Chociaż liczba baktreri E.coli i enterokoków w próbkach wody pobranych na kąpielisku w Głownie spadła do dopuszczalnego poziomu, o przedłużeniu obowiązującego zakazu kąpieli zdecydował zakwit sinic.

Wczoraj, 2 sierpnia, uzyskano wyniki badań próbek wody, pobranych z Mrożyczki przez Sanepid 30 lipca. Zarówno ilość bakterii E.coli, jak i enterokoków (paciorkowców kałowych), spadła poniżej granicznego poziomu decydującego o niedopuszczeniu wody do kąpieli, ale pojawił się nowy problem – zakwit sinic.

Sinice to cyjanobakterie rozwijające się w środowisku zarówno słodko, jak i słonowodnym (problem częsty w tym roku na kąpieliskach bałtyckich). W fazie zakwitu nitkowate kolonie sinic nadają wodzie zielonkawą barwę i tworzą na jej powierzchni pianę.

Kontakt z sinicami może skutkować dolegliwościami skórnymi (rumień, wysypka, swędzenie), a wypicie wody zawierającej je może spowodować nudności, wymioty, biegunkę, gorączkę, a nawet duszności i zawroty głowy.

O zakazie kąpieli informuje czerwona flaga i komunikaty organizatora kąpieliska, czyli Miejskiego Zakładu Komunalnego w Głownie. 

Czerwona flaga na kąpielisku. Fot. EWR

1 komentarz

  1. Najpierw 1 i 2 robiona w wodzie bo do tojtojki za daleko a teraz z tych nawozów rozwijają się sinice. Taka kolej rzeczy. Ludzie to się zachować jednak nie potrafią…..