Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczcili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Dziś, 1 marca, w dniu święta państwowego, uczestniczyli oni w VII Turnieju Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Choć turniej organizowany jest na terenie naszego województwa po raz siódmy, uczniowie głowieńskiej “Dwójki” wzięli w nim udział po raz drugi. Oprócz nich swoją wiedzę historyczną sprawdzali tego dnia również przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek dydaktycznych: Szkoły Podstawowej nr 3 w Głownie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mąkolicach.

Łącznie podczas tegorocznej edycji z historycznym testem zmagało się ponad 40 osób.

– Poziom był dosyć wysoki, jednak ze spokojem odpowiadałam na pytania zamknięte, bo nie wykraczały one poza materiały, które wcześniej otrzymaliśmy i z których się przygotowywałam. Na co dzień interesuję się historią, więc cieszę się, że w taki sposób mogłam poszerzyć swoją wiedzę, a zarazem uczcić pamięć bohaterów – powiedziała nam uczestniczka konkursu Patrycja Rubacha, uczennica klasy VIII.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Święto państwowe obchodzone jest właśnie 1 marca.

5 komentarzy

 1. Również pamięć dla niewinnych ofiar narodowości litewskiej, ukraińskiej, białoruskiej zamordowanych przez żołnierzy z oddziałów dowodzonych przez “Burego”, “Łupaszkę”, “Wacława”, “Szarego”, “Wołyniaka”.

  • Dokładnie.
   Pamiętajmy też o zbrodniach “Ognia” Kurasia.

  • Czy piszący te słowa tak utyskujący nad losem litwinów, białorusinów, ukrainców (szkoda, że nie rozpacza nad losem swych rodaków) ma pojecie np. o mordach na ludności polskiej przez wojska litewskie podczas tzw. powstania sejneńskiego, bo mam wrażenie, że brak tutaj podstawowej wiedzy historycznej z historii najnowszej, nie wspominając o “rzezi wołyńskiej”, gdzie jak szacują historycy wymordowano (dzieci, kobiety i mężczyzn) grubo ponad 100 tys. Polaków. Na koniec taka ogólna rada do wszystkich jak się nie zna dostatecznie historii to lepiej w takich niuansach się nie wypowiadać.

   • Zainteresowany

    Oczywiście, że znamy te fakty.
    Tylko że Polsce nikt ze zbrodniarzy UPA nie robi bohaterów, natomiast bandytyzm “Burego”, “Ognia” i “Łupaszki” przedstawia się młodzieży jako przejaw heroizmu. To nie niuanse ale grubo ciosana, prymitywna łopatologia.

    Panie komuna, jeżeli chce Pan pouczać innych, to niech się Pan najpierw pochyli nad ofiarami w Wierzchowinach, Zaleszanach, Puchałach i Dubinkach. Zwłaszcza tych nieletnich…

 2. Germańska fala Polskę zalała,kto się nie wyrzekł ojców swych mowy,w pruską obrożę nie włożył głowy,nie oddał resztek swojego mienia,swojej godności ,swego sumienia,kto nie dziękował kiedy go bito,ten był przeklętym ”polskim bandytą”. Więc harde ”polskich bandytów “głowy ,chłonęły piece,doły i rowy.Jednak gdy w gruzach Germania legła,jest niby Polska wolna i niepodległa.I znów polskości tłumią zapały.Tortury UB,SB,lochy podwały.O Boże pytam Ciebie, jakich Polaków najwięcej w niebie?-”Płaszczem mej chwały,blaskiem okryci,są tutaj wszyscy”polscy bandyci”(głos z góry)