Rada Gminy Łyszkowice przyjęła dzisiaj, 30 stycznia, uchwałę budżetową na 2019 rok. Nie obyło się bez zmian wprowadzonych do przedstawianego wcześniej projektu i konfrontacji dwóch nieformalnych obozów, na jakie w tej kadencji podzieliła się rada (o czym zaczęli już oficjalnie mówić nawet sami radni).

Najpierw projekt budżetu zaprezentowali skarbnik Krystyna Kołudzka i wójt Adam Ruta, który omawiał głównie planowane wydatki inwestycyjne. Projekt zakładał inwestycje w prawie połowie sołectw (nie licząc w tym planowanego funduszu sołeckiego), w tym inwestycje bardzo duże i kosztowne jak na gminę wiejską – rozbudowę szkoły Podstawowej w Stachlewie, modernizację oczyszczalni ścieków czy budowę kanalizacji we Wrzeczku. Musiało się to wiązać z bardzo dużym deficytem i koniecznością zaciągnięcia kredytu na przeszło 9.375.170 zł.

Przyjęcie zgłoszonych na dzisiejszej sesji wniosków przez 3 radnych pozwoliło zredukować wysokość kredytu do 5.965.858 zł – i taka wersja została przyjęta decyzją 8 radnych.

Największy wpływ na redukcję wydatków miało przyjęcie wniosku radnego Igora Wojciechowskiego, którym zdjęto z budżetu m.in. budowę kanalizacji we Wrzeczku (radny chce, aby ta inwestycja była realizowana w 2020 roku).

Wbrew wcześniejszym obawom części radnych, a także mieszkańców Stachlewa, którzy przyszli na sesję, nikt nie zakwestionował potrzeby rozbudowy w tym roku szkoły w tej miejscowości.

Za tydzień w Nowym Łowiczaninie napiszemy o tym, co wzajemnie zarzucają sobie radni obu stronnictw, jak przebiegał proces przyjmowania najważniejszych dla pracy gminy uchwał i dlaczego wójt oraz część radnych podają w wątpliwość jego legalność.

52 komentarze

 1. Mieszkanka gminy

  Wchodzę na stronę N Ł i czytam nagłówki .W większości gmin budżety uchwalone i pod artykułami zero komentarzy.Kultura.U nas jak zwykle chlew.Czy nasze społeczeństwo przejrzy na oczy i w końcu przestanie słuchać 3 panów,którzy sieją gownoburze????Naprawdę tęsknocie za folwarkiem Włodzimierza????

  • szkoda następnych 5 lat zmarnowanych, w końcu co chcą to mają. Mam nadzieję że się ktoś temu cyrkowi przygląda i tych klaunów rozliczy.

  • A u nas społeczeństwo świadome i w konia to nas tak łatwo nie da się zrobić jak myślisz.Kiełbaski wyborczej już słuchaliśmy,a teraz przejrzeliśmy na oczy.Na tym polega demokracja ,że mamy prawo mówić i oceniać działania tych,których wybraliśmy,choć im jak widzę jest to nie bardzo po nosku.

  • No cóż za poprzedniego twój mąż takiej kasy nie zarobił jak teraz, to ty chyba nie tęsknisz?

   • Mieszkanka gminy

    Ha,ha,ha!Dobre,dobre!Mój mąż nigdy nie był i zapewne nie będzie pracownikiem byłego wójta!A ja też nie tęsknię,bo mi się znudził.

   • Pracownikiem nie był ,ale wasza firma nigdy wcześniej takiej kasy nie zarobiła.

  • Nie dodałaś Sta-CHLEW

 2. “zdjęto z budżetu m.in. budowę kanalizacji we Wrzeczku “- a jak była reakcja radnego z Wrzeczka? bo śledząc relację z sesji coś mi umknęło….

  • zainkasował dietę i do następnej sesji, mieszka pod lasem to mu kanalizacja nie potrzebna. Jest jeszcze Sołtys, ale też olewa.

 3. Jaka opozycja,taka sesja!Były już dzięki Bogu wójt to istota bez kręgosłupa moralnego.No ale na kuroniu ,nie dojada,dużo czasu i na strychu tornado.Zero wstydu o honorze nie wspomnę,bo najpierw musiałabym objasnic znaczenie tego słowa.

