Niestety, zaczynamy już przywykać do tego, że początek każdego miesiąca wiąże się z tym, że na krajowej mapie zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) powiększają się strefy zagrożone.

Na spotkaniu w Karsznicach o bioasekuracji mówił powiatowy lekarz weterynarii w Łowiczu Artur Moskwa. fot. Tomasz Matusiak
Na spotkaniu w Karsznicach o bioasekuracji mówił powiatowy lekarz weterynarii w Łowiczu Artur Moskwa. fot. Tomasz Matusiak

W związku tym rozszerzana jest także strefa ochronna, oznaczana na mapie kolorem żółtym. Po grudniowej aktualizacji znalazła się w niej także gmina Łyszkowice. Krzysztof Igielski, kierownik Powiatowego Zespołu Doradców ŁODR mówi, że muszą się na to przygotować także gminy Domaniewice i Zduny, które mogą być objęte zasięgiem tej strefy wkrótce.

Przypomnijmy, że kolorem żółtym zaznaczane są te tereny, na których terenie ograniczeń jeszcze nie ma, ale blisko sąsiadują ze strefą z ograniczeniami (czerwoną). Choć przepisy nie zabraniają handlu mięsem ze strefy żółtej, w praktyce odbija się to negatywnie na cenach.

Zasady wyznaczania stref są skomplikowane, zależą od różnych czynników. W przypadku gminy Łyszkowice na pewno przyczyniła się do tego autostrada A2, którą jeździ wiele ciężarówek z Ukrainy, Białorusi czy Rosji, czyli krajów, które wyraźnie nie radzą sobie z epidemią.

O rozszerzeniu strefy i dalszych perspektywach mogliśmy usłyszeć dzisiaj, 12 grudnia, na spotkaniu zorganizowanym przez ŁODR w Karsznicach Dużych w gminie Chąśno (jedna z pierwszych gmin w powiecie łowickim objęta żółtą strefą) na temat zasad bioasekuracji. Uczestnicy otrzymali darmowe pakiety antyseptyczne, z matami, środkami dezynfekcji i sprzętem.

Hodowca trzody RAfał Gawroński mówi, że bioasekuracja jest konieczna, ale jako dodatkowe zabezpieczenie, a nie rozwiązanie problemu - tym są przede wszystkim dziki. fot. Tomasz Matusiak
Hodowca trzody Rafał Gawroński mówi, że bioasekuracja jest konieczna, ale jako dodatkowe zabezpieczenie, a nie rozwiązanie problemu – tym są przede wszystkim dziki. fot. Tomasz Matusiak

1 komentarz

  1. poranna kawa

    A przecież nasz NAJLEPSZY rząd PiS’u tak mocno WALCZYŁ z ASF! I co? I nic 😁. Jak zwykle OBIECANKI CACANKI że strony rządu!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.