Z 15 do 23 zł wzrośnie od nowego roku opłata od osoby za wywóz segregowanych odpadów komunalnych w gminie Chąśno. Rada gminy przyjęła nową stawkę jednogłośnie, chociaż radni zgodnie uznają taką podwyżkę za drakońską.

fot. Tomasz Matusiak
fot. Tomasz Matusiak

Stawka 25 zł ta dotyczy mieszkańców, którzy odpady segregują, a przy tym sami zagospodarowują odpady biologiczne. Gdyby ktoś zdecydował się wywozić bio-odpady do PSZOK (do tej pory w tej gminie takiej potrzeby nie było), stawka ta wynosi dlań 33 zł od osoby, a za niesegregowane – 66 zł.

Zarówno wójt jak i radni mówili dzisiaj, że stanęli przed sytuacją bez wyjścia. Znów – jak można się było spodziewać – w przetargu wpłynęła tylko jedna oferta od firmy PreZero (dawny Tönsmeier) i była znacznie wyższa niż dotychczasowa.

Brak zgody na przyjęcie dzisiejszej uchwały nie zdjąłby z gminy obowiązku zapewnienia wywozu odpadów, natomiast naraziłby ją na jeszcze wyższe koszty i kary.

 

Aktualizacja z 29 listopada

Ze względu na typowo proceduralne nieścisłości w poprzedniej wersji, 28 listopada Rada Gminy Chąśno jeszcze raz musiała przyjąć pakiet uchwał, odnoszących się do zagospodarowania odpadami komunalnymi. Niezależnie od kwestii formalnych, ma to też pozytywy efekt, bo zgodnie z sugestią wójta radni zdecydowali się zmienić wysokość opłaty dla mieszkańców, którzy zadeklarowali korzystanie z własnego kompostownika z przyjętego w listopadzie 25 do 23 zł.

Stawka zasadnicza za odpady segregowane wynosi 33 zł (gdyby ktoś korzystał z PSZOK), a za niesegregowane 66 zł.

Wójt Dariusz Reczulski uważa, że 23 zł i tak nie jest stawką, z jakiej można się cieszyć, ale skoro pojawiła się szansa na chociaż takie obniżenie, należało z niej skorzystać.

14 komentarzy

 1. to jest zwrot nakładów na 500+ nie wszyscy dostają ale wszyscy płacą wystarczy policzyć ile trafia środków do gmin na 500+ a ile wzrosły opłaty za śmieci rachunek jest prosty płacą za to wszyscy mieszkańcy a rząd mówi ze znalazł kasę z uszczelnienia VAT

  • Niezle bzdury. Wystarczy szczątkowa znajomość matematyki, aby sobie policzyć i porównać liczby. Nie mówiąc już o takich oczywistosciach jak zupełnie inny przepływ pieniędzy na te cele.

  • Trolle nie ogarniają, że “śmieci” muszą się w samorządach bilansować z opłat osób zadeklarowanych. Ktoś ma ból .upy, że 500+ nie dostaje.

 2. A opozycja ostrzegała że dojdzie to takiego momentu że w przetargu wystartuje tylko jedna firma i będzie dyktować ceny jakie będzie chciala, w wiecie czemu bo jest tak zwana zmowa cenowa każdy obrabia swój rewir i nikomu się nie wpierw….. więc każdy zarobi proste jak słońce, jak zwykle państwo nie zdało egzaminu kolejny temat jak można liczyć od głowy czasem mam śmieci więcej czasem mniej a płacić muszę hore macie swoje 500+

 3. co te pissuarskie rzady robia wz Polska???? tylko drozej drozej drozej

 4. PSL-owskie rządy w gminie>to normalne!

 5. Mechanik obrażasz samorządy bo właśnie te samorządy tak przez ciebie krytykowane bardzo dobrze przygotowały dokumenty natomiast niekompetencja pana wojewody lub służb mu podległych doprowadziła do dwukrotnego uchylenia pozwolenia na budowę co potwierdził dwa razy sąd i uznał rację samorządów.O ile się nie mylę to nawet na łamach Nowego Łowiczanina można było o tym przeczytać ale cóż widzę,że prawda w oczy kole i trzeba zakłamywać tą rzeczywistość.

 6. Samorządy sobie nie radzą…. trzeba było przygotować taki plan budowy który nie ma wad i nie da się go odrzucić. Niekompetencja władz samorządowych

 7. A kto zablokował budowę sortowni śmieci w Piaskach,oczywiście wojewoda Rau uchylając dwukrotnie pozwolenie na budowę i dwukrotnie przegrywając w sądzie a budowa tej sortowni była inicjatywą lokalnych samorządów aby właśnie uniknąć takich drakońskich podwyżek

 8. Znalezli podatek za smieci i doja z mieszkancow jak z tylko im sie uda.