 4. Ludzie metr drogiego mieszkania w Łowiczu 4,500 złotych …metr szkoły 11000 tysięcy tyle co w wieżowcu w centrum Warszawy !!! Przekręt gołym okiem widac ! Ktoś ( A.R) ma was w lyszkowicach za debili chyba .

  • Metr kwadratowy w Warszawie 8tyś. ale już z gruntem,a w Stachlewie budowa na gruncie własnym 13000zł zł.za metr.Coś te inwestycje w Gminie Łyszkowice podejrzanie wysokie.Ciekawe ile kosztował park,bo przeglądałem wójtową gazetę i ani słowa.A może komisja rewizyjna ustali prawdziwą cenę boiska przy Gokis,parku i pozostałych inwestycji.

  • cena wam sie nie podoba , ale już sprawdzić jej nie potraficie takie wasze kompetencje Radni i pamiętajcie podpiszecie się pod tym to odpowiedzialność już na was spada. Macie jeszcze czas by to uporządkować chyba że wolicie potem po Sądach spacerować jak teraz was były niedoszły Wójt.

  • Widać twoją amatorszczyznę – nie można porównywać wartości metra kwadratowego mieszkania do budynków użyteczności publicznej. To tak jakbyś porównał transfer byle jakiego piłkarzyny do piłkarza z champions league. Obaj mają niby to samo…

   • Im większe sumy to brak drobnych 100 tysiączków nie do wychwycenia!

   • Do Ciekawego:twierdzisz,że,, nie można porównywać wartości m2 mieszkania do budynków użyteczności publicznej”,to porównajmy budynki użyteczności publicznej.Ośrodek Socjoterapii w Kiernozi ; powierzchnia1000m2,a koszt rozbudowy o połowę niższy.Poczytaj na BIP-ach Powiatu Łowickiego.Kogo ty usiłujesz robić w konia?Chyba,że w Stachlewie będą złote klamki i hebanowa stolarka.

 5. Wytłumaczy mi ktoś z czego wynika ten zachwyt Panią przewodniczącą?
  Tylko się zbłaźniła dzisiaj…

  • i jeszcze nie raz

  • Zbłaźnił się pan wójt ,który straszył i groził Radzie Gminy.Chyba nie rozumie ,że on tylko wykonuje postanowienia i uchwały rady.Skakał jak kogucik,ale niech pamięta ,że brak absolutorium 2-krotnie i po wójcie.Może czas spokornieć?

   • Jak był Komendantem to skakali koło niego, teraz się nie może pogodzić że musi skakać koło nich. A wy Wyborcy jak go wybraliście to teraz nie miejcie do niego pretensji i skaczcie koło niego bo wiedzieliście jakim był i jakim jest, w teczce go nie przywieżli . I tak jest dla was litościwy, ale do czasu.

 6. Widzę, że poziom intelektualny większości rady jest jak poziom komentarzy(podpowiem, bo moze trudno niektórym zrozumieć: NISKI)
  Totalna żenada i niekompetencja “opozycji”
  Pozdrawiam 🙂

 7. Przypominam mogliscie zmienić wójta ale zamiast wybrac Klimkiewicza to wybraliście jego 👌

 8. zamiast dokończyć kanalizacje bo wygląda jak okopy po wojnie i wchodzimy w lata powojenne to będą budować korty , rozbudowywać szkoły, a ludzie będą w Toj Tojach sie załatwiać. Panie Wojciechowski jak widać bardziej leży Panu własny interes jak mieszkańców co będą się przez Pana męczyć następne lata.

  • A jakiż interes może mieć radny Wojciechowski tylko interes gminy.Trzeba było zamiast łasić się do wójta protestować jak rozwalał kasę na altankę,park,boisko przy Goku(żeby pomóc Moni w wyborach)itp.Za te pieniądze już dawno powinna być kanalizacja.Ale żyliście w oparach wizji o drugim ośrodku na Wrzeczku i nie tylko.

   • To co ta Monia jeszcze robi jak tyle możecie, pokażcie klase i zróbcie porządek.

   • Monia ma parasol ochronny,który ma wpływ na prokuraturę łowicką ,a ta przecież nadzoruje pracę policji ,a więc sprawcy mogą być nie wykryci ,a śledztwa umorzone.

