75 mieszkańców Dzierzgówka wzięło udział wczoraj wieczorem w zebraniu wiejskim w sprawie inicjatywy powołania do życia gminy Bełchów. W głosowaniu, które je zakończyło wszyscy opowiedzieli się przeciw.

Przypomnijmy, że inicjatywa powołania gminy Bełchów przez wydzielenie jej z gminy Nieborów (sołectwa: Bełchów Osiedle, Bełchów Wieś, Dzierzgów, Dzierzgówek, Michałówek i Chyleniec) i gminy Łyszkowice (Polesie) wyszła od Stowarzyszenia Mieszkańców Bełchowa i Okolic.

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem przez wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Marka Sekułę pisma z informacją o inicjatywie i z jej uzasadnieniem. Mieszkańcy dowiedzieli się, że ilość mieszkańców nowej gminy wyniosłaby niespełna 3,9 tys. – to więcej niż np. w gminach Chąśno – 2,4 tys. osób, Kocierzew i Kiernozia – 3,4 tys. zł, ale nieco mniej niż np. gmina Bolimów – ponad 4 tys. mieszkańców, których budżety to od 12 do ponad 20 mln zł.

W 12 punktach mających przemawiać za jej utworzeniem zarząd osiedla zapisał m.in. wspólną parafię, pocztę, ośrodek zdrowia, szkoły przedszkola, istnienie organizacji społecznych mieszkańców miejscowości, które mogłyby tworzyć gminę oraz specyfikę gminy, która została podzielona przez autostradę A2. Przy okazji Marek Sukuła zdementował informację, która wcześniej pojawiła się w poprzednich tekstach o inicjatywie, że jedną z możliwych siedzib nowego Urzędu Gminy jest budynek oddanej niedawno świetlicy wiejskiej w Dzierzgówku – Nigdy nie było takiego pomysłu – powiedział.

Mieszkańcy chcieli poznać więcej szczegółów dotyczących inicjatyw: jak jej twórcy wyrażaj sobie funkcjonowania takiej gminy, ale ze strony inicjatorów secesji nie doczekali się żadnych konkretnych odpowiedzi. Zebranie miało momentami burzliwy przebieg, szczególnie właśnie wobec braku konkretów i rozwinięcia pomysłu na gminę Bełchów. Marek Sekuła nie krył swego oburzenia przebiegiem spotkania. Powiedział, że inicjatorzy zostali na nie zaproszeni, aby przedstawili informację na temat inicjatywy – nic więcej. Natomiast na zebraniu zostali postawieni – jak to ujął – pod ścianą.

Faktem jest jednak, że było to jedno z najliczniejszych zebrań wiejskich w Dzierzgówku w ostatnich latach, a jednogłośna decyzja uczestników o braku poparcia dla secesji – przynajmniej ze strony Dzierzgówka – jest znamienna.

Kolejne spotkanie, tym razem w Dzierzgowie, jest zapowiedziane na środę 12 lutego o godz. 19.00 w strażnicy OSP.

Więcej o inicjatywie i kontrowersjach z nią związanych w czwartek w Nowym Łowiczaninie.

 

37 komentarzy

 1. Chcecie gminy?To sobie ją otwórzcie,tylko nie wciągajcie tam tych który niechcą!!!Proponuję gminę Osiedle Bełchów!!!Podział stołków następujący,Sołtys Sekretarz,Szafarz za-ca wójta,wąsaty Jurand jak go nazywają Wójtem,a pozostałe stołki dla członków rodzin wymienionych!!!Dla masażyty może jakaś posadzka też się znajdzie,a najlepiej jak ten Pan zajmie się swoimi sprawami i problemami w swojej miejscowości!!!

 2. Nie chcemy gminy Bełchów!!!

  Po pierwsze, Dzierzgówek nie chce i nigdy nie chciał się odłączyć od Gminy Nieborów. Na zebraniu było dużo ludzi z “Filipówki”, która z sołtysem nie ma nic wspólnego. Pod drugie, żona p. Sekuły dostała pracę jako nauczycielka w szkole w Dzierzgówku ponieważ pracowała tam jej mama również jako nauczycielka. Po trzecie, czytając wypowiedzi Pana Sekuły zastanawiam się nad słowami jego żony, która “X” lat temu, na lekcji polskiego odezwała się do ucznia w następujący sposób “jak inni stali w kolejce po rozum to on stał w kolejce po tuszę”. Zdanie nie godne człowieka cywilizowanego a co dopiero nauczyciela, pedagoga?! Ale idąc tokiem rozumowania w/w zastanawiam w jakiej kolejce stał p. Sekuła… Nie słucha, nie potrafi pogodzić się z przegraną, nie szanuje zdania innych, nie potrafi się wysłowić…

