Mapa zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) została ponownie zaktualizowana. W tym tygodniu, w obszarze ochronnym (strefa żółta) znalazły się całe gminy Nieborów i Bolimów i inne położone w powiecie skierniewickim. Decyzję podjęła 3 września w Komisja Europejska.

Sierzchów. Martwy dzik z podejrzeniem ASF znaleziony w lesie.

Trudno jednak zrozumieć powody rozszerzenia strefy. Analizując mapę Głównego Inspektora Weterynarii nie znajdzie się zaznaczonych nowych ognisk ASF na terenie powiatu sochaczewskiego czy powiatu żyrardowskiego, które wskazywałyby na przesuwanie się choroby w naszym kierunku.

Wójt gminy Nieborów Jarosław Papuga powiedział nam, że o rozszerzeniu strefy będą poinformowani sołtysi, a za ich pośrednictwem mieszkańcy, choć już wcześniej stosowną informację zamieszczono na gminnych stronach internetowych. – Teraz spodziewam się żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy już w ubiegłym tygodniu penetrowali gminy Kocierzew Płd. i Chąśno w poszukiwaniu martwych dzików i śladów ich bytności – powiedział nam. Obie gminy powiatu łowickiego zostały objęte żółtą strefą miesiąc wcześniej. Jak dodał, na terenie gminy Nieborów nie ma obecnie dużych hodowli trzody, nie ma też wielu małych hodowli, dlatego problem rozszerzenie strefy ochronnej nie powinien być mocno odczuwalny.

– Spotykamy się we wtorek 10 września z Powiatowym Lekarzem Weterynarii ze Skierniewic, aby omówić zalecenia i nasze obowiązki związane z objęciem nas strefę, niestety na naszym terenie są duże hodowle trzody i objęcie nas żółtą strefą wprowadzi niepokój wśród rolników i komplikacje – powiedział nam zastępca wójta gminy Bolimów Patryk Kołosowski. Dodał, że stosowne informacje trafiły już do sołtysów, a przez nich do mieszkańców.

Więcej o problemie pisaliśmy tu:

Żółta strefa ASF w powiecie łowickim

Wojewoda przyjechał do Przemysłowa rozmawiać o ASF, w poniedziałek spotkanie w Mastkach

4 komentarze

  1. Widac ze kolega sie podkochuje w panu Tusku

  2. J….bać unię i komisję europejską

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.