W środę 14 grudnia w Restauracji “Pod Wierzbą” odbyła się promocja książki Jerzego Banasiaka “Mleczarnia w Żychlinie 1926-1997”, wydanej przez Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina. Miejsce promocji wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w obecnych pomieszczeniach restauracji znajdowała się mleczarnia. Młode pokolenie postrzega to miejsce już tylko jako restaurację.

Jerzy Banasiak, autor monografii o Mleczarni w Żychlinie podpisywał swoje książki fot. Dorota Grąbczewska
Jerzy Banasiak, autor monografii o Mleczarni w Żychlinie podpisywał swoje książki fot. Dorota Grąbczewska

– Książka Jerzego Banasiaka jest próbą monografii mleczarni w Żychlinie, w której pracowało wielu mieszkańców miasta, a mleczarnia skupowała mleko od rolników z gmin Żychlin, Bedlno i Oporów – mówiła prezes TMHZ Anna Wrzesińska. – Nasze towarzystwo powstało, aby zapisać historię naszego miasta, zapełnić białe i szare plamy z historii miasta. Jedną z takich plam jest właśnie historia mleczarni w Żychlinie, która była chlubą miasta. Mamy świadomość, że historia mleczarni nie jest kompletna i powinna być wciąż uzupełniana.  

Więcej o książce, jej autorze, bohaterach i wydawcach – przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.