 3. A pan po prawej ze zdjecia zaraz po wyborach wójta zalatwil żonce stolek w gminie. A jakie paniusia spelniala kryteria po pracy w MC? A teraz w żłobku pracuje dobra kolezanka. To tez przypadek … hmmm

 4. W rozmowie z Nowym Łowiczaninem,Pan Sekuła stwierdził że w Dzierzgówku zadziałał układ biznesowo -rodzinny,a w zebraniu wzięli udział członkowie rodzin Sołtysa z Dzierzgówka,jak i radnego pana Krzysztofa.Zanegował również zły sposób głosowania!!!Pan Sekuła to już chyba sam nie wie co mówi,Ja jako uczestniczka zebrania mogę powiedzieć jedno,ten Pan chce tworzyć gminę,a nie ma zielonego pojęcia o jej funkcjonowaniu,nie potrafił odpowiedzieć na proste pytania,a czytać z kartki w tych czasach to każdy potrafi!!!Panu Model rodzinno-biznesowy to będzie,ale w nowej gminie Bełchów!!!Jeśli powstanie to niedługo się o tym przekonamy sami!!!Ciekawe jaka posadzka przypadnie komuś z rodziny Pana Sekuły!!!

  • Jeśli tak to może powiedzmy jakie posadki przypadły w gminie Nieborów i w nowo otwartym żłobku po układach powyborczych szukać daleko nie trzeba żona pana sołtysa pracuje gdzie ………

 5. Na przyszłość inwestycje musicie niestety lokować w Nieborowie lub miejscowościach bez skłonności do zdrady, wybudowaliście żłobek na wrogim terenie i teraz Nieborów zostanie bez żłobka. To samo dotyczy terenów inwestycyjnych, przemyślcie dobrze lokalizację oraz prawne zabezpieczenie inestycji.

  • Panie/ Pani info Dzierzgówek nie zdradził gminy Nieborów więc przestan mącić i czytaj ze zrozumieniem. Pytanie kto tu jest wrogi? Chyba osoba pisząca ten komentarz…

 6. Bure, Wierzbiński to pit bule wójta. A jeszcze pudłoweski

 7. Pan S.to dobry kompan wąsatego,niech lepiej się zajmie masażami,a nie sieje zament!!

  • Jak do niego nie można się dostać, chyba że w kolejkę za 2 miesiące i do tego najdroższy jest chyba w całej Polsce.

   • Na tym też się nie zna, na youtube są filmy z tych jego wyczynów, polecam na poprawę humoru 🙂 Zna się tylko na szczuciu i sianiu zamętu, niestety trafia tu na podatny grunt, ale takie mamy społeczeństwo, zarówno w skali gminy jak i całego kraju.

   • Ważne że skuteczny

 8. Kto pożyczy taczki na metalowym kółku,dziś na godz.19-stą,może ktoś sprezentuje też kupkę obornika?Dziś tych Panów inicjatorów poszukujących ciepłych posadek naszym kosztem ,przewieziemy za darmo w jedną stronę na sprezentowaną kupkę gno..u!!!

 9. A wydawałoby się, że wszystko z tą gminą jest ok, a tu taki post Selenty i klops. Pierdolnik macie w tej gminie i to niezły.

  • Dobrze, dobrze niech pokazuje tę patologię, bo nikt się nie umie odezwać! Papier odbierają w gmine jeden raz w roku. Robić się nie chce, a powinni pracować dla nas, a nie my za nich.

 10. Widzę tam wszystkich którzy mają rączki gładkie jak pupy niemowlaków ,niech się wezmą do roboty lepiej jak im mało i nie mają za co się bawić.

 11. Dlaczego Pan Kosmatka kandydował na urząd wójta gminy Nieborów?? Gdyby wygrał, też chciałby oddzielenia się Bełchowa?? Czy to nie jest hipokryzja?? Startowanie w wyborach i zarazem inicjatywa odłączenia Bełchowa?? Wiemy, że takie inicjatywy tylko blokują rozwój i inwestycje (np. tereny przy autostradzie). Mam wrażenie (po spotkaniu w Dzierzgówku), że dobro mieszkańców jest na ostatnim miejscu. Utwórzcie gminę Bełchów sami (liczba miszkańców jak gmina Chąśno) – życzę powodzenia na nowej drodze.

