18 maja na Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Wzięli w nich udział harcerze z głowieńskiego hufca.

Na tę uroczystość z różnych zakątków świata przybyło kilkunastu żyjących jeszcze żołnierzy – uczestników walk z 1944 r.

Weterani. Fot. Hufiec ZHP w Głownie

Do Włoch na Harcerską Wyprawę Pamięci pojechała 100-osobowa reprezentacja Chorągwi Łódzkiej ZHP, w tym 13 harcerzy z Hufca Głowno. Wrażeniami z wyprawy podzieliła się z nami hm. Iwona Waśkiewicz, która napisała:
“Zadaniem naszym podczas uroczystości była warta honorowa na każdym z 1500 grobów, zapalanie zniczy, pomoc medyczna, roznoszenie wody i gazet okolicznościowych. Rozmowy z żołnierzami oraz rodzinami przybyłymi z całego świata dostarczyły nam wielu emocji.
Msza św. w intencji poległych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino na Polskim Cmentarzu Wojennym z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, delegacji rządu i wojska, celebrowana przez biskupa polowego Józefa Guzdka, rozpoczęła oficjalne uroczystości.

Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie na cmentarzu na Monte Cassino dwóch prezydentów – Polski i Włoch. (…)

Organizator uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk powiedział: Cieszy nas obecność młodych ludzi – harcerzy i skautów. Zaciągnęli oni warty przy grobach tych, którzy tutaj polegli – oddali ciało włoskiej ziemi, a serce Polsce”

Harcerze ZHP z Hufca Głowno z senator Anną Anders. Fot. Hufiec ZHP w Głownie

Więcej o Harcerskiej Wyprawie Pamięci na Monte Cassino przeczytacie w gazetowym wydaniu Wieści i e-wydaniu.

1 komentarz

  1. i pani andres, której jedyną zasługą jest latanie z Polski do USA.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.