Już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia, w całej Polsce odbędzie się 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP będzie grała w Łowiczu, Bielawach, Starym Waliszewie, Bolimowie i w Kiernozi, a w wielu innych miejscach wolontariusze będą też kwestować.

Finał WOŚP w Bolimowie w 2018 roku. fot. archiwum NŁ
Finał WOŚP w Bolimowie w 2018 roku. fot. archiwum NŁ

W Łowiczu finał organizuje, podobnie jak w latach minionych, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Od godz. 8 do godz. 16. w niedzielę 13 stycznia, na ulicach będzie można spotkać 150 kwestujących wolontariuszy. Ale, jak powiedziała nam Katarzyna Kordecka, orkiestra w Łowiczu zacznie grać już w piątek 11 stycznia.

Tego dnia o godz. 20. w ArtPiwnicy przy ul. 3 Maja, pod sztandarem WOŚP rozpocznie się koncert w formie jam session pod nazwą „Piwniczne bluesowanie”, który poprowadzi gitarzysta łowickiego zespołu Koniunktura Jacek Machnikowski. W sobotę 12 stycznia Studio Rampa i Joanna Gałka-Walczykiewicz zapraszana na godz. 18. do I LO w Łowiczu na trzygodzinny maraton zumby, o godz. 18.30 rozpocznie się na sali OSiR przy ul. Jana Pawła II mecz Księżąk Syntex z WKK Wrocław.

W niedzielę 13 stycznia przewidziano najwięcej atrakcji. Tego dnia ruszy kwesta na ulicach, a o godz. 10.30 w łowickim muzeum rozpocznie się świąteczny koncert uczniów Centrum Edukacji Muzycznej Stefana Staszewskiego, od godz. 12.30 do godz. 16. na Nowym Rynku będzie można spotkać druhów z jednostek OSP z Łowicza i powiatu łowickiego, którzy będą prezentować swoje samochody i sprzęt, ponadto Marcin Bieguszewski poprowadzi na sztucznym lodowisku animacje dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie Łączy nas Łowicz zadeklarowało, że w tym czasie będzie częstować ciepłym czerwonym barszczem i herbatą, będzie też bigos, które dostarczy jedno z Kół Gospodyń Wiejskich. o godz. 16. Restauracja Polonia zaprasza na karaoke.

Po godz. 16. organizatorzy łowickiej Orkiestry zapraszają do sztabu w budynku dawnego Gimnazjum nr 1. Przez godzinę będą tam prowadzone animacje dla dzieci, z różnymi atrakcjami np. malowaniem twarzy, od godz. 17. ćwiczenia na trampolinach poprowadzi Katarzyna Słoma, natomiast o godz. 18.30 zakończy się akcja Szczęśliwe Serduszko, polegająca na losowaniu numerów 300 ponumerowanych naklejek w kształcie serduszek, które w piątek i sobotę otrzymywać będą osoby, wrzucające do puszek ponad 5 zł. Do wygrania jest około 100 nagród.

Natomiast na facebookowej stronie łowickiego sztabu WOŚP już trwa licytacja ponad 20 przedmiotów i voucherów od sponsorów, wśród nich jest m.in. nocleg dla dwóch osób w hotelu w pałacu w Walewicach. Nabywcy wylosowanych nagród i wylicytowanych rzeczy będą mogli je odebrać do godz. 20 w sztabie Orkiestry.

