W czasie sesji Rady Miejskiej w czwartek 22 lutego, rozgorzała dyskusja, której nigdy dotąd nie było przy omawianiu kandydatów do tytułu Honorowego Obywatela Łowicza.

Radni spierali się, czy zgłoszony do tytułu piłkarz polskiej reprezentacji w piłkę nożną Maciej Rybus powinien już teraz otrzymać ten tytuł.

Łowicz – sesja Rady Miejskiej. Od lewej radni: Krzysztof Olko, Krystian Cipiński oraz Zofia Wielemborek. Dwóch pierwszych było autorami wniosku o przyznanie Honorowego Obywatelstwa dla Macieja Rybusa. fot. tb

Lista osób, które w historii miasta otrzymały tytuł Honorowego Obywatela Łowicza, jest długa, znajduje się na niej 29 nazwisk.

Ostatnio tytuł został przyznany w 2014 roku, otrzymali go: złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Soczi Zbigniew Bródka oraz regionalista, historyk, autor wielu publikacji, kierownik łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie Marek Wojtylak.

Na styczniowej sesji dwóch radnych Krystian Cipiński i Krzysztof Olko, złożyli kandydaturę piłkarza reprezentacji polski Macieja Rybusa (ostatecznie pod wnioskiem podpisało się 7 radnych).

Przy żadnej z dotychczas zgłoszonych kandydatur, radni nie pozwalali sobie na publiczną otwartą dyskusję nad nią, a szczególnie na ocenę dorobku kandydata. Jeśli takie się odbywały to w kuluarach lub w czasie prac Sądu Honorowego.

Tymczasem wczoraj, na sesji, gdy radni mieli wybrać spośród swego grona cztery osoby do Sądu Honorowego, który ma poddać ocenie zgłoszoną kandydaturę, doszło do dyskusji. Radni Henryk Zasępa i Marek Boroski wyrazili swoją wątpliwość, czy przyznanie tytułu nie jest zbyt wczesne, a Robert Wójcik stwierdził, że kandydatura budzi kontrowersje.

Krystian Cipiński, Krzysztof Igielski, Karina Sędkowska – Staszewska a także przewodniczący Rady Miejskiej Michał Trzoska, a szczególnie wiceburmistrz Łowicza Bogusław Bończak wytknęli tym radnym brak zrozumienia dla osiągnięć sportowych kandydata. Bończak podkreślił, że takiego sportowca, szczególnie w najpopularniejszej dyscyplinie sportowej, którą jest piłka nożna, jak Maciej Rybus, miasto w swojej historii nie miało i prawdopodobnie długo mieć nie będzie.

Radny Cipiński w rozmowie z nami powiedział, że zamieszanie wokół kandydatury może tłumaczyć trudnym czasem roku wyborczego, żałuje że kandydatury piłkarza nie zgłosił wcześniej.

Jak oceniasz zachowanie radnych miejskich, którzy podjęli na sesji Rady Miejskiej publiczną dyskusję i ocenę dokonań piłkarza Macieja Rybusa, kandydata do tytułu „Honorowy Obywatel Łowicza”?

Loading ... Loading ...

41 komentarzy

 1. Wzorem dla młodych jest biorąc pod uwagę jego wizytę w agencji…-jak Pani myśli jedyna..po meczu ze Spartakiem piłkarze Legii dostali nagle olśnienia.. i postanowili pierwszy raz w życiu jechać do burdelu? to ma by wzór dla młodych? żart!! czy Bródka odwiedzał agencje?pisali o nim w fakcie? Rozumiem jakby Pan Rybus był organizatorem gwiazd na gwiadkę jak robi to fundacja kuby Błaszczykowskiego w Częstochowie..

  • Zdecydowanie należysz do tych innych…

  • Co wy się przyczepiliście do tej agencji towarzyskiej? To znaczy, że ten incydent przekreśla całe życie człowieka? Święci się znaleźli!!!

