Ładowanie wydarzenia

« All wydarzenia

  • Zakończone

Chełmońskie inspiracje – w 170 rocznicę urodzin malarza

7 listopada 2019 o 12:00

Informacje organizatorów:

Muzeum w Łowiczu i I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu zapraszają na uroczystość

„Chełmońskie inspiracje – w 170 rocznicę urodzin malarza”
w czwartek 7 listopada 2019 o godz. 12.00

Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7

Program obejmuje:
– rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego oraz wystawę prac pokonkursowych i z pleneru malarskiego, zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.

– wykład Mariusza Kasprzaka z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, pt. “Pejzaże Chełmońskiego. O twórczości “samotnika z Kuklówki”.

– prezentację dzieł Józefa Chełmońskiego ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku (prace będą w ekspozycji do 31 grudnia 2019).

Dokładnie 7 listopada przypada rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego (1849-1914). Mistrz polskiego pejzażu urodził się w podłowickiej wsi Boczki. Od dziecka przejawiał talent malarski, w czym wspierali go rodzice. Jako nastolatek, w latach 1862 – 1865, uczęszczał do Powiatowej Szkoły Ogólnej w Łowiczu, mieszczącej się w gmachu pomisjonarskim – obecnej siedzibie muzeum. Następnie uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona (1867–1872), studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1872–1875). W 1875 udał się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność dzięki oryginalnej tematyce swoich obrazów. Współpracował jako ilustrator z paryskim „Le Monde Illustré”. Zwiedził również Włochy, Podole i Ukrainę, których pejzaże znalazły odzwierciedlenie w jego sztuce. Po powrocie do kraju w 1887 r. wraz z rodziną zamieszkał początkowo w Warszawie, a w 1889 r. nabył dworek w Kuklówce, gdzie mieszkał aż do śmierci. Pochowany został na cmentarzu w Żelechowie.
Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego w Polsce. Malował sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej i ukraińskiej oraz sceny myśliwskie. Zasłynął jako twórca nastrojowych pejzaży, w których z wielką wrażliwością przedstawiał piękno przyrody. Sławę przyniosły mu również przedstawienia zwierząt, w tym ptactwa (m.in. czaple, żurawie) oraz przede wszystkim koni, które z pasją malował jako rozpędzone Czwórki i Trójki.
W zbiorach łowickiego muzeum znajduje się szkic malarski „Krajobraz z jeziorkiem w lesie” z ok. 1900 r. oraz rysunek obustronny „Oberek” (1878 r.) / „W Sudanie” (1884 r.). Ponadto na ekspozycji podziwiać można kilka prac ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i z kolekcji prywatnych. Dodatkowo od 7 listopada do 31 grudnia b.r. prezentujemy kilka dzieł ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Zapraszamy!

Szczegóły

Data:
7 listopada 2019
Czas:
12:00
Kategorie Wydarzenie :
,
Tagi Wydarzenie

Miejsce

Muzeum w Łowiczu
Stary Rynek 5/7
Łowicz, woj. łódzkie 99-400 Polska
+ Google Map
Telefon:
46 837 39 28 wew. 36.
Strona internetowa:
www.muzeumlowicz.pl