W ubiegłym roku jednym z wydarzeń obchodzonej przez cały rok setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, była akcja uliczna i apel przy pomniku Artura Zawiszy Czarnego. Ponieważ pomysł i wykonanie zdobyły wiele pochwał i słów uznania, doczekał się również realizacji w tym roku.

fot. Tomasz Matusiak
fot. Tomasz Matusiak

Akcję zorganizowali uczniowie klasy VII a Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu, a także absolwenci tej szkoły, uczniowie ZSP nr 1, I LO i nauczyciele wszystkich wymienionych szkół. Podobnie jak przed rokiem,w rocznicę wybuchu powstania listopadowego (w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku), po zapadnięciu zmroku dwie grupy wcielające się w postaci powstańców, wyruszyły na ulice Łowicza ze Starego oraz Nowego Rynku. Uczniowie wznosili na głos okrzyki “Niech żyje wolna Polska!” czy “Precz z caratem!”.

Obie grupy spotkały się na apelu przy pomniku Artura Zawiszy Czarnego w skwerze w Alejach Sienkiewicza. Uczestnicy oddali hołd poległym za ojczyznę, wspólnie odśpiewali “Warszawiankę”, a poprzez odczyty i fragmenty poezji przypomnieli dwie zasłużone dla Łowicza i walki o niepodległość Polski postacie – Artura Zawiszę “Czarnego” (1809 – 1833) oraz generała Stanisława Klickiego (1775 – 1847).

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.