Dzisiaj (25 września) w I LO w Łowiczu obchodzono Dzień Sybiraka. To tradycja szkoły, zapoczątkowana przez obecnego burmistrza Krzysztofa Kalińskiego, który tematem Sybiraków w naszym mieście zajął się w latach 90-tych ubiegłego wieku, gdy był jeszcze nauczycielem historii w liceum. Tradycyjnie był obecny na spotkaniu.

W uroczystościach co roku brali udział przedstawiciele Sybiraków i ich rodzin oraz repatriantów ze Wschodu, jednak grono Sybiraków coraz bardziej zawęża się, a dzisiaj wśród gości były tylko trzy osoby. Obecni byli m.in. Zbigniew Kostrzewa, były wiceprezes zarządu głównego Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz Lidia Teleman żona Stanisława Telemena, zmarłego 6 lat temu wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu.

Tegoroczną akademię z okazji Dnia Sybiraka przygotowała klasa 2b, która wystąpiła w towarzystwie chóru szkolnego. Uczniowie odśpiewali hymn Polski oraz „Marsz Sybiraków”, a także zaprezentowali wiersze i piosenki przypominające o tragicznych losach Polaków.

Więcej o tej uroczystości przeczytasz w Nowym Łowiczaninie.

1 komentarz

  1. Zdjęcie osamotnionego kjk -zdjęcie symbol

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.