 2. Rybus pokazuje innym młodym, że z takiego małego Łowicza też można wypłynąć na szerokie wody

 3. Zdecydowanie fatalny poziom dyskusji. Zarówno tej w czasie posiedzenia RM, jak i tej pod artykułem. Hipokryzja, zazdrość, brak umiejętności argumentowania… Kandydat nie podoba się? O.K. Kandydat podoba się? O.K. Wyraźcie to w normalny sposób: bez inwektyw, bez ośmieszania, bez grożenia, bez pouczania… Trudne, prawda?

 4. Tu nie ma co dyskutować. Rybce taki tytuł się należy i kropka.

 5. Czy bródka jeździł po agencjach towarzyskich?Czy Rybus ma fundację jak Błaszczykowski ?czy gwiazdy na gwiazdkę robi Pan cipinski a Pan Olko i Pan wiceburmistrz chcą się ogrzać i pokazać że coś robią bo co pokazać przed wyborami?słabe jest to że Rybus ma w nosie Łowicz …przyjezdza bo ma tu rodzinę.a na siłę robi się z niego dobroczynce i honorowego obywatela.i ostatnie czy tytuł jest prywata kilku radnych i vice. By przypodobać się pilkarzowi przed kolejnymi edycjami gng.

 6. Pan Maciej Rybus jest znany w całej Polsce. Każdy kibic pilki nożnej w Europie zapewne kojarzy jego nazwisko. Jak najbardziej powinien otrzymać ten tytuł. Na kolejnego sportowca trochę poczekamy. A porównując to co takiego zrobił Pan Bródka dla Łowicza? Bo jakoś nie kojarzę by tak mocno reprezentował miasto poza reklamowaniem sponsora.

 7. z Pelikana do Legii

 8. Tym uzasadnieniem wnioskodawcy pokazali swój potencjał intelektualny. Fajnie, że potrafią ogarnąć taki czy inny plakacik, fb i towarzyską imprezkę piłkarską. To zecydowanie za mało.

 9. Do Macieja.Gosciu,nie strasz mnie.Luskac grosze to mozesz od osob,ktore traktuja ludzi jak:gorszy sort,zdradzieckie mordy,kanalie itd.Ja swoje honorarium za film przepilem,szlachetna paczke zjadlem…Jak pojade do Hollywood(mam zaproszenie od Chucka Norrisa)to sypne troche grosza ksiedzu na tace aby sie pomodlil za Ciebie synu…

 10. Błaszczyka czy Lewego nie złapali na odwiedzaniu takich miejsc..to też o czymś świadczy..w zakresie tytułu honorowego obywatela.

 11. Taaak… najlepiej to zróbcie honorowego obywatela z osoby, która wpadła na genialny pomysł postawienia pomnika pamięci osób katastrofy smoleńskiej… żenada. Kto to wogole ten Wojtylak?? Ludzie… na młodzież trzeba stawiać w Łowiczu. Przez was rządzących, którzy siedzą od X lat dupami na stołkach, młodzi z Łowicza uciekają. Czy to mało dla was?? Nie ma pracy, nie ma tu perspektyw.
  A co wy chcecie od Rybusa? Młody, ambitny, udziela się. Bravo! Taki ludzi potrzeba ?

 12. Jarosław! Jarosław! Jarosław!

 13. Kosiorek a gdzie Ty jesteś?
  schowałeś się za gary i chcesz być liiiiterem Pis
  beznadzieja !

 14. Wstyd marnego piłkarzyne do tego tytułu wystawiać. Jakoś nie słychać by promował nasze miasto a raczej to władza na siłę jego promuje. Jeszcze trochę to za to że ktoś splunie na łowicki chodnik będzie się nadawać honorowe łobywatelstwo

 15. Takie pytanie:
  Czym dla Łowicza zasłużyły się ofiary katastrofy smoleńskiej ?

 16. tow Zasępa z PZPR i spadkobierca idei komunistycznej Wójcik z SLD którego partia postawiła na stanowisku mają czelność zabierać głos w tej sprawie!!!! W przeciwieństwie do nich Maciek reprezentuje Polskę a nie partyjki fakt że honorowy obywatel nie jest podzielony w kategoriach : sport, historia, gospodarka… tylko żenada że publiczna dyskusja wybuchła- świadczy o tym że 90 procent Rady nadaje się do wymiany

 17. Zamiast Mackowi lepiej by bylo aby ten zaszczytny tytul trafil do ojca Marka Rybusa,ktory bedac listonoszem,co miesiac przynosil radosc wielu osobom,emerytury,co prawda w wiekszosci glodowe ale dla wielu zyjacych od 1-go do 1-go wizyta p.Marka byla duzym wydarzeniem!Tu napewno nikt by nie protestowal!!!

  • Gościu który sie podszywasz pod Pana B M obiecuję Ci że razem z nim wyłuskamy od Ciebie dużo grosza powoływanie się na jego stanowisko w sprawach w których on nie zabierał głosu… nie pomogą skróty inicjały, powołałeś sie na film tym uwiarygodnileś osobę .. przegialęś

 18. Nie zdziwiłbym się gdyby Rybus odmówił tego „obywatelstwa” po tych gadkach niezbyt mądrych radnych

 19. Jaka rada taka dyskusja ?

 20. Zastanawiają się nad Rybusem, a o tym, że Sobol ma swój mural na Starzyńskiego to nikt nic nie powie… To dopiero jest kpina i żałość.

  • Bo Sobol to jest gość, człowiek Biernata “tego aresztowanego basenowego z PO”, pamiętam jak kwiaty za niego składał pod pomnikiem. Niektórzy mówią, że ten mural to “objawienie sobolskie”, ja w to nie wierzę. Cyk i już z fana PO przemieniamy się w społecznika. I pyk a już radnym jesteśmy, I hop, nikt nie pamięta o Biernacie… Bo grunt to wiedzieć, kiedy zrobić “cyk, pyk i hop”. Wierzę w to, że objawienie podoła…

 21. Mało zrobił?! Z łaski, to Ty wstajesz od biurka. Rybus, to postać z której Łowicz powinien i jest dumny. A Ty na sesji swoje wypociny wylewaj, a nie anonimowo w komentarzu. Dobrze wiem kim jesteś.

 22. Do Marcina – a za co mają się wstydzić??? Uzasadnienie wnioskodawców do nadania tytułu beznadziejne, z błędami!!!! Inni kandydaci mieli uzasadnienie co najmniej 10 razy większe objętościowo !!!! Mają się wstydzić za to, że mają inne zdanie, że mówią, że za wcześnie????

  • Zosiu, to dla Ciebie liczy się ilość stron uzasadnienia??????? Toż to w innym systemie gromadzono tony akt. Jeśli chodzi o wstyd to ja się wstydzę za pana profesora z ogólniaka i za Ciebie tez.

  • Widziałem i wcale tak nie jest

 23. Tomek lowiczak

  Zapytam..co zrobił Rybus dla Łowicza? Przyjeżdża tu z łaski..pogral w legii plus kluby zagraniczne..i los się do niego uśmiechnął ..ma swoje 5min.w żaden sposób z miastem się nie identyfikuje.slaba kandydatura robiona na siłę by przypodobać się rybusowi przez organizatorów GNG..ktorzy są radnymi..forma rewanżu za to że jest twarzą gwiazd…slaby pomysł …z tym panem

 24. W pełni zasłużony kandydat! Każdy by chciał mieć w swoim mieście takiego sportowca!

 25. Janie, nie ośmieszaj się… Oczy bolą.

 26. Wstydzić to się powinni ci co piłkarza zgłosili. Jak nie ma odpowiednich kandydatów to tytułu nie przyznawać a nie na siłę szukać “wielkich łowiczaków” O tym bohaterze oprócz zapaleńców od sportu to nikt nie słyszał z mieszkańców. Może trzeba było zrobić internetowe głosowanie, potem weryfikację głosów i wtedy wybrać piłkarza!!!

 27. Bywały już dyskusje. Gdy nadawano HOŁ Józefowi Kardynałowi Glempowi pytano o to czy faktycznie taki tytuł przysługuje i co zrobił dla Łowicza. Ostatecznie nadanie odbyło się większością głosów, a nie jednogłośnie.

 28. Radni znowu pokazali, że nie umieją się odpowiednio zachować. Przedwyborczy wstyd Panowie.

 29. Zasępa, Boroski i Wójcik powinni się wstydzić…