Po raz kolejny członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty przemaszerują w umundurowaniu z okresu międzywojennego przez łowickie wsie. 3 sierpnia o godz. 15. wyruszą ze Zdun, aby przez Strugienice dotrzeć do Soboty.

Członkowie S.H. 10 PP w trakcie jednego z przemarszów.

Tegoroczny marsz to powrót do akcji organizowanej wcześniej pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”, która polegała waśnie na przemarszach przez podłowickie wsie, aby przypominać o żołnierzach września 1939 roku, którzy walczyli w Bitwie nad Bzurą, rozmawiać ze starszymi mieszkańcami wsi, zbierać informacje o wydarzeniach sprzed 80 lat, a przy okazji pozyskiwać od nich przedmioty (elementy wyposażenia) pozostawione być może jeszcze gdzieś przez przemieszczające się wówczas wojsko.

Dzięki wcześniejszym akcjom udało się wzbogacić kolekcję przedmiotów zarówno w siedzibie Stowarzyszenia mieszczącej się w ZSP nr 1, a także w łowickim muzeum. „Dziesiątka” odwiedziła do tej pory m.in: Czatolin i Wicie. Warto przy tej okazji wspomnieć, że wizyty na wsiach sprawiły ogromną frajdę najmłodszym ich mieszkańcom, dla których zdjęcia z rekonstruktorami i możliwość „dotknięcia historii” były niezapomnianym przeżyciem.

W tym roku Dziesiątacy mają w planach odwiedzić kwatery wojenne z 1939 roku na cmentarzach w Zdunach i Sobocie, aby oddać hołd podległym w walkach nad Bzurą.

1 komentarz

  1. Proboszczu przyjdź do mnie po kolędzie!

    Dobry pomysł, gratuluję.
    Nawet widziałem ich jak robiłem objazd cmentarzy z żoną.
    Jeszcze nie wszystko zniszczył chwastek!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.