Ponad 100 osób zdecydowało się uczestniczyć dzisiaj, 6 października, w spacerze „Szlakiem Żydowskim” po Łowiczu, który zorganizował i poprowadził Zdzisław Kryściak, w ramach autorskiego projektu realizowanego z dofinansowaniem z programu Małe Granty ŁOK.

Zainteresowanie spacerem było tak duże, że autokar który miał dowieźć uczestników na cmentarz żydowski przy ul. Łęczyckiej musiał zrobić dwa kursy. To właśnie ten punkt programu wielu osób wydał się najbardziej interesujący, gdyż położony na obrzeżach Łowicza cmentarz na co dzień jest zamknięty. Inni uczestnicy mówili nam, że zdecydowali się przyłączyć do spaceru ze względu na osobę przewodnika, którego cenią za ciekawe opowieści.

Nim wycieczka dotarła na cmentarz żydowski, odbyła wędrówkę po centrum śladem istniejących i nieistniejących miejsc oraz budynków, związanych ze społecznością żydowską. Dowiedzieli się między innymi, w którym dokładnie miejscu mieściło się getto żydowskie utworzone przez Niemców.

Kolejne spacery z tego cyklu odbędą się 13 i 20 października, tym razem szlakami: literackim i na zakończenie filmowym. Na okoliczność każdej wędrówki zostały wydane trzy tematyczne przewodniki, które będą otrzymywać uczestnicy.

11 komentarzy

 1. Czy będzie jeszcze jeden spacer w tym temacie? Niestety nic nie wiedzialam o tym co się odbył, a chętniecwzięłabym udział. Tym bardziej, ze p. Kryściak jest wspaniałym przewodnikiem z pasją i bardzo ciekawie opowiada. Proszę o powtórkę!

 2. 123
  Obsesje antyżydowskie – to się leczy. Naprawdę

 3. A jak chcą moi drodzy Łowiczanie dowiedzieć się prawdy o Żydach – to niech poczytają książki Albina Siwaka – Polaka który miał z nimi do czynienia przez całe swoje życie… Te książki wyczerpują w pełni temat Żydów w Polsce!

 4. a może najpierw spacer mówiący o tragicznych losach Łowiczan Polaków, co? Gdzie są proporcje? Ciągle o tych żydach. Ale pewnie ktoś daje na tą promocje pieniądze! Smutno patrzeć zapomina się w Polsce o Polakach, bohaterach a wyciąga historię mniejszości narodowych… Zresztą patrząc na stan tego cmentarza to chyba sami Żydzi mają gdzieś tych swoich przodków skoro o to nikt nie dba… A taki bogaty naród

  • Skoro było tak duże zainteresowanie to może coś mówi o tym czego ludzie są ciekawi. Po co od razu krytykować pomysł? A wiem i samo sobie odpowiem – bo to takie “nasze, łowickie” …

   • Krytykować pomysł? Może i tak ale widać jak w ostatnich kilku latach jest robiona propaganda mająca na celu jakąś asymilację Żydów z Polakami, ktoś sprawdza na ile Polacy są tolerancyjni i to jest część jakieś większej układanki… Sprawdz ile idzie pieniedzy na pamięć o Żydach z Min.Kultury i dlaczego my Polacy mamy za to płacić! Dlaczego tego pomysłu nie było wcześniej albo nie jest robiony cyklicznie? Gdzie się nie pójdzie to jest wyciągana Historia Żydów od momentu jak p.Duda powiedział że Polska od 1000 lat jest ziemią dwóch narodów a jeszcze 5lat temu była o tym cisza, w książkach do historii jakoś te fakty są wymazane i się Polaków o tym nie uczy w szkołach! Pójdziesz do Muzeum łowickiego rozdają ulotki o Żydach, pójdziesz do ŁOKu – o żydach, na ulicy o Żydach a o Polakach ZERO albo kłamstwa! Więc TOMKU jesteś krótkowzroczny i nie widzisz pewnych mechanizmów…

 5. A gdzie pozostała część komentarza? Gdzie było getto? Gdzie Żydów w 1939 i 1940 r. rozstrzeliwali?
  Gdzie ładowali w wagony do Treblinki?
  Ja nie wiedziałem o spacerze “Szlakiem Żydowskim”, a jestem zainteresowany?
  Brak kontaktu z przewodnikiem? Na stronie przeważa reklama demodi!
  To jest jednak 80 rocznica likwidacji Żydów w Łowiczu!
  Można Żydów nie lubieć, ale historia jest ważna.