W centrum Bratoszewic posadowiono głaz na obelisk ku czci ks. Idziego Radziszewskiego (1871-1922), który zostanie odsłonięty we wrześniu. W pracowni odlewniczej trwają ostatnie prace nad tablicą z pamiątkowym napisem.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Na uprzednio uporządkowanym trójkątnym skwerze, z którego usunięto m.in.  stare nasadzenia zieleni oraz tablicę Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, posadowiono głaz o wymiarach 180 x 160 x 170 cm i wadze ok. 10 ton. Niebawem pojawi się na nim  tablica z napisem upamiętniającym pochodzącego z Bratoszewic wybitnego uczonego i założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Idziego Radziszewskiego. Skwer zostanie częściowo wybrukowany i na nowo zazieleniony, pojawi się też łańcuchowe ogrodzenie.   

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Z inicjatywą uczczenia w ten właśnie sposób setnej rocznicy powstania KUL, jak również odzyskania przez Polskę Niepodległości, wyszli lokalni mieszkańcy  na czele z Alicją Król-Kamińską, emerytowaną nauczycielką, autorką książek o Bratoszewicach, członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic, które od początku wsparło jej pomysł i któremu udało się zgromadzić wokół niego liczną grupę osób. Pilotowaniem inicjatywy na forum strykowskiego samorządu zajął się bratoszewicki radny Damian Drzewiecki. 

Termin odsłonięcia obelisku to 21 września. Będzie to jedno z cyklu wydarzeń związanych ze strykowskimi gminnymi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

3 komentarze

  1. “Obelisk – pomnik w formie wysokiego, smukłego słupa”. Gdzie stanie ten słup? Z artykułu wynika, że na głazie… tak będzie?

  2. Śmieszne. Straszne szkaradzieństwo…a stare nasadzenia miały , z tego co pamiętam 3, max.4 lata.

  3. ale jaja !!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.