Sporo atrakcji przygotowują wolontariusze działający w Kiernozi. Planowana jest nie tylko zbiórka pieniędzy do puszek, ale też różne występy, kiermasz, licytacje pozyskanych przez organizatorów fantów oraz poczęstunek przygotowany m.in. przez panie z gminnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Atrakcje te będą w budynku szkoły w Kiernozi. Tam też wolontariusze zbierający datki do puszek znajdą miejsce do odpoczynku czy też tego, by np. napić się gorącej herbaty. Będzie można ich spotkać na ulicach Kiernozi – przede wszystkim w momentach, kiedy wierni będą wychodzić z mszy świętych w kościele. Wolontariusze WOŚP z Kiernozi nie tworzyli własnego, odrębnego sztabu, będą podlegali pod sztab działający na terenie Pacyny i Żychlina.
Do szkoły w Kiernozi warto będzie przyjść już około godziny 10. Na miejscu będzie można wziąć udział w kiermaszu. Zbiórka fantów na kiermasz oraz na licytacje, które będą prowadzone w szkole odbywała się przez kilkanaście ostatnich dni. Do wylicytowania będą np. gadżety z podpisani „naszego” mistrza olimpijskiego z Soczi Zbigniewa Bródki, piłka do koszykówki z podpisami m.in. zawodników drużyny Księżak Syntex Łowicz, koszulki z logo gminy, piłki, zabawki i wiele mniejszych gadżetów. – Przedmiotów jeszcze przybywa – powiedziała nam jedna z gospodyń zaangażowanych w akcję Anna Zimecka.

Na miejscu będzie można też – jak zawsze w momentach, kiedy w organizację przedsięwzięcia angażują się gospodynie z KGW – smacznie zjeść. – Przed południem będzie raczej na słodko, a później będzie można też zjeść coś konkretnego – zapowiada dyrektor szkoły Marek Radaszkiewicz.

Wśród występujących będą m.in. dzieci z przedszkola w Kiernozi, uczniowie miejscowej szkoły, uczniowie ze szkoły w Pacynie, miejscowi seniorzy z chóru „Jutrzenka” – jeśli zdrowie pozwoli – część członków chóru rozchorowała się na kilka dni przed finałem, Zespół Pieśni Ludowej „Kiernozianie” oraz uczniowie ze szkoły w Kocierzewie Południowym, którzy wystąpią z nietypowymi jasełkami pt.: „Betlejem Polskie”. Licytacje i inne atrakcje, w tym występy, mają zakończyć się około godziny 14.

Do tej pory w Kiernozi nie były organizowane większe akcje w ramach finału WOŚP. Organizatorzy po cichu liczą, że w tym roku uda im się, w związku z tym, zebrać więcej pieniędzy niż dotychczas. – Co roku podczas samego kwestowania wolontariusze zbierali ok. 2 tysiące złotych. Myślę, że w tym roku może być to lepszy wynik – powiedział nam dyrektor Radaszkiewicz.

W Bielawach szefem sztabu WOŚP jest Małgorzata Obórka, na co dzień pracująca w Urzędzie Gminy Bielawy. Informuje, że ten sztab liczy 30 wolontariuszy i będzie prowadził kwestę uliczną.

Wydarzeniem towarzyszącym 27. Finałowi WOŚP w Bielawach będą organizowane w godz. 13.00 – 17.00 przez Piotra Kociaka rozgrywki na sali gimnastycznej SP w Bielawach. Zaplanowano turniej unihokeja dla rocznika 2007 i młodszych, zagrają 2 drużyny z Bielaw, Bąków i Zduny – w 2 kat.: chłopców i dziewcząt. Na koniec niespodzianka – mecz radnych gminy Bielawy i dziewcząt.

W Starym Waliszewie sztabowi WOŚP szefuje Justyna Dałek, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszania Rozwoju Wsi Waliszew i Okolic. Sztab ten liczy 40 wolontariuszy, którzy od rana będą zbierać pieniądze pod kościołami (w Starym Waliszewie, Orłowie, Bąkowie). Po zbiórce udadzą się do budynku szkoły w St. Waliszewie na ciepły posiłek.
O godz. 14.00 na terenie szkoły odbędzie się koncert uczniów, a następnie licytacja fantów, m.in. koszulek i gadżetów przekazanych przez Fundację WOŚP, autografu Piotra Żyły, biletów na spektakl „Szalone nożyczki”, książek, tortu, kuponu na usługi fryzjerskie, kuponu na świerk czy markowych perfum. Tradycyjnie licytację poprowadzi prezes Stowarzyszenia Cezary Olejniczak.

