polsce pod względem wysokości opłat za śmieci.

  • Zainteresowany

   Nie rozumiem dlaczego rozliczanie za zużycie wody jest zagraniem marketingowym?

   • Przede wszystkim jeśli władze miejskie uważają rozliczenie wg wody za lepsze rozwiązanie, to dlaczego nie wprowadziły tego wcześniej? Teraz się to dyskutuje? Uważam, że dlatego, iż powstało ciśnienie społeczne w tym temacie i gorączkowo próbuje się pokazać intensywną pracę nad tematem.

    Załóżmy jednak przez chwilę, że będzie decyzja pójścia w tę stronę.
    1. Bardzo trudno będzie określić po raz pierwszy wysokość stawki. Nie wiadomo ile wody zużywają ci słynni od “działalności gospodarczej” (czyli wynajmujący kwatery), którzy za wodę rozliczają się z miastem, a za śmieci mają indywidualne umowy. Jaka część konsumpcji wody przyniesie przychód ze śmieci?
    2. Zmiana systemu spowoduje, że będą rodziny którym stawka za śmieci nie wzrośnie o 160%, a znacznie więcej. Są ludzie podlewający ogródki. Słono za to zapłacą dodatkowo. To będzie dopiero ferment w mieście.
    3. Z tego co wiem jest ileś gospodarstw domowych korzystających z własnych studni lub mają je jako dodatkowe źródło wody. Ci nie zapłacą wcale lub duuużo mniej. Czy to sprawiedliwe?

    Z tych względów myślę, że miasto w to nie pójdzie, chociaż teoretycznie może wyrwać jeszcze więcej kasy. Maksymalna stawka śmieciowa to 11,85 PLN za m3 wody. Więc jeśli ktoś zużywa w rodzinie 3m3 na osobę lub więcej, to przy maksymalnej stawce zapłaciłby jeszcze więcej niż wg nowego cennika.

   • A jaki wpływ na ilość zużytej wody ma ilość wyprodukowanych śmieci? Jak to sensownie powiązać i po co to w ogóle robić? Powinno się płacić za tyle śmieci, ile się wyrzuca. Czyli system jaki istniał zanim dyrektywy UE wyregulowały” nam rynek śmieci plus monitoring lasów i drakońskie kary za śmiecenie.

 8. Macie swojego burmistrza Janeczko

 9. Mieszkaniec Głowna

  Brawo Panie Burmistrzu…👏👏
  Żenada …

 10. Taka gmina

 11. Jak radni mogli na to pozwolić

 12. ho, ho bogata gmina

 13. Dziś jedna Pani Radna argumentowała tą podwyżkę : “bo Burmistrz tak powiedział , co ja mogłam zrobić ?, nikt z mieszkańców nie przyszedł na sesję “…To Rada Miasta nie jest potrzebna. A jak będzie wyglądała podwyżka wypłaty dla P.Burmistrza w roku 2020 , tak “procentowo ” , żeby rzeką Mrogą nie odpłynął nikt ???

 14. Głowno to jest bida z nędza, zobaczcie jak wygląda szkoła jedynka i jej otoczenie. Miasto nieudacznie zarządzane, nie wykorzystujące funduszy unijnych, bo po co takiemu burmistrzowi kontrole na co i ile wydał. Proponuję wycieczkę na ścianę wschodnią Polski. Nawet w malutkich miejscowościach są piękne szkoły, nowe chodniki, przepompownie ścieków itd. Do czego zmierzam, jeśli teraz pozwolimy grupie nieudaczników by robili z nami co chcą bo inaczej nie potrafią to sami będziemy sobie winni.

  • Kandyduj w następnych wyporach i pokaż jak się rządzi….

  • Brawo Paweł, ale Głowno to takie miasto, gdzie do rady i na burmistrza wybiera się nauczycieli. Może ta drakońska podwyżka zadziała jak obuch na łeb. Jeżeli chcesz zobaczyć dobrego gospodarza nie musisz jechać na wschód, wystarczy udać się do Domaniewic.

 15. Pan radny Milczarek to raczej nie powinien się wypowiadać w sprawie śmieci, a raczej w sprawie co robi w Piaskach Bankowych i jak długo jeszcze będzie żerował na tej fikcji.

 16. Opłata winna być za kosz a nie od osoby.zmuszala by do sprzedaży makulatury,szkła,puszek w punktach skupu co niweluje te drakonskie podwyżki.Zapewniam,że połowa gospodarstw przestanie płacić bo ich nie będzie na to stać. Waloryzacja emerytur zaspokoi w połowie wzrost za śmieci,a czeka nas wzrost cen wody,energii,żywności. Budżety domowe nie będą w stanie się spiąć, tylko budżet państwa można powiększać

 17. Fazie się deklaruje ilość osób? W komunalnce?

  • Gdzie znaczy…

  • Tu masz wszystko napisane. Łącznie z formularzem i miejscem zgłoszenia. Tyle, że jeśli wiele osób się wyrejestruje, to radni zmienią sposób rozliczeń. Najpewniej od gospodarstwa domowego, bo od zużycia wody raczej nie. Niektórym to zmniejszy opłatę, a innym powiększy.
   https://www.glowno.pl/67,czystosc-i-porzadek.html

   Dobra informacja jest taka, że kolejna podwyżka w przyszłym roku będzie mogła być nie więcej niż o ok. 5%, bo już szczęśliwie jesteśmy blokowania ustawowo przez 2% przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę, a on rośnie nie więcej niż 4-6% rok do roku.

 18. Władysław Marciniak

  W związku z tak wysoką podwyzszką śmieci naturalne wydają się pytania do burmistrza:
  1. Jak burmistrz wytłumaczy fakt, iz inne samorzady w Polsce mogą proponować zgoła o połowe mniejsze stawki za wywóz śmieci
  2. Czy koszt wywozu – odbioru smieci jest calkowice przerzucony na mieszkańców, jeżeli nie to procentowo w jakim stopniu jest pokrywany z budżetu miasta
  3. Czy burmistrz podjął jakiekolwiek działania, jeżeli tak to jakie, mające na celu urealnienie ilosci osób podlegających pod rycxzałtowe opłaty
  4. Czy Burmistrz jest w stanie podać ilu mieszkańców Głowna jest zgłoszonych w deklaracjach do naliczania ryczałtowych opłat śmieciowych
  5. Czy burmistrz jest w stanie podać szacunkowa ilość obcokrajowców mieszkających w Głownie – czy urząd w ogóle prowadzi taki monitoring. Czy urząd jest w stanie określić ile w Głownie jest prowadzonych noclegowni – kwater dla obcokrajowców
  6. Czy burmistrz, oprócz propozycji drakońskich podwyżek, podjął inne jakiekolwiek działania zmierzające do ponoszenia opłat śmieciowych przez właścicieli takich noclegowni – kwater.

  Dla jasności chcę wyrażnie podkreślić, iz absolunie nie jestem nacjonalistą, uważam, ze pobyt i praca obcokrajowców w Polsce jest zbawienna dla naszej gospodarki, ktora bez nich absolutnie by się załamała. Nie oszukujmy się na nasz “produkt krajowy” w znacznym stopniu pracuja własnie oni. Opłaty śmieciowe dotyczą właścicieli kwater- noclegowni a nie obcokrajowców. Oni od obcokrajowców pobieraja opłaty za wynajem lokali, ale czy część z tych opłat odprowadzają w postaci ryczałtu śmieciowego do kasy urzędu? Znając realia nieudacznictwa polskiej administracji Urząd Miasta jak i Urząd Skarbowy udaja, ze nie ma takiego problemu. Zatem pytanie, panie Burmistrzu, co zostało zrobione w tym temacie? czy tylko dla mieszkańców ma pan propozycje drakońskich podwyzek?

 19. Poszperałem trochę w necie i wygląda na to, że biorąc pod uwagę tę podwyżkę będziemy na drugim miejscu w Polsce jeśli chodzi o koszt śmieci segregowanych na osobę. Drożej jest od 1 maja w Górze Kalwarii gdzie płacą 33,86 PLN/os czyli maksymalną, dopuszczoną w tym roku stawkę. Niektóre gminy jeszcze nie ustaliły ceny na przyszły rok, ale mamy duże szanse na utrzymanie wicemistrzostwa.

  Jeśli chodzi o wzrost procentowy, to też jesteśmy “dopiero” na drugim miejscu w kraju, tu z kolei wyprzedziły nas Marki gdzie cena wzrosła o 300% (z 8 PLN/os do 32 PLN/os), ale oni mają pierwszą podwyżkę od 2013 roku. My też wtedy, w 2013 roku, płaciliśmy 8 PLN/os, ale od tamtego czasu jest to bodajże czwarta podwyżka (trzecia przynajmniej) więc nic dziwnego, że to “tylko” podwyżka o 160%.

  Najlepsze, że jeśli nawet wszyscy obecni płatnicy będą płacić nowe stawki to i tak w przyszłym roku będzie deficyt płatniczy. Tych pieniędzy z pewnością nie wystarczy.

 20. Burmistrza stać na takie stawki, ciało tzn. rada zatwierdziła burmistrzowskie propozycje, to czego nie rozumiecie?

 21. Głowno jest biedne taka podwyżka to cios zwłaszcza dla emerytow radni do wymiany nic ich nie obchodzą uczciwi mieszkańcy

 22. Należy wziąć się za właścicieli lokali wynajmowanych obcokrajowcm. Ludzie około 7000 Ukrainy i nikt za nich nie płaci tylko my.

 23. Popieram przedmówcę. Puścić to miasto z torbami.

 24. okradany mieszkaniec

  Jutro idę złożyć korektę deklaracji odnośnie ilości mieszkańców domu z 5 na 1 osobę, resztę wymelduję i będę płacił o połowę mniej niż teraz…polecam innym obywatelom zrobić to samo.

 25. A kiedy nasz kochany urząd weźmie za tych co nie płacą podatków i za odbiór śmieci a puszki wystawiają i to na dodatek NIESEGREGOWANE!!! A my za taką patologie płacimy

 26. Wracamy do palenia plastikiem w piecach. Lasy też sporo przyjmą, a jak już zarośniemy dookoła proponuję wielkie ognisko z plastikowego syfu przed siedzibą burmistrza. Drogami się zajmijcie i chodnikami, rozejrzyjcie się dookoła jak wygląda to miasto w samym centrum Polski. Myślę że taczki podstawią Wam lada dzień. Szanowna rado.

 27. Banda cweli frajerskich

 28. macie platfusów
  buhhah płacić

 29. Taka ciekawostka. Maksymalna kwota za wywóz odpadów w tym roku to 33,86 PLN. Na przyszły rok będzie pewnie wyższa ale i tak prawie ja osiągnęliśmy. Będziemy sławni w Polsce, bo to pewnie procentowo najwyzsza podwyżka w kraju. Słabe mamy władze skoro tak sobie poradzily. Ciekawe do ilu osób spadnie teraz ilość placacych.

 30. Gratulacje dla tych co wybrali taka radę i takiego burmistrza (nic się nie da zrobić)

 31. Odbiór śmieci powinien być za darmo, natomiast opłata za to powinna być wliczana w cenę produktu , jest to jedyny uczciwy sposób.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.