  • Jeśli chodzi o wspomniane Chąśno czy inne podobnej wielkości gminy to proponuję zobaczyć wpis na FB gdzie jasno widać Chąśno przy 2919 ludności ma dochód na 1 mieszkańca 4113, Słupia przy 2629 ma 5580 a Nieborów na 9396 / 3852.

 12. po co gmina dla takich pipidówków. chyba tylko, żeby stołki zająć w urzędzie haha

 13. Drodzy Państwo Ci Panowie nie liczą się z wolą mieszkańców,kłamią w żywe oczy!!!!Projekt powstania nowej gminy Bełchów jest już złożony w UM w Łodzi!!!!

  • Wstyd i żenada! Co to za iniciatorzy, którzy nie potrafią bronić swojego projektu. Nie potrafią go przedstawić, uargumentować czy nawet poprawnie wysłowić. Ba nawet nie potrafią odpowiedzieć na proste pytanie tak czy nie. Może nie chcą, brak im odwagi, mają problem ze słuchem?! Prawdopodobnie oczekiwali podziękowań za włączenie do projektu Dzierzgówka. A tu złość mieszkańców że coś zrobiono za ich plecami, wbrew ich woli. Oj, nie ładnie mieszkańcy Dzierzgówka! Niby żyjemy w demokratycznym kraju, a tu “wielka (tylko z ego) grupa inicjatorska z “wielkiej dziury” jaką jest Bełchów, chce wypisać nas z Gminy Nieborów wbrew naszej woli. W takim razie strach myśleć jak by nas traktowali w nowej gminie bo o szacunku, uczciwości i partnerstwie nie może być mowy.

 14. Inicjatorzy utworzenia gminy Bełchów,pseudo śmietanka Osiedla,a najbardziej dziwi fakt Pana Szafarza(osoba świecka udzielająca sakramentów)jak On może sprawować taką funkcję w Kościele,skoro nie potrafił odpowiedzieć na pytanie,Tak lub Nie!!!Sołtys p.S.i ten jego cyniczny uśmiech nie schodzący z ust,tam już wszystko ustalili między sobą i nie mówią Nam prawdy.Jutro w Dzierzgowie taczki na metalowym kółku są jak najbardziej wskazane!!!Zapakujemy Was na nie drodzy inicjatorzy i wywieziemy na Osiedle najbardziej wyboistą drogą po kamieniach i korzeniach!!!

  • Szafarzem jest w kościele jak sam napisałeś a w życiu prywatnym ma te same prawa jak każdy z nas

 15. mieszkaniec g. Nieborów

  Co przemawia za utworzeniem Gminy Bełchów !!!

  1. Uwarunkowania historyczne.
  ad. jak mają na myśli gromady, to w naszej gminie funkcjonował takie 4 czy 5

  2. Jednoczy nas jedna parafia, jedna poczta, Ośrodek Kultury, Biblioteka, świetlica wiejska,
  ośrodek zdrowia, targowisko, stacja kolejowa, dwie szkoły podstawowe, przedszkola i żłobek
  ad. tutaj to mi się nie chce komentować (targowisko ma być argumentem na podział, albo parafia
  to moze i Sierzchow powinniśmy przyłączyć do Nieborowa, bo parafia Bednary)

  3. Trzy prężnie działające jednostki OSP – Dzierzgów (KSRG), Bełchów i Polesie.
  ad. z tą prężnością Bełchowa to bym nie przesadzał

  4. Kilka lokalnych organizacji tj. Klub Seniora ,,Słoneczko”, Koła Gospodyń Wiejskich
  i Gospodarzy , Stowarzyszeń, Ludowy Klub Sportowy, Orlik i Fundacja Sportowa Running ,,Biegamy Polesie”.
  ad. it to kolejny argument, u nas też jest kilka organizacji

  5. Zalew w Bełchowie i dobrze działający Polski Związek Wędkarski.
  ad. ten argument to rozłożył mnie na łopatki związek wedkarski, zapomnieli o kole mysliwskim

