Tylko ośmiu laureatów i 12 finalistów konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów pochodzi w tym roku z powiatu łowickiego. W ubiegłych latach bywało więcej.

Uczniowie gimnazjum mogli wziąć udział w konkursach przedmiotowych, w których stawką było – w przypadku zdobycia tytułu laureata ponad 90 % dobrych odpowiedzi w finale wojewódzkim konkursu – zwolnienie z odpowiedniej części egzaminu do szkoły średniej i uzyskanie z niej tym samym maksymalnej ilości 50 punktów. Dodatkowe punkty można było również zdobyć za sam udział w konkursie lub uzyskanie tytułu finalisty. Dlatego wielu gimnazjalistów próbowało sił w wielu przedmiotach, a walkę o sukcesy rozpoczęło już często w II klasie gimnazjum.

 

Z języka polskiego w całym województwie łódzkim tytuł laureata zdobyły tylko dwie osoby, a finalisty – pięć. Wśród nich nie było uczniów z powiatu łowickiego. Z historii naszym gimnazjalistom poszło już lepiej. Laureatami zostali: Monika Łukawska, Wojciech Rutkowski i Radosław Kupiec z Gimnazjum Nr 3 w Łowiczu oraz Aleksandra Węglarek z Gimnazjum Nr 2. Tylko oni zostali zwolnieni z pisania we wtorek 24 kwietnia części humanistycznej egzaminu do szkół średnich w powiecie łowickim. Monika Łukawska mieszka w Łowiczu. W wolnych chwilach lubi czytać literaturę młodzieżową, m.in. książki Joanny Fabickiej. – Historią interesuję się od dawna – mówi – Już w VI klasie podstawówki zaczęłam brać udział w konkursach z tego przedmiotu, a rok temu zdobyłam nawet tytuł finalistki. Dlatego teraz musiałam sobie tylko przypomnieć to, co już wiedziałam wcześniej. Do III klasy Gimnazjum Nr 3 uczęszcza drugi laureat – Wojciech Rutkowski, który także mieszka w Łowiczu. Tak jak Monika, w ubiegłym roku uzyskał tytuł finalisty. Tym razem oprócz sukcesów w konkursie z historii, zdobył tytuł finalisty z geografii. – Prawie wszystkie wolne chwile poświęcam na treningi i zawody bilardowe – mówi. Trzecim gimnazjalistą z trójki jest Radosław Kupiec, który po lekcjach uczy się gry na akordeonie i należy do Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy. W przygotowaniach do konkursu pomagała im nauczycielka historii Elżbieta Rutkowska. Po skończeniu gimnazjum cała trójka wybiera się do I LO w Łowiczu, gdzie też Rutkowska od pewnego czasu uczy. Czwartym laureatem jest łowiczanka Aleksandra Węglarek z Gimnazjum Nr 2. Oprócz historii, brała udział w konkursach z geografii oraz z języka angielskiego. W tym pierwszym zdobyła tytuł finalistki. Nauczyciel Adam Hańce pomagał Oli w przygotowaniach do konkursu historycznego. – Najbardziej brakowało mi czasu w trakcie pisania – narzeka gimnazjalistka. Tak jak pozostali laureaci chce iść do „Chełmońskiego”. Oprócz wyżej wymienionych laureatów, finalistami w powiecie łowickim zostali: Rozalia Kosińska z Gimnazjum Pijarskiego, Joanna Truchel i Mateusz Kotecki z Gimnazjum Nr 2, Łukasz Majer z Kiernozi i Magda Jabłońska z Kocierzewa.

 

Te same częściowo nazwiska przewijają się w konkursie geograficznym. Tytuł laureata zdobył Radosław Kupiec, który w przygotowaniach do udziału w konkursie korzystał z pomocy nauczycielki Haliny Barlak. Finalistami zostali Wojciech Rutkowski, Aleksandra Węglarek oraz Mateusz Kotecki.

 

W konkursie z matematyki była tylko jedna finalistka z powiatu łowickiego, ale też swój start w finale uwieńczyła ona sukcesem, zdobywając tytuł laureata. Jest nią Anna Lepieszka, która jest uczennica klasy III gimnazjum w Kompinie. Oprócz matematyki, brała udział w konkursach z fizyki i geografii, ale w nich zatrzymała się na etapie rejonowym. Nauczycielka matematyki Ewa Bolimowska pomagała Ani w rozwiązywaniu najbardziej trudnych zadań w trakcie przygotowań do konkursu. – Na początku maja wybieram się z mamą na pielgrzymkę do Rzymu, organizowaną przez proboszcza z bednarskiej parafii – mówi gimnazjalistka. Szkołę średnią już wybrała, jest nią Pijarskie Liceum Ogólnokształcące w Łowiczu.

 

W konkursie z biologii nie ma żadnych laureatów ze szkół gimnazjalnych w powiecie łowickim. Są natomiast cztery finalistki: Natalia Kosiorek z Pijarskiego Gimnazjum, Agnieszka Kołaczek z Gimnazjum Nr 3, Joanna Kuśmider z Gimnazjum Nr 4, Agnieszka Szmajdzińska z Gimnazjum Nr 2 oraz Marcin Lisiecki z Gimnazjum w Popowie.

 

Dwie laureatki z chemii: Weronika Stajuda i Agata Kopalska są uczennicami III klasy Gimnazjum Nr 2. Weronika mieszka w Domaniewicach, więc codziennie musi dojeżdżać do szkoły. Zawsze lubiła bardziej biologię, ale teraz uważa, że chemia jest łatwiejsza, bo nie ma w niej pamięciówki, której bardzo nie lubi. Brała też udział w konkursie z biologii, ale przeszła tylko do etapu rejonowego. Interesuje się głównie tańcem, dlatego należy do Zespołu Ludowego Kalina przy Gminnym Ośrodku Kultury w Domaniewicach. Od września chciałaby uczyć się w „Chełmońskim”. Z kolei Agata Kopalska z Łowicza wybiera się po gimnazjum do II LO. Konkurs z chemii nie sprawił jej większych trudności. – Zrobiłam tylko takie głupie błędy – tłumaczy gimnazjalistka. dok. Bardzo lubi czytać książki dla młodzieży. – Moją ulubioną pisarką jest Małgorzata Musierowicz – dodaje. Ale nie jest w stanie powiedzieć, którą z części Jeżycjady lubi najbardziej. Obu uczennicom w nauce pomagały nauczycielki chemii Agnieszka i Danuta Mrowiec. Trzecim laureatem jest Marcin Lisiecki mieszkający w Dąbkowicach Górnych, uczeń II klasy gimnazjum w Popowie. W przygotowaniach pomagała mu nauczycielka Lucyna Kopalska. Brał również udział w konkursie z biologii i fizyki, ale w przypadku pierwszego zdobył tytuł finalisty, a z fizyki doszedł do etapu rejonowego. Zainteresowania Marcina to głównie samochody, dlatego kibicuje Robertowi Kubicy w jego wyścigach w Formule 1. Pozostałe konkursy bez sukcesów Informatyka, język rosyjski, angielski i fizyka to przedmioty w których gimnazjaliści z powiatu łowickiego nie odnieśli w tym roku żadnych sukcesów.

((jr))

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.