– Z oficjalnych danych wynika, że osób w Głownie jest coraz mniej, a śmieci ciągle przybywa. W dodatku, na przestrzeni ostatnich trzech lat całkowicie zmienił się sposób funkcjonowania gospodarki odpadami komunalnymi. Ceny wzrosły ponad 100%. Nie możemy dokładać do interesu – mówią właściciele firmy “Sanator”, która odpowiedzialna jest za wywóz odpadów w naszym mieście.

Problem omówiono podczas Komisji Gospodarki i Budżetu, która miała miejsce wczoraj, 27 maja. Z przedstawionej przez właścicieli firmy analizy wynika, że w marcu br. firma była zobowiązana zapłacić za wywóz odpadów komunalnych 221 tysięcy złotych brutto, w kwietniu br. już 231 tysięcy brutto, zaś kwota, jaką miasto przeznacza na gospodarkę odpadami komunalnymi to 185 tysięcy złotych.

Wszystko to za sprawą cen, jakie narzuca rynkowy monopolista – spółka Toensmeier, która w styczniu br. rozpoczęła proces przekształcania się w markę PreZero.

– Do przetargu kiedyś stawały 2-3 firmy i konkurencyjne ceny musiały być zachowane. Dziś już tylko jedna firma się tym zajmuje, więc problem stał się naglący, bo ceny radykalnie wzrosły. Nie wspominając już o tym, że odpady musimy wozić aż do Krzyżanówka pod Kutnem – podkreślali.

Przypomnijmy, że umowa, jaką miasto podpisało z firmą “Sanator” obowiązywać miała do końca roku, jednak z uwagi na przedstawiony problem, rozważa się podwyżkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wyższe stawki miałyby obowiązywać od 1 lipca br.

25 komentarzy

 1. Pomysł uzależnienia opłat za śmieci od zużytej wody nie sprawdzi się. Znając “przedsiębiorczość” rodaków będą zakładane obejścia licznika. Na dzień dzisiejszy sami pracownicy ZWiK-u mówią, że taki proceder ma miejsce. Żyjemy w społeczeństwie w którym uczciwość jest towarem deficytowym.

 2. dobrze radzę

  Wiedzą że jak nie zaliczą posiedzenia to kasa im przepadnie i tego pilnują a problem w tym przypadku bardzo poważny szczególnie dla uczciwych mieszkańców to temat uboczny dla nich bo po co się wysilać jak wybory się wygrało i przez 5 lat dodatkowe pieniądze do kieszeni własnych z podatków mieszkańców wpłyną co miesiąc.
  Na śmieciach przejechała się już Pani Prezydent z Łodzi która swoją twarzą popierała Panią Skrzydlewską w wyborach do PE i której porażka jest kojarzona z porażką Pani Prezydent. Mieszkańcy Łodzi poważnie myślą o referendum by zakończyć jej misję.

 3. Jeszcze taka ciekawostka. W ostatnim czasie w niektórych miejscach w Polsce zmieniono zasady opłat za odpady. Powiązano je ze zużyciem wody. Deklarujący segregację płacą wg jednej stawki, a ci którzy nie chcą segregować płacą drugą stawkę (wyższą). Ciekawe jak to sprawdziłoby się w Głownie? System ma minusy (Co z nie podłączonymi do wodociągów?, Co z płaceniem wysokich stawek za podlewanie ogródków? itp.) ale plusem jest to, że wymusza opłaty i jest mniej wrażliwy na oszustwa (można nie zgłaszać sublokatorów, a i tak się za nich płaci).

 4. dobrze radzę

  Czy ktoś na KGiB poruszył problem ukrainców i zadał pytanie gdzie wyrzucają śmieci i kto za nich płaci ?
  Podobno w Głownie jest ich 5000 a mieszkańców Głowna ok.14000 więc gdzie te prawie 36 procent przybyszy ze wschodu w pytaniu jak wyżej. Podwyżka i wydojenie kasy od mieszkańców m.Głowna to super reklama dla włodarzy miasta.

  • Za posiedzenie kgib to się bierze tylko dodatek do diety. Czy naprawdę myślisz że oni myślą o mieszkańcach?

 5. wysypisko w Piaskach Bankowych to fikcja.z pewnością nigdy nie powstanie,a zarząd kase trzepie do siebie,tam to są cuda !a my mamy na nich płacic

  • Z ciekawości sprawdziłem. W 2017 ZM “Bzura” (podmiot odpowiedzialny za budowę składowiska w Piaskach) wydał ok. 1,1 mln, w pierwszej połowie 2018 było to ok. 460 tys. Trzeba założyć, że zwłaszcza w tej drugiej kwocie nie ma wydatków inwestycyjnych na budowę składowiska. Koszty są więc spore choć rozłożone na 19 gmin (składka proporcjonalna). Związek nie ma w tej chwili dofinansowania z funduszu, a bez tego faktycznie nic nie zrobi.

 6. Myślę że uszczelnienie opłat, tak żeby nie było osoby nie płacącej za śmieci wystarczy. Dotyczy to również gości w wynajmowanych kwaterach.

 7. Popatrzcie na Donalda Trumpa. Tak się robi interesy i dba o obywateli. Panie Burmistrzu chyba nie pozwoli Pan by jacyś śmieciarze grali Panu na nosie. Wybraliśmy Pana i oczekujemy wsparcia. Bo na radnych typu Lisowski to nie liczę. Może MZK zajmie się śmieciami. A tych odpalić na zbity pysk.

  • Odpalenie Sanatora i przejęcie tematu przez MZK z pewnością nie będzie tańsze (i pewnie bardzo trudne organizacyjnie). Ciekawe jak wygląda umowa Sanatora z Tonsmaierem? Jeśli Sanator nie miał możliwości zapewnić sobie stałej ceny odbioru na cały rok, to jest tutaj niewinny. Przyczyny problemu są dwie. Słabo przeprowadzona reforma przed 6 laty i żałosne tempo postępu prac w Piaskach Bankowych. A tak mamy Tonsmaiera monopolistę i pewną podwyżkę o 30-40% – do poziomu w okolicznych gminach.

 8. Ot i w punkt. To teraz pokażcie drodzy radni żyłkę gospodarza, businessman’a . Bo jak patrzę na wasze buźki to wszyscy tylko umiecie wydawać publiczne pieniądze. Panie Lisowski niech pan rzuci jakiś pomysł, rozwiązanie bo na tyle lat jak Pan tam jesteś radnym to pan nic nie zrobił. Już nie mówię o dress code. Wracając do śmieci jak czuć to świetne paliwo do spalania szczególnie tam gdzie gospodarze ogrzewają dla Ukraińców. Okolice zabrzeznianska/południową Znacie tam kogos? Bo my tak

  • Zielony

   Lisowski to zwykly burak,taki smierdzacy len,ktory mysli ze jest kims waznym a moze sobie jedynie w dupie pogrzebac. Niech sie wezma za wynajmujacych Ukraincom ktorzy placa za 4 osoby a jest ich z 20.

 9. Anka Skakanka

  To jest skandal! Podwyżka cen z racji monopolisty! Pensje nie wzrastają proporcjonalnie do podwyżek usług i produktów. A ludzie, którzy wcale nie produkują tyle śmieci? Mają płacić za? No skandal!

 10. Fernando

  Najpierw weście się za tych co nie płacą a wystawiaja śmieci!!!!!

 11. Umowa jest umową i dlaczego przed jej wygaśnięciem ma być negocjowana podwyżka stawki? W końcu i tak Polacy zapłacą za Ukraińców, bo nie wierzę, aby UM skutecznie skontrolował ilu ich i gdzie kwaterują. Pewnie stawka ok. 20 zł na twarz już wkrótce.

 12. Jak w Urzedzie Miasta funkcje sprawowal Pan Baleja osobiscie zainteresowalam go tematem,ze osoby wynajmujace domy,mieszkania nie uiszczaja naleznych oplat za wywoz smieci.Otrzymalam odpowiedz od Pana Balei w ktorej przedstawil mi tok postepowania przy naliczaniu smieci ale nie zrobiono nic aby ten proceder ukrucic i aby wplywy do Urzedu Miasta byly wyzsze

 13. Inna sprawa, że jak wprowadzano reformę śmieciową, to byli ludzie, którzy przewidywali, że koszty z pewnością nam wzrosną, ale efektu ekologicznego to nie zauważymy. Jak w każdym razie faktycznie nie zauważam, żeby w okolicznych lasach, polach zmniejszyła się ilość śmieci. Chociaż pójście w kierunku segregacji odpadów i ich recyklingu jest słuszne.

 14. płaci …cynamonem z gaci….

 15. Mieszkańców niby ubywa , ale ilu jest Ukraińców? Czy ktoś za nich płaci ?

  • Słyszałem różne szacunki 3,5 do 5 tys. Ukraińców w Głownie. Przy populacji mieszkańców miasta 14 tys. jest to 25-35%. Czy ilość osób, które płacą za śmieci w mieście wzrosła w ciągu ostatnich 4 lat o te ok. 30%? Wątpię skoro w artykule piszą, że jest mniej mieszkańców. A to jest właśnie ilość, która uzasadnia wzrost kosztów.

   • Zainteresowany

    KPW – możliwe, że dane statystyczne liczby mieszkańcówdotyczą osób zameldowanych w mieście. Stąd oczywiste rozbieżności.

  • Zainteresowany

   Dokładnie.
   Jestem zdania aby osoby wynajmujące mieszkania pracownikom z Ukrainy płaciły większe opłaty za śmieci.
   Zwłaszcza te osoby, którym firmy płacą za wynajem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.