Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu nawiązując do przedwojennej tradycji, wzięli udział w mundurach w pasterce w kościele ojców pijarów w Łowiczu. Udział „Dziesiątaków” w pasterce w tym kościele to ważny element tradycji w 10 Pułku Piechoty.

Fot. Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty
Fot. Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty

24 grudnia o północy na nabożeństwie w kościele o. pijarów pojawiło się 7 przedstawicieli stowarzyszenia w towarzystwie swoich najbliższych. To ostatnie nasze działanie w 2019 roku. Pasterka w stowarzyszeniu zawsze zamyka rok – czytamy na facebookowym profilu stowarzyszenia.

Kościół ten był ważną świątynią dla pułku. Odbywały się w nim m.in nabożeństwa przy okazji świąt pułkowych, choć nie był kościołem garnizonowym. Przed wojną 10PP uczestniczył w pasterkach wystawiając np. orkiestrę pułkową.

“(…) Na żołnierzy, zwłaszcza wyznania rzymskokatolickiego, był nałożony obowiązek uczestnictwa w kościele garnizonowym w nabożeństwach niedzielnych, świątecznych, rocznicowych i okolicznościowych (…)” – cytują fragment dokumentu z 1922 roku “Dziesiątacy” (CAW, 10pp, I/320/10/7-rozkaz dzienny nr 177 z 7 sierpnia 1922).

3 komentarze

  1. Tradycja zobowiązuje ale … Chłopaki w Syrii jest wojna wiec jakby co …, bo juz nudni jesteście troche tak jak ci od 16 motorów i ten z kung ulung tfu z boku bloku co za medalami kajakiem pływa … Jejku nuuuda łowicka

  2. ten z kiernozi to wszędzie na pierwszej lini, tylko kasa i kasa ,nie ma pijalni to z czegos trzeba życ, człowieku opamietaj się bo w głowie to za wiele nie masz,burmistrzem nie będziesz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.