W sobotę 27 lipca w Grodzisku w gminie Dmosin spłonęło kilka hektarów zboża na pniu i rżyska oraz hektar poszycia leśnego. W niedzielę na pogorzelisku w lesie ponownie pojawił się ogień.

Wezwanie do sobotniego pożaru odebrano o godzinie 12.06. Płonęło zboże na pniu, rżysko i poszycie leśne. Ze stanowiska kierowania PSP w Brzezinach na miejsce zadysponowano 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Brzezinach, 8 zastępów z jednostek ochotniczych, zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i trzy spoza tego systemu.
Ostatnie zastępy strażackie wróciły z akcji do bazy o godz. 16.41.
Działania gaśnicze polegały na podaniu 10 prądów wody w natarciu na płonące pole i ściółkę leśną oraz dogaszeniu ognia tłumicami.
Spaleniu uległo zboże na pniu na powierzchni ok 4 hektarów, słoma po kombajnie na około 3 ha i hektar lasu, czyli ogółem pożar objął powierzchnię 8 ha. Wartość strat w uprawach oszacowano na 35 tys. zł.

Prawdopodobną przyczyną pożaru była iskra z tłumika kombajnu, od której zapaliła się skoszona słoma, a później ogień przeniósł się na zboże i las.

W niedzielę 28 lipca około godz. 9.10 zauważono, że pożar odnowił się na pogorzelisku w lesie, gdzie trzeba było ugasić kilka zarzewi ognia. tym razem do akcji zadysponowano 2 zastępy z JR-G PSP w Brzezinach i po jednym zastępie z OSP Dmosin, OSP Wola Cyrusowa i OSP Kraszew. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.