Rada Miejska w Strykowie dziś, 29 października, przegłosowała nowe stawki opłat za odbiór śmieci, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2020. Mieszkańcy zapłacą niemal dwa razy tyle co obecnie, a i tak, aby system się bilansował, gmina będzie musiała dołożyć do niego z własnego budżetu.

fot. ljs

Od nowego roku miesięczna opłata za odbiór śmieci segregowanych na terenie gminy Stryków wynosić będzie 19 zł za osobę. W przypadku śmieci niesegregowanych będzie to 38 zł za osobę. Obecnie jest to odpowiednio: 10 zł i 18 zł.

Widmo znaczącej podwyżki w gminie Stryków, podobnie jak w innych gminach naszego rejonu, pojawiło się po otwarciu ofert przetargowych na odbiór śmieci, kiedy to okazało się, że są one znacznie wyższe niż poprzednio.

fot. ljs

Dyskusja nad wysokością nowych stawek na forum Rady Miejskiej Strykowa trwała od kilku dni. 22 października komisja budżetu odrzuciła propozycję burmistrza Witolda Kosmowskiego, według której za śmieci segregowane mieszkańcy mieliby płacić 28,14 zł. Zaopiniowany negatywnie projekt uchwały również na dzisiejszej sesji nie zyskał poparcia radnych. Przeciwnych jego podjęciu było 13 radnych, a 2 wstrzymało się od głosu.

 

Po odrzuceniu propozycji burmistrza, w przerwie sesji zwołane zostało kolejne posiedzenie komisji budżetu, na którym to radni wysunęli dwie własne propozycje. W efekcie do porządku obrad sesji projekt uchwały wrócił powtórnie, ale już ze stawkami w wysokości: 19 zł i 38 zł. Ostatecznie rada przegłosowała je 13 głosami za, przy 1 przeciwnym i 1 wstrzymującym się.

fot. ljs

Szacuje się, że przy wpływach do budżetu Strykowa wynikających z przyjętych dziś stawek na poziomie ok. 2,7 mln zł, gmina będzie musiała dopłacić do systemu odbioru odpadów komunalnych ok. 1,3 mln zł rocznie, nie licząc kosztów opróżniania ulicznych koszy na śmieci oraz likwidacji dzikich wysypisk.

 

13 komentarzy

 1. Drodzy mieszkańcy niech wszyscy wynajmujący mieszkania, domy, piwnice, lokale itp zgłoszą swoich lokatorów do śmieci. Biorą kasę za wynajem i to nie małą a śmieci wynoszą do ulicznych koszy i twierdza ze nie są w stanie określić ile osób u nich mieszka. Każdy kto wie gdzie mieszkają obcokrajowcy niech zgłosi do Urzędu taki fakt wtedy Panie Urzędniczki wezmą się do pracy i będą dociekać ilość osób zamieszkanych. Przy koszach ulicznych zo raz więcej worków się ustawia nawet przy kościele po sprzątaniu. Niech ktoś się do roboty w końcu weźmie i zacznie kontrolować a nie ściągać kasę od niewinnych ludzi.

  • O weryfikacji ilości osób zamieszkałych na terenie posesji można zapomnieć. Już w Lowiczaninie pisano, że urzędnicy “nie mają na to paragrafu”, więc żadnych kontroli nie będzie. Poza tym wynajmujący lokale prowadzą działalność gospodarczą i mogą mieć indywidualne umowy na wywóz odpadów. Czy mają i na ile osób, oczywiście nie można sprawdzić, bo także “brak