  6. Na dość zwartym obszarze tworzymy jednolitą dużą grupę społeczną.
  ad. chyba pod tym jednym mógłbym się podpisać

  7. Liczba mieszkańców miejscowości Bełchów, Dzierzgówek, Dzierzgów, Chyleniec
  i Michałówek to jedna trzecia mieszkańców gminy Nieborów.
  ad. to chyba jak większa gmina to bogatsza i więcej może zrobić (“w kupie siła”)

  8. Nasi dziadkowie, rodzice i niektórzy z nas pracowali przez lata w Hucie Szkła w Bełchowie.
  ad. brak mi slów komentarza na taki śmieszny argument

  9. Przebieg autostrady A2 urbanistycznie oddzielił nasze miejscowości od gminy Nieborów.
  ad. to drugi argument do przyjącia, ale aby byl tak ważny żeby dzielić – nie

  10. Od kilku lat istnieją niewykorzystane tereny inwestycyjne wokół węzła autostradowego Skierniewice.
  ad. bo przedewszystkim nie zgadzają się na sprzedaż ziem mieszkańcy Michołówka i Bełchowa

  11. Schyłek rolnictwa spowodował również, że w naszych miejscowościach powstały tereny pod zabudowę mieszkaniową i inwestycje.
  ad. tam nie ma warunków do rolnictwa, grunty piąta klasa, same piachy

  12. Od dawna istnieją do dziś niewykorzystane tereny np. po WPRD czy Hucie Szkła.
  ad. nie tak dawno mieszkańcy oprotestowali skład podkładów czy budowe cynkowni (i dobrze zrobili)

  NO BEZ JAJ !!!

  • 1) było 4 czy 5 gromad to ok a tera może być 2-3-4 gminy inicjatywa otwarta
   2) tu akurat może niefortunne przykłady
   3) straż działa i nikt nie zarzuci
   4) organizacje są wszędzie działają albo nie
   5) zalew fajne miejsce
   6) tu jak najbardziej
   7) tu to kompletnie nie tak widać jak jest na przykładzie obecnej gminy od 30 lat mowa o kanalizacji, wodociągi o modernizacji, inwestycji w rozwój 0, cofamy się a nie idziemy do przodu, dotacje inni w kadencji po 20 mil a my, jeszcze mogę tak dalej wymieniać
   8) a co tu będziemy historie poprawiać bo może to nie prawda
   9) masz samochód ja też a inni starsi ludzie co rowerem czy na pieszo może idź i zobacz co się dzieje teraz przy składaniu deklaracji śmieciowych
   10) a zrobiony jest plan zagospodarowania tych terenów przyjdzie firma która zapłaci odpowiednie kwoty to i kupi
   11) no i dobrze zatem warunki do rozwoju miejscowości są
   12) chcecie do siebie te składy podkładów czy opon nie widzę przeszkód

 16. Może powiedzieć wprost firma pewnego pana pada więcej przydomowych oczyszczalni nie będzie ,pani musiała zamknąć sklep ,siwy z wąsami stracił jakieś stanowisko,a pan K.S.bardzo się interesuje nie swoim rejonem może też ma chęć na wójta,,…a może władza poszukała by przyczyn i je naprawiła ludzie nie widzą nic co dzieje się na osiedlu.jakieś zebranko rozmowa z mieszkańcami i po ptokach

 17. Cytuje:” Tomasz Bartos
  11 lutego 2020 at 12:20 · Reply
  Korektor – Dziękuję za zwrócenie uwagi! : – wszyscy popełniamy w życiu błędy, ale są zawody gdzie pracownikom nie wolno lub nie wypada ich popełniać.

 18. Korektor – Dziękuję za zwrócenie uwagi!

 19. Na spotkaniu Pan Sołtys,ani dwóch przybyłych z Nim kompanów nie potrafili odpowiedzieć na proste pytania,po prostu żenada,wstyd Panowie,nie róbcie sobie wstydu i obciachu i skończcie z wciskaniem ludziom ciemnoty!!!

 20. Na zdjęciu nie widać siwego wąsatego,gdzie On?

 21. Panowie mają pomysł, jak najbardziej,ale taki jak obsadzić stołki w nowej gminie!!! Jaki stołek dla Sołtysa i Szafarza?

 22. “pod ścianom”, “uczestnicków” – wstyd redaktorze! Warto przed publikacją przeczytać tekst.