Już w najbliższą sobotę, 15 września o godz. 20. przed pałacem Radziwiłłów w Nieborowie rozpocznie się spektakl Faust, przygotowany na podstawie opery Antoniego Henryka księcia Radziwiłła, który skomponował swoje dzieło w latach 1808-1832 w oparciu o dzieło Johanna Wolfganga von Goethego o tym samym tytule. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Opera rzadko jest wystawiana w Polsce, a jeśli już to w języku niemieckim. W Nieborowie będzie w części wystawiona w języku polskim. Wystąpią w niej aktorzy: Bogdan Ferenc jako Faust i Bartosz Martyna jako Mefistofeles. Wypowiadane przez nich po polsku kwestie będą kończone śpiewem w języku niemieckim przez solistów, którymi będą studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W Nieborowie nie zobaczymy całej opery Antoniego Radziwiłła, która w oryginale trwa przeszło 3 godziny, ale jej wybrane fragmenty, dzięki czemu spektakl potrwa około 1,5 godz. Występ będzie odbywał się na trzech scenach. Główna, na której zobaczymy aktorów i solistów stanie na osi pałacu, po jej bokach staną dwie kolejne. Po prawej znajdzie się 25-osobowy chór i 37 muzyków orkiestry i chóru „La Scoperta”, zaś po lewej znajdą się rekwizyty i tam też pojawiać się będą aktorzy.

Dopełnieniem muzyki, śpiewu i gry aktorskiej będą wyświetlane na fasadzie pałacu jako ilustracje, postaci z obrazów Hieronima Boscha, niderlandzkiego malarza i rysownika przełomu XV i XVI wieku.

Więcej o okolicznościach powstania Fausta i o samym kompozytorze przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina.

1 komentarz

  1. Do druku ostatniego numeru NŁ drukarnia zużyła wyjątkowo dużo czerwonej farby…