Jeżeli w piątek 22 czerwca do godz. 10.00 nie dojdzie do porozumienia między właścicielem szpitala w Głownie a inwestorem, zainteresowanym dalszym jego prowadzeniem, placówka może przestać przyjmować pacjentów i rozpocznie się ewakuacja chorych.

Takie informacje płyną zarówno ze środowiska szpitalnego, jak i od przewodniczącej Rady Miejskiej w Głownie Magdaleny Szajder, która mówiła o tym na zakończonym dziś ok. godz. 16.00 posiedzeniu miejskiej Komisji Oświaty, Zdrowia i Kultury.
Zagrożenie jest bardzo poważne, dlatego radni zamierzają udać się do szpitala jutro, by skłonić strony do wstrzymania radykalnych kroków.

Na chwilę obecną Głowno nie ma burmistrza. Po wczorajszej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który po skardze kasacyjnej Wojewody Łódzkiego uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ze stycznia br., weszło w zarządzenie zastępcze, w którym wojewoda uchylił mandat burmistrza Głowna. Tym samym Grzegorz Janeczek z dniem wczorajszym przestał być burmistrzem miasta. Niestety, do tego momentu nie udało się podpisać porozumienia trójstronnego w sprawie szpitala w Głownie, które miało zabezpieczyć interesy miasta w kwestii dalszego prowadzenia placówki przez potencjalnego inwestora, czyli Grupę Zdrowie (przynajmniej do roku 2023) oraz w kwestii odzyskania przez Gminę Miasta Głowna należności od obecnego właściciela szpitala, czyli Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Postanowienia tego porozumienia zaczęłyby obowiązywać z chwilą podpisania przez obecnego właściciela i inwestora umowy dotyczącej przeniesienia własności nieruchomości szpitalnych, aczkolwiek negocjacje między tymi podmiotami okazały się bardzo trudne, w sytuacji wychodzących na jaw zobowiązań WSInf wobec innych podmiotów.
Inwestor, czyli Grupa Zdrowie, nie ma możliwości finansowania dłużej pracy szpitala, którego nie jest właścicielem. 

Dziś, na wspomnianym posiedzeniu komisji miejskiej, przewodnicząca rady Magdalena Szajder podzieliła się z radnymi tym, czego chwilę wcześniej dowiedziała się od Dariusza Wojtasika, prezesa spółki Szpital Głowno Grupa Zdrowie (funkcjonującej pod nazwą inwestora, lecz wciąż należącej do kanclerz WSInf Anieli Bednarek i jej wspólników).
Sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak, że lekarze oficjalnie wystąpili do pani kanclerz, że jutro o godzinie 10.00, jeżeli nie będzie podpisana stosowna umowa, tak jak to było obiecywane, rozpoczyna się ewakuacja szpitala, ogłaszana jest upadłość i lekarze wszyscy wypowiadają pani kanclerz pracę. Nawet, jeżeli będzie chciała prowadzić przez jakiś czas szpital, nie będzie miała pracowników – mówiła Magdalena Szajder.

Z naszych informacji (od lekarzy) wynika, że potwierdza się informacja, że jeżeli do jutra do godziny 10.00 właściciel szpitala, czyli WSInf,  nie zgodzi się na korzystną dla siebie umowę, uwzględniającą pokrycie przez Grupę Zdrowie jego długów, łącznie z wykrytymi zaległościami wobec ZUS i US, to przyjęcia pacjentów do szpitala zostaną wstrzymane i rozpocznie się ewakuacja. Nie mamy natomiast potwierdzenia w kwestii składania wypowiedzeń. 

Radni planują udać się do szpitala przed godziną 10.00, by próbować jeszcze jakoś zapobiec ewakuacji. Zgodzili się co do tego obecni na posiedzeniu komisji radni, przekonani, że trzeba na to realne zagrożenie zareagować.  

Sprawa niepodpisanego dotąd porozumienia trójstronnego i napiętej sytuacji wokół przyszłości szpitala jest przez nas szczegółowo opisana w aktualnym numerze “Wieści z Głowna i Strykowa” .

Poniżej zamieszczamy film z fragmentem wypowiedzi przewodniczącej rady Magdaleny Szajder z dzisiejszych obrad komisji. Mówiła m.in. o tym, że ona i inni radni zostali zupełnie zaskoczeni informacją o uchyleniu mandatu burmistrzowi, gdyż nikt z nich nie był poinformowany o terminie rozprawy w NSA. Grzegorz Janeczek poinformował przewodniczącą o tym dopiero po zapadnięciu prawomocnego wyroku.

7 komentarzy

  1. Ja tego doświadczyłam, że byłam na punkty bo mam krzywą lewą reke po zlamniu zamiast operowac lub spokojnie wyjaśnic , że tak ma byc . Co mi ktos sugeruje – pracowalam w Urzędzie . Nie ma gospodarza i nie będzie .. To po co sprzedali go wcześniej. Nie potrafią zarządzac niczym wladze miejskie. Wystarczy, ze będzie mial 3 tysiące i się pieniądze znajdą. A nie 15 tys .tam gdzie galeria mia l byc Herbapol-. Wszystko co zaczeli nie skonczyli. Wszystko sprzedają – hotel powinny byc mieszkania komunalne. . Kiedys byłjeden Naczelnik i sekretarz urzedu. Po co tyle etatow. To są oszczędnosci.

  2. Mnie to nie obchodzi bo itak nie faja bafan.Puli bedzie taka ustawa , ze szpitale , przychodnie pracuja na punkty.To jest bufzetowka tu nie moze byc przerobu.

    • Jaka budżetówka ? To jest prywatny szpital którego właścicielem jest jakaś prywatna szkółka – wydmuszka, a właściwie jej pani kanclerz bez grosza na koncie. Ten szpital jeszcze przędzie tylko dlatego, że ma kontrakt z NFZ. Jak NFZ wypowie umowę na finansowanie świadczeń medycznych to będzie można go zaorać i posadzić tam buraki.

  3. Jaka piękna katastrofa…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.