Po licytacji dzieci będą mogły skorzystać z wielu atrakcji: dmuchanych zjeżdżalni, malowania twarzy, zabaw z animatorami, basenu z balonami czy fotobudki. Starsi uczniowie będą rozgrywać Turniej FIFY, w którym główną nagrodą będzie puchar Dyrektora Szkoły. Będą też mogli grać w tenisa stołowego.

W tym roku sztab przygotował też atrakcję dla pań w postaci pokazów makijażu, dzięki pani Renacie Wronce i Firmie Avon. Przygotowano też kawiarenkę dla seniorów. Mamy z Rady Rodziców przygotowują dla wszystkich słodki poczęstunek. Tradycyjnie w szkole odbędzie się kiermasz rękodzieła z pracami uczniów i przedmiotami otrzymanymi od sponsorów. Całkowity dochód w z wszystkich podjętych działań zostanie przekazany Fundacji WOŚP.

Po raz kolejny orkiestra zagra w Bolimowie. 13 stycznia finał odbędzie się w sali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Impreza rozpocznie się o godz. 14.00, w programie występ Bolimowskiej Orkiestry Dętej, Zespołu Ludowego Wianeczek z SP Keszyce, zespołu wokalnego z Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie pod kierunkiem instruktora Pawła Godlewskiego, dzieci z bolimowskiego przedszkola, soliści: Wiktoria Cybulska, Wiktoria Gapys i Michalina Wysocka.

W czasie imprezy będzie prowadzona sprzedaż 200 losów loterii fantowej. Do wygrania są m.in. maskotki, sprzęt sportowy i słodycze, oprócz tego zaplanowano licytację. Oprócz gadżetów WOŚP, pod młotek pójdą dwa serduszka, które przekazali: jubiler ze Skierniewic Marek Woźniak i Gminna Biblioteka Publiczna w Nieborowie. Będą też kosze słodyczy, prace malarskie, ciasta, torty, oraz vouchery na różne usługi np. na wycieczkę motocyklową, sesję fotograficzną, oprawę muzyczną imprezy, piłka i koszulka z podpisami zawodników Skry Bełchatów i kubeczki z logo WOŚP przygotowane przez warsztat rodziny Konopczyńskich z Bolimowa. Impreza potrwa do godz. 20. Organizatorzy- GOK Bolimów – przypomina, że do ostatniej chwili czeka na przedmioty przeznaczone na licytację.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w zbiórkę pieniędzy na WOŚP włączą się także harcerze z 27. Łowickiej Drużyny Wielopoziomowej „Nin’hil” z Kocierzewa Południowego.

Wspierająca drużynę nauczycielka Teresa Gajek powiedziała nam, że identyfikatory zostały wyrobione dla 8 osób. Pod koniec tygodnia rozpoczną one kwestę do puszek w szkołach na terenie gminy, zaś w trakcie wielkiego finału, w niedzielę 13 stycznia harcerzy będzie można spotkać przed i po każdej mszy św. w kościele w Kocierzewie Płd., dotyczy to także sumy o godz. 12.

Teresa Gajek podkreśla, że zbiórki są zawsze prowadzone przy dużej przychylności ks. proboszcza Jana Janika. W latach poprzednich zapraszał nawet kwestujących na plebanię, gdzie mogli się ogrzać.
Kwestujący będą mieli puszki w barwach i z serduszkami WOŚP, identyfikatory oraz – być może – niektóre atrybuty harcerskie, jak np. czapkę i chustę, gdyż na kompletny strój jest za zimo.

5 komentarzy

  1. gdzie można znaleźć wyniki losowania?

  2. czy odbyło się już losowanie

  3. A czy przedstawiciele dojnej zmiany tez beda kwestowac?