To już trzeci krach Syntexu, tym razem może się okazać, że ostateczny. Wprawdzie Syntex sp. z o.o. istnieje nadal, ale całkowicie zaprzestanie podstawowej produkcji – skarpet i rajstop. Właśnie po to, by uchronić płynność finansową spółki i nie kończyć jej działalności bankructwem, właściciele, małżeństwo Marty i Tomasza Krajewskich zgłosiło dziś do Powiatowego Urzędu Pracy zwolnienia grupowe. Zwolnienia obejmą ogromną większość około 100-osobowej załogi. Nie obejmą tylko osób na mocy różnych przepisów chronionych. Fakt zgłoszenia zwolnienia grupowego potwierdził nam Cezary Gawroński, zastępcy kierownika PUP.

Tomasz Krajewski określa sytuację firmy w obliczu zastoju w gospodarce spowodowanego epidemią jako fatalną. Ma świadomość, że żegna się z ludźmi, którzy przepracowali w tej firmie niekiedy 40 lat, ale czuł się do tego kroku zmuszonym. Zwalniani pracownicy mają w większości 3-miesięczny okres wypowiedzenia, otrzymają też 3-miesięczne odprawy, ale zagwarantować im pracy na przyszłość Krajewski nie był w stanie. – Zmalały zamówienia, a klienci przestali płacić – mówi. – Przepływ pieniądza w Polsce się zatrzymał. A Syntex potrzebował około miliona złotych miesięcznego przychodu, by utrzymać płynność. – To jest całkowite wygaszenie produkcji. Kończę z produkcją skarpet – mówi z przykrością Tomasz Krajewski.

Obszernie o sytuacji dużych łowickich firm w obliczu epidemii koronawirusa – w najbliższym numerze Nowego Łowiczanina, już w ten czwartek.

65 komentarzy

 1. Patrzcie i uczcie się bezrobotne kanalie z Syntexu jak można pięknie żyć, my w PiS dla przykładu potrafimy za rok pracy w NBP zapłacić 800 tyś zł.
  Wystarczy nie kraść.

 2. Bardzo dobrze się składa będzie tam można w tych halach urządzić już w maju wielkie wybory na naszego prezydęta i nie będzie wcale tłoczno. Tylko PiS

 3. Jeden wniosek nasuwa się po czytaniu komentarzy , niech Krajewski otwiera firmę pogrzebową konkurencyjną dla Skrzydlewskiej to środek zaradczy na jego i nasze obecne problemy.

 4. Watch in face

  Ś.p Marek Krajewski to był gość. Niestety jego syn Tomasz nie dorasta mu do pięt.
  Liczy że po wygaszeniu produkcji powynajmuje pomieszczenia, hale oraz biurowiec chętnym.
  Mógłby przestawić maszyny na produkcję tego co dziś najbardziej potrzebne w epidemi. Ale po co skoro można trzepać kasę z wynajmu.

 5. Dziwne, po dwóch tygodniach firma jest zmuszona do zwolnień grupowych pod pretekstem epidemi. Czy Maspex, Mleczarnia, Lamela itp. zrobią to w przyszłym tygodniu??

 6. Łowiczanka

  Do Pani Martyny. Droga Pani , po lekturze Pani komentarzy mam ogromna prośbę, skoro epidemia CONVID 19 jest Pani zdaniem ,,niby epidemią” bardzo proszę podjąć się opieki nad chorymi w jednym z jednoimiennych szpitali. Oczekuję od Pani obywatelskiej postawy . Bardzo proszę o konkret, który to będzie szpital !

  • Już pomogłam, nawet tam nie idąc. Wie Pani dlaczego? Jeżeli choć jedną osobę skłoniłam do samodzielnego myślenia i spojrzenia na sprawę bez zbędnej paniki, to może właśnie odjęłam szpitalom kilku pacjentów. Bo bajzel nie robi się od chorych, tylko od spanikowanych ludzi.

 7. Właśnie mamy powrót do przeszłości, cofamy się o91lat.ktoś ma jeszcze wątpliwości?

 8. Kubuś Puchatek

  Zabrakło Marka i jest to, co jest. Przypuszczać można, że ś.p. Marek Krajewski miałby jakiś pomysł. Zresztą dopóki żył, to on kierował Syntexem.

 9. Reakcje burzliwe, chyba zabolało Państwa inne spojrzenie na sprawę. Ale to musi boleć, kiedy ma się informacje tylko z TVN albo TVP, a ktoś rzuca czymś zupełnie przeciwnym. Na szczęście są inne, bardziej dostępne informacje, np.o masowym dodruku pieniądza i nadchodzącej hiperinflacji. To nie jest upadek Syntexu, tylko obraz Państwa przyszłości. Świat jaki mieliśmy przed wybuchem tej niby pandemii już nie istnieje, cofnęliśmy się w rozwoju o kilkanaście lat. I cofamy się o kolejne lata z każdym dniem zatrzymania gospodarki. Czy było warto – ocenią Państwo sami.

  • Cofnęliśmy się w rozwoju o kilkanaście lat w ciągu miesiąca? Serio czytam to, co widzę? Martyno, bez obrazy, ale chyba sama się cofnęłaś i nie ma się czym chwalić. Skoro tak źle sprawy się mają, a świat się cofnął, to ja już dzisiaj “na nowo wymyślę” i opatentuję pendrivy np., albo dotykowe telefony, będę milionerką, kupię sobie własną wyspę i ucieknę daleko od tego strasznego wirusa!

   • Owszem i boleśnie się wszyscy o tym przekonamy. Jeśli myślisz, że jakakolwiek gospodarka wytrzyma miesiąc przestoju to jesteś bardzo naiwna.

    • To nie jest kwestia naiwności, dostrzegam co się wokół dzieje, ale w swoich komentarzach masz skłonności do przesady i fanatyzmu. Z twoich komentarzy zieje wizja apokaliptyczna i nie wiem skąd tyle pewności na ten temat. Szklana kula czy fusy z kawy? Tak, to jest sarkazm, bo ciężko jednak czytać bzdury.

   • Wystarczy trochę poczytać i poszukać, to nie jest wróżenie z fusów. Za to od Ciebie nie usłyszałam nic poza tym, że będzie dobrze i że przesadzam. Oby tak było – niestety nic na to nie wskazuje.

    • Fala zwolnień dopiero się zaczyna. Za jakiś czas ludziom bez pracy skończą się środki do życia, a wtedy znikną drwiny i głupawe komentarze, a zacznie się walka o przetrwanie.

    • A przepraszam czego oczekujesz? Niczego ode mnie nie usłyszysz, bo w przeciwieństwie do Ciebie nie silę się na proroka, lekarza czy dziennikarza śledczego. Wiadomości pozyskuję z różnych źródeł. Stosuję się do zaleceń, przestrzegam zasad higieny i niestety, ale do pracy chodzić muszę. Nikt nie wie jak będzie, skąd możesz wiedzieć to TY?

    • Przecież to proste-nie ma pracy, to pustki w portfelu.

  • Niechże doszukam się tu logiki: TVP i TVN nie są rzetelnym źródłem informacji, cała prawda na You Tube.

 10. lowiczanka

  Czytam komentarze i zastanawiam się nad jedna rzeczą, ja się pomyliłam, czy ktoś inny. Przed chwilą przeczytałam artykuł o Syntexie, przeszłam do komentarzy….a tu, p. Martyna cały czas przedstawia subiektywne informacje dotyczące Syntexu? Nie, wyczytanych gdzieś informacji na temat koronawirusa. Nie wiem, czy było to zamierzone, czy przez pomyłkę p. Marta pisze swoje komentarze pod niewłaściwym artykułem.

 11. Tak właśnie działają obiecanki cacanki rządu, jak się miało syf w firmie i można dostać hajsik to nie żal ludzi, prawda panie Krajewski

 12. Zagrywka taktyczna

 13. Bardzo dobry ruch, czujna redukcja kosztów na bardzo złe czasy , Pan Krajewski działa agresywnie kiedy inni topią pieniądze na utrzymanie etatów .

 14. A czy nie można przestawić się produkcje maseczek?

  • Mogliby, ale po co jak trzepią kasę z czynszów Premium Park.
   Za starych czasów szaliki robiliśmy na mecze wiec do przestawienia maszyn na maseczki fakultetów nie trzeba kończyć.
   Można też robić kołnierze na twarz, ale trzeba mieć w głowie coś co się nazywa rozum.

 15. ofiara mafii łowickiej

  Cytuje: ” Martyna
  30 marca 2020 at 16:12 · Reply Wie Pan, że fałszują statystyki i wrzucają do nich wszystkich zmarłych danego dnia, a nie tylko w związku z koronawirusem? ” – To co piszesz jest wręcz rewelacją. Nie neguję, ale skoro od innych chcesz potwierdzeń to ja poproszę Cię o podanie zródła w/w informacji i innych podanych przez Ciebie. Z góry dzięki.

  • Obejrzyj sobie filmy Palma na YT (dziewczyna omawia konkretne dane i artykuły, filmy, podaje źródła). Nie mam jednego źródła danych, najwięcej dowiedziałam się na tym kanale. I nie chodzi o to żeby słuchać jakiejś tam youtuberki – tam po prostu lecą konkrety, które można zweryfikować.

   • Tydzień

    Bez komentarza

    • Niestety nie rozumiecie, że panika i cenzura działają w taki sposób, że te wszelkie informacje są wyciągane z czeluści przez grupę myślących osób. To nie są informacje na pierwszej stronie wyszukiwarki Google, ani nawet na 10. A jeśli się nie zgadzacie bądź uważacie że to głupoty – przedstawcie kontrargumenty.

   • Palma to tobie odbija przez tego wirusa

   • Czyli dla ciebie żadna telewizja (nieważne czy TVN czy TVP czy inna), prasa, może nawet żaden lekarz nie jest źródłem informacji, ale za to You Tube to już jak najbardziej? No sorry, to nawet ciężko skomentować. Polecam demotywatory.pl, tam od wiedzy naukowej i “faktów autentycznych” aż gęsto.

   • Weszłam na ten kanał na YT, żeby nie było, że nie szukam informacji, a tylko krytykuję. To co ta dziewczyna bełkocze trudno nazwać konkretami. Zmarnowałam na te wypociny kilka minut, gdzie mogę się zgłosić po odszkodowanie? Innych z góry uprzedzam, nie oglądajcie, nie nabijajcie wyświetleń, ja już tego nie “odzobaczę” niestety. Chyba, że lubicie teorie spiskowe ….

 16. Naprawdę chciałaby się mylić, chciałabym aby COVID-19 był zwyczajna sezonowa grypą. Mam nadzieję że Pan ma rację a wszyscy przesadzają

  • Nie ma ŻADNYCH danych, które potwierdzają, że COVID-19 jest czym innym niż grypą. Jeśli mieliście kaszel, gorączkę i duszności w grudniu, styczniu czy lutym to jest wielkie prawdopodobieństwo, że przechorowaliście tego wirusa nawet o tym nie wiedząc.

   • Krytyczny

    Martyna – jak to możliwe, że ktoś w Polsce mógł w grudniu chorować na COVID-19 skoro w listopadzie/grudniu zaczął się dopiero w Chinach?
    A nawet jeśli ktoś w Polsce chorowałby w grudniu to wiesz jaka byłaby dzisiaj skala zachorowań w Polsce?
    Nie jestem fanem teorii spiskowych, NIE WIERZĘ CI.
    Siejesz ferment. I tylko pytanie czy celowo czy z głupoty…

    • A ktoś robił testy w grudniu 2019 r.? Ludzie się przemieszczają, jeżdżą do Azji, jakim cudem wirus miałby do nas dotrzeć dopiero w marcu? Od marca testujemy i znajdujemy wirusa, nie mamy żadnych dowodów na to, że nie jest z nami od listopada.

    • Bo jeśli w grudniu ktoś miałby w Polsce koronawirusa to dzisiaj skala zachorowań byłaby jak we Włoszech.
     Twoja teoria została obalona przez logikę 🙂.

    • Jaka pewność siebie i postawa zwycięzcy – to się ceni. Może Twoje uwagi byłyby celne, gdybyś zamiast “jak we Włoszech” wstawił liczbę bądź procent. Niestety nie zrobisz tego, bo na ten moment we Włoszech śmiertelność jest taka jak w każdym sezonie grypowym, a nawet nieco niższa. Dostałeś ode mnie wędkę – Twoja sprawa czy złapiesz rybę, czy będziesz jadł resztki ryżu w trakcie kryzysu.

    • Martyna, jest zestawienie liczby zmarłych w Lombardii w zeszłym roku i w tym roku za taki sam okres i śmiertelność jest większa o ok 60 procent w 2020.

    • I co Martyna?Jak odniesiesz się do FAKTÓW, które podał Ci “Martynka”?
     Cóż, powielać głupoty i niesprawdzone informacje jest łatwo…
     Dziękuję za Twoją troskę o mój posiłek w czasach kryzysu 👏. Nie musisz się martwić i ja nie muszę się o to martwić – pracuje w takiej “branży”, że cykle gospodarcze nas się nie czepiają.
     A słowo “kryzys” jest tu mocno na wyrost – chyba, że lubisz CELOWO siać ferment…😏?

    • Pożyjemy, zobaczymy.

   • Skończ ten bełkot!

   • Nie bierz tego albo chociaż ogranicz ilość

 17. Brawo Martyno! Zgadzam się całkowicie, manipulacja i zastraszenie !

 18. MartynkaKretynka

  Martyna jesteś kretynką. Rozmowa z tobą to jak kopanie się z koniem. Moi znajomi lekarze mówią we własnym kręgu że śmiertelność na koronawirusa jest wręcz zatajania tak samo jak liczba zarażeń.

  • Nie odniosłaś się do żadnego z moich argumentów, tylko od razu nazwałaś mnie kretynką – brawo 🙂 a Twoi znajomi lekarze wypowiedzieli się na temat skuteczności testów? Bo to już powszechna wiedza, że to bubel dający w 50 procentach wyniki fałszywie pozytywne.

   • Czy taki trolling to forma odreagowywania sytuacji spowodowanej koronawirusem ? Musi pani to bardzo przeżywać bo trolowanie idzie pani doskonale. Sugeruję zacząć szydełkować.

 19. Marek to był biznesmen poradził sobie z każdym kryzysem

 20. Syntexiorz

  “Dzień dobry. Jestem milionerem.” Tak się przedstawia Tomasz K. Każdy w Syntezie wie, że to kanalia.

 21. Brawo, tak się kończy akcja #zostanwdomu. Nikomu, łącznie z dziennikarzami tego portalu, nie chciało się zweryfikować statystyk dotyczących śmiertelności w związku z COVID-19 i zakwestionować sensu zatrzymania całej gospodarki. Siedząc w domu i łykając jak pelikany medialną propagandę jesteście współodpowiedzialni za ten dramat!

  • Łowiczak

   Powiedz to Włochom

   • A sprawdził Pan informacje dotyczące Włochów gdziekolwiek indziej niż w mediach głównego ścieku? Wie Pan, że fałszują statystyki i wrzucają do nich wszystkich zmarłych danego dnia, a nie tylko w związku z koronawirusem? Że Lombardia to zagłębie domów starości, gdzie śmiertelność zawsze jest wysoka? Że zdjecia ciężarówek wywożących niby trumny pochodzą z 2013 roku? I tak, mogę to wszystko im powiedzieć, bo nie zgadzam się na kłamstwo i manipulację.

    • Pani tak na poważnie?

    • Tak. USA, Niemcy, Hiszpania, UK, i wszystkie dołączające do “czołówki” państwa rozumiem, że tez zatajają.
     Komu by to niby miało nyc na rękę. A zatrzymamie gospodarek to niby komu na rękę.
     Nie znamy tego wirusa, nie mamy, leków, nie mamy szczepień.

  • Wojciech Waligórski

   Szanowna Pani,
   to właśnie w Nowym Łowiczaninie, a potem także na tym portalu, mogła Pani przeczytać artykuł – dyskusyjny, przyznajemy – ale stawiający znak zapytania nad sensownością tak dalece posuniętych kroków ostrożnościowych wobec koronawirusa. Także tutaj pisaliśmy o tym, że przynajmniej w pierwszej połowie marca grypa zabiła w Polsce więcej osób niż COVID-19. Rzeczywistość wiele ma twarzy, staramy się pisać o wszystkich aspektach sytuacji, która nas dotyka.
   Pozdrawiam
   Wojciech Waligórski
   red. naczelny

   • W takim razie zwracam honor i zapoznam się z niniejszymi artykułami.

   • Panie Waligorski pisząc że grypa zabiła więcej osób w pierwszej połowie marca niż COVID-19, śmiałe posunięcie. Czytałam o takich zestawieniach, ale czy one są pewne? Czy aby na pewno te osoby umarły na grypę? Takie postulaty można stawiać później jak będzie pełna analiza danych. Wiem że nie szanuje się jajogłowych, ale posłuchajmy naukowców i lekarzy a oni sami nie odważą się stawiać takich tez

    • Wojciech Waligórski

     Szanowna Pani/Panie
     Tak dane są pewne, cytowaliśmy za Państwowym Zakładem Higieny. Od początku roku na grypę zmarło w Polsce już 47 osób – ale faktem jest, że w tygodniu 15-22 marca (ostatnim raportowanym) już ani jedna więcej, natomiast zgonów z powodu koronawirusa przybywa, na dziś jest 26.
     Pozdrawiam
     Wojciech Waligórski

    • Panie Waligórski mam nadzieję, że Pan z Martyną ma rację, że nie ma większego zagrożenia niż normalnie. Mam nadzieje, ze tym razem ja pomyliłam fakty a nie Pana gazeta.

  • #odłączMartneodSieci

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.