Co to znaczy – opakowanie ekologiczne?

Warto zacząć od opakowań nieekologicznych – są nimi styropianowe tacki (rozkładają się nawet 500 lat), opakowania PET (większość wód mineralnych jest w nie przelewana, jednorazowe plastikowe sztućce i talerzyki, woreczki i torby foliowe, opakowania na soki, wyłożone od wewnątrz laminatami itd.)

Opakowanie ekologiczne na żywność jest zrobione z materiału, który można powtórnie przetworzyć lub jest biodegradowalny. Dodatkowo, najlepiej, kiedy jest wytworzone z zasobów szybko-odnawialnych, a ich recykling i produkcja nie wymaga zużycia nadmiernej ilości energii.

Rodzaje opakowań ekologicznych do żywności

Kierując się kryteriami ekologicznymi, można dokonać następującego podziału opakowań:

  1. Pudełka z tektury i kartonu – są biodegradowalne, a także mogą być powtórnie przetworzone. Ich wady to często jednorazowość produktu. Nie nadają się do przechowywania żywności mokrej i tłustej. Są mało wytrzymałe.
  2. Bioplastik – ma takie same właściwości jak plastik, lecz produkowany jest z naturalnych surowców roślinnych (kukurydza, trzcina cukrowa). Jest również tańszy w produkcji. Nadaje się do przechowywania mokrej i tłustej żywności, ulega całkowitemu rozkładowi bez szkody dla środowiska.
  3. Szkło – jego przeznaczeniem jest wręcz przechowywanie żywności. Od lat użytkowany w gospodarstwach domowych oraz w przemyśle spożywczym – słoiki i butelki. Wytrzymałe, nie wchodzi w reakcję z żywnością, wielokrotnego i wieloletniego użytku. Wadą opakowań szklanych jest ich ciężar i kruchość. Zaletą – możliwość wtórnego przetworzenia.
  4. Stal, czyli stopy metali. Mimo, że produkcja stali nie należy do ekologicznych, to jednak trwałość i niewchodzenie w reakcję z żywnością jest ogromną zaletą. Profesjonalne opakowania metalowe (lunchboxy) są wykonane ze specjalnych stopów metali, które nie korodują. Można więc ich używać przez wieki. W odróżnieniu od szkła, nie tłuką się i nie zmieniają łatwo kształtu. Nie są biodegradowalne, lecz nadają się do powtórnego przetworzenia.

Oznaczenia opakowań ekologicznych

Czasami trudno odróżnić, które opakowanie jest ekologiczne. Dokonanie odpowiedniego wyboru ułatwią specjalne oznakowania:

  • strzałki układające się w trójkąt to symbol recyklingu.
  • wstążka z dwoma listkami oznacza biodegradowalność.

Zamawiając jedzenie na wynos, pakując kanapki do szkoły lub pracy lub robiąc zakupy warto spojrzeć na symbol na opakowaniu, by wiedzieć, czy opakowanie spełnia wymagane kryteria ekologiczności.

Przeczytaj więcej o opakowaniach: https://e-sklep.biz/producent-opakowan-ranking

Komentowanie nie jest możliwe.