W czwartek 7 listopada minie dokładnie 170. rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego. Z tej okazji I Liceum Ogólnokształcące, którego patronem jest ten wybitny pejzażysta, przy współpracy z Muzeum w Łowiczu, szykują wyjątkowe wydarzenie.

Plener malarski w I LO.

Tego dnia o godz. 12 w muzeum odbędzie się finał projektu „Chełmońskie inspiracje – w 170. rocznicę urodzin malarza”, który I LO realizuje z dofinansowaniem w ramach programu Małe Granty 2019. Odbyły się już plener malarski i konkurs fotograficzny, które zostaną podsumowane, a ich uczestnicy otrzymają nagrody.

Tego dnia w kaplicy barokowej muzeum zaprezentowane zostaną dzieła Józefa Chełmońskiego, które zostaną przewiezione ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Będą to 4 prace olejne Chełmońskiego: Pole z łubinem, pejzaż z krzyżem, Czaple oraz Pijany chłop – szkic. Ponadto zaprezentowane zostaną dzieła innych autorów nawiązujące do tematu wydarzenia, pośród których będą grafiki przedstawiające prace Chełmońskiego, a także portret malarza. Ekspozycja będzie prezentowana w tym miejscu do końca 2019 roku. Wykład pt. „Pejzaże Chełmońskiego. O twórczości “samotnika z Kuklówki” wygłosi Mariusz Kasprzak z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

I LO zamierza świętować urodziny patrona już od rana – i to na wesoło. Dyrektor Dorota Dziekanowska-Słoma powiedziała nam, że Samorząd Uczniowski wyszedł z inicjatywą, aby tego dnia w szkole był tort i konkursy.

Tagi:

Komentowanie nie jest możliwe.