Spektakl, który odbędzie się dziś o godz. 20 przed pałacem w Nieborowie nie będzie aktem prezentacji jakiegoś mało znanego utworu, rodzajem fanaberii, adresowanym do specjalistów pokazem.

Nadchodzi Mephistopheles...w którego postać wcielą się Bogdan Ferenc i Antoni Olszewski. FAUST Antoniego Radziwiłła, 15 września, godzina 20.00. Fot. Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Nadchodzi Mephistopheles…w którego postać wcielą się Bogdan Ferenc i Antoni Olszewski. FAUST Antoniego Radziwiłła, 15 września, godzina 20.00. Fot. Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Przeciwnie, to ambitny projekt wyciągnięcia wprawdzie z szuflady i odkurzenia, ale nie byle czego, lecz bardzo znanej przed laty opery, dzieła potężnego (tak potężnego, że u nas zostanie zaprezentowane we fragmentach), wielokrotnie wystawianego, popularnego – szczególnie w Niemczech – i, co ważne: bliskiego sercu samego twórcy dramatu, Johanna Wolfganga Goethego. Antoni Henryk Radziwiłł bowiem przeczytał pierwszą część Fausta od razu po tym, jak została wydana, w roku 1808 – i od razu, pod wpływem lektury dzieła – zaczął komponować operę, tekst Goethego traktując jako gotowe libretto.

Pierwsze fragmenty opery Radziwiłł wystawił już w 1810 roku w Berlinie, poeta usłyszał je po raz pierwszy rok później, a spotkał się z kompozytorem w roku 1814 w Weimarze.

Co więcej, pewne fragmenty dramatu Goethe zaczął przerabiać pod wpływem opery, którą usłyszał. A dla publiczności pierwszych dziesięcioleci XIX wieku Faust Radziwiłła był “tym” Faustem, jedynym, jaki znała – bo tekst Goethego zostawia miejsce na partie muzyczne – i właśnie w wersji operowej, z muzyką polskiego księcia, niemiecka publiczność poznawała najsłynniejszy dramat swego największego poety.

Faust Goethego, Faust Radziwiłła – dziś przed pałacem w Nieborowie. Mroczny dramat, w nocnej scenerii. Nie przegap!

Mieszkańcy Łowicza będą mieli okazję dojechać na to wydarzenie bezpłatnie, autobusem wynajętym przez ratusz.

Jak powiedział nam Jacek Rybus z łowickiego ratusza, o godz. 18.45 na Starym Rynku zostaną podstawione dwa autobusy, które do Nieborowa wyjadą o godz. 19.00. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji łącznie 104 miejsca siedzące.

Powrót do Łowicza zaplanowano spod bramy nieborowskiego pałacu. O godz. 22.45 podstawione zostaną autobusy, które wyruszą w drogę o godz. 23.00.

Osoby wybierające się na operę powinny wziąć pod uwagę, że spektakl odbędzie się w nocy, gdy temperatura znacznie spada, warto więc cieplej się ubrać i wziąć ze sobą coś ciepłego do picia.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.