Ponad 100 osób wzięło udział w dzisiejszym spacerze “Dwa klasztory z przewodnikiem PTTK”. Przewodnicy z Koła im. Anieli Chmielińskiej PTTK w Łowiczu poprowadzili uczestników spaceru po fragmencie średniowiecznej historii Łowicza.

Była to okazja do poznania historii dwóch szczególnych miejsc na mapie miasta: byłego klasztoru dominikanów oraz byłego klasztoru bernardyńskiego.

W pierwszym z nich obecnie działa Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 przy ul. Podrzecznej w Łowiczu. Drugi gmach – znany wielu mieszkańcom jako dawna siedziba m.in. Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Stanisławskiego jest obecnie w rękach prywatnych.

Przewodnicy czekali na uczestników spaceru obok gmachu podominikańskiego – przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Okazało się, że zainteresowanie spacerem jest bardzo duże. W byłym klasztorze dominikanów spacerowicze poznali zakamarki obiektu oraz historię zgromadzenia dominikanów w Łowiczu.

Kolejnym punktem wędrówki był klasztor pobernardyński, w którym po kasacie funkcjonowały m.in. łowickie szkoły. Można było obejrzeć m.in. wirydarz klasztorny, zobaczyć co obecnie znajduje się w dawnym kościele, jaka jest historia budynku.

Pomiędzy zwiedzaniem dawnych klasztorów uczestnicy spaceru przeszli przez średniowieczne Nowe Miasto (Nowy Rynek) oraz obok kościoła Świętego Ducha.

Spacer odbył się z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Poprowadzili go przewodnicy: Katarzyna Skierska-Pięta, Wojciech Czapnik i Zdzisław Kryściak.

Był możliwy dzięki uprzejmości Dariusza Żywickiego i Krzysztofa Gajdy, którzy udostępnili obiekty do zwiedzania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Szczególnie interesujące są te zrobione w budynku dawnego klasztoru bernardyńskiego, który obecnie nie jest dostępny do regularnego zwiedzania.

Więcej w najbliższym Nowym Łowiczaninie.

O sprzedaży budynku przy ul. Stanisławskiego pisaliśmy tutaj:

Krzysztof Gajda kupił budynek kolegiów nauczycielskich

 

7 komentarzy

  1. Bardzo ładnie nawiązał do historii budowli i muzyka tez dobrze dobrana Byla . Ten obiekt az prosi sie przerobieniu na hotel z dusza .

  2. Czemu ten przewodnik złożył habit i robi parodie / czy jest aktorem?/, przecież nie jest objęty reguła zakonną.Wysoki nietakt i brak szacunku dla osób duchownych

  3. Też tam studiowałem! NKJO to była świetna szkoła i świetni wykładowcy. Wspaniałe czasy i super budynek. Miał klimat. Pozdrawiam wszystkich!

  4. Bardzo przyjemny spacer

  5. Super spacer ! Taki Lowicz trzeba promować . Jestem pod wrażeniem , potencjał turystyczny ogromny , dobrze zrobił pan Gajda że to kupił . Czekamy na restauracje aż się prosi zeby tam usiąść i zjeść coś z dobrym winem !

  6. Dane mi było tam studiować w tym miejscu! Wspaniały budynek, wspaniała szkoła i piękne wspomnienia !