   • Jednym słowem ,,wszystko z literą prawa”jak mawia wójt!

 9. Brawo Rada , Brawo Przewodnicząca !!!! Wójcie nie kupisz nas miną zbitego kundla i „wzruszającą” przemową . Trafiła kosa na kamień. Takiego podziału jak za Ruty nigdy jeszcze nie było w naszej gminie – szczytem
  hamstwa było straszenie rady gminy !!!!

  • Piotrze, kiedy ty w końcu zaczniesz się uczyć ortografii??? Masakra po prostu : “hamstwo”

 10. Ludzie,takie cuda to tylko w Łyszkowicach.Altanka drewniana za 122 tyś.zł.,trzy sale i kuchnia w Stachlewie o powierzchni 500m2 za 6,5 mln .zł,. a oni zdziwieni ,że radnym wydaje się to drogo.Jak w takim tempie wójt będzie zadłużał gminę to ją w końcu zlikwidują i podzielą między Nieborów ,a Domaniewice.

 11. Som Łyszkowice – jest hejt

 12. A przystanki na Grudzach?!

 13. Ernest Hemingway napisał Stary człowiek i morze w Łyszkowicach napisali druga cześć Stary radny też może
  przeczytać chłam jaki mu sie podsunie .
  Brawo mówcy.

 14. I to jest rada a nie marionetki. Brawoo

 15. Mina pana Wójta niesmaczna ja jako mieszkaniec gminy wnioskuje o obciecie pensi panu wlodarzowi do 4999zl jak bedzie widac efekty to stoweczke dolozyć oczywiscie wszystko z literą prawa ma się rozumieć!!!!!

 16. Atak na radnego,który wnioskował o przesunięcie kanalizacji na Wrzeczku na 2020 rok jest zrozumiały,wszak dwie zaprzyjaźnione firmy mogą się obejść smakiem bo nic nie zarobią.A takie były amerykańskie.

 17. Brawo dla pani przewodniczącej. Takiej rady potrzebowaly potezebowaly Lyszkowice. Powodzenia

 18. Cieszy mnie fakt ,że pan starosta zamierza wyremontować drogi powiatowe w Gminie Łyszkowice o czym mówił radny powiatowy Waldemar Krajewski.Brawo.

 19. Dawniej w Szkole w Stachlewie uczyło się o wiele więcej uczniów niż w dniu dzisiejszym ,a budynek był o połowę mniejszy.Obecnie mimo małej ilości istnieje potrzeba rozbudowy zdaniem wójta.Czy nie należało podzielić klas na mniejsze zamiast zadłużać gminę na co najmniej dwie kadencje?

  • To chyba nie o to chodzi.Rozbudują szkołę w Stachlewie ,zmienią obwód i przeniosą dzieci z Seligowa do Stachlewa ,a w Seligowie jakiś prywatny ,,inwestor”( kolega) zrobi dom weselny i dostanie dzierżawę na 20 lat.Powtórka ze stawów w Uchaniu ?

  • mieszkanka Stachlewa

   Oczywiście ,że była to szkoła 8-klasowa ,a uczniów w klasach było ponad 20.Budynek rzeczywiście był o połowę mniejszy a uczyło się w nim 160 uczniów.Obecnie budynek po rozbudowie a uczniów połowa tego co kiedyś.Ktoś was radni wpuszcza w maliny i ma w tym jakiś własny interes.

 20. obiektywnysluchacz

  Stare nawyki wojta są dalej w modzie.Cenzura ciagle żywa. Do internetu został przesłany niekompletny material z sesji rady gminy.Brak w nim końcowego popisu radnych Krawiec i Wysockiego ktorzy mieli przygotowane gotowce na temat min.budowy szkoły ktory nie byl poruszany.

  • Dostali gotowe teksty , ale nawet nie rozumieli co czytają.Ośmieszyli się i tyle.Publika ustawiona przybyła,a teatr przygotowany przez włodarza nie wypalił.

  • Panu Wysockiemu się nie dziwię ,że służy wójtowi.Wójt obiecał mu przekształcić działki rolne na budowlane,a kilkaset tysięcy piechotą nie chodzi.