Dziś, 16 maja, trzech pierwszych pacjentów zostało poddanych badaniu tomograficznemu w nowoczesnej pracowni, oddanej do użytku w głowieńskim szpitalu Grupy Zdrowie.

Pracownia tomograficzna w Szpitalu Grupy Zdrowie w Głownie. Fot. EWR

Na uruchomienie pracowni z wartym około miliona zł tomografem szpital czekał kilka miesięcy – wszystko przez długotrwałe procedury odbiorowe i oczekiwanie na komplet wymaganych dokumentów od poszczególnych instytucji. W końcu wszystkie formalności udało się dopełnić i dziś rozpoczęto wykonywanie badań.

Ściana z szybą odporną na promieniowanie oddziela pomieszczenie z tomografem od “centum dowodzenia”, gdzie przebywa technik wykonujący badanie. Fot. EWR

To oczekiwane i ważne wydarzenie dla mieszkańców Głowna i okolic, którzy nie będą już musieli być przewożeni na diagnostykę tomograficzną do Łodzi lub Zgierza, jak miało to miejsce do tej pory. Posiadanie własnego sprzętu przez szpital znacznie skróci czas od przyjęcia chorego do postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jest to szczególnie ważne np. u pacjentów z objawami udarowymi.

Pokój, z którego uruchamia się badanie i kontroluje jego przebieg. Na zdjęciu Bożena Michalska. Fot. EWR

Badanie tomograficzne z udziałem pacjenta trwa około 5 minut, a wyniki z opisem, wymagane “na cito”, dostępne są po kwadransie. Tomografia, inaczej niż prześwietlenie RTG, daje trójwymiarowy obraz badanego narządu, fragment po fragmencie.

Opisownia. Tu powstają opisy badań, sporzadzane przez lekarza. Normy wymagają, by sciany pomieszczenia były ciemne. Fot. EWR

Oprócz tomografu, do tej samej pracowni zakupiono nowoczesny pantomograf – do zdjęć rentgenowskich szczęki i żuchwy, wymaganych w leczeniu stomatologicznym i ortodontycznym. Możliwości urządzenia zostaną zaprezentowane dentystom z regionu podczas spotkania, jakie szpital organizuje dla nich w przyszłym tygodniu.

Nowoczesny pantomograf. Fot. EWR

Więcej o nowej pracowni w szpitalnej pracowni tomograficznej napiszemy w gazetowym wydaniu Wieści za tydzień.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.