Auto to jeden z najbardziej awaryjnych środków transportu. Z tego względu warto zawczasu ubezpieczyć się od sytuacji, których nie da się przewidzieć. W Polsce kierowcy są zobligowani do zakupu podstawowego świadczenia OC, które często jest sprzedawane razem z podstawową wersją ubezpieczenia assistance. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podstawowe warianty ubezpieczeń nie wystarczą, np. gdy auto zepsuje się pośrodku pola podczas podróży w obcym kraju. Zobacz, dlaczego warto przygotować się na takie okoliczności i rozważyć zakup rozszerzonej opcji assistance.

Czym jest ten rodzaj świadczenia?

Jest to nieobowiązkowa polisa komunikacyjna dla kierowców (są też dostępne warianty dla rowerzystów i motocyklistów), które sprawdzają się nie tylko w nieprzewidzianych wypadkach, takich jak kolizja czy poważny wypadek. Za sprawą ubezpieczenia assistance możesz otrzymać wsparcie również wtedy, gdy np. zabraknie Ci paliwa lub zepsuje Ci się samochód, uniemożliwiając dotarcie do celu. Jest to swego rodzaju ochrona Ciebie i wszystkich towarzyszących Ci podróżnych w aucie, dostępna przez 7 dni w tygodniu 24 h na dobę.

Czym różni się ubezpieczenie assistance podstawowe od rozszerzonego?

Przede wszystkim oba typy świadczeń różnią się rodzajem oferowanych w ramach nich usług oraz liczby opcji do wyboru.
W przypadku podstawowego ubezpieczenia pomoc zazwyczaj jest świadczona wyłącznie w przypadku kolizji. Stanowi ono niekiedy bezpłatny dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Oferty rozszerzonych assistance są znacznie bogatsze. Bardzo często w ramach umowy możesz otrzymać m.in. usługę holowania pojazdu lub dostarczenia kanistra (na określonym w dokumencie obszarze), złomowania auta, wypożyczenia samochodu zastępczego, pomoc medyczną, prawną lub usługi tłumacza, zakwaterowanie lub pomoc w dotarciu do celu podróży w przypadku awarii samochodu.

Warto przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) przed podpisaniem umowy. Znajdziesz w nim wszystkie szczegóły dotyczące danego świadczenia.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na rozszerzone assistance, dopytaj agenta o obszar, w którym możesz korzystać z niektórych usług np. holowania. To bardzo ważna kwestia, która może okazać się niezwykle potrzebna, szczególnie w najbardziej niespodziewanych sytuacjach. Dowiedz się też o szczegóły wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności np. w wypadku samochodowym, podczas którego kierowca miał alkohol we krwi. Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować warunki umowy, by dopasować ją do swoich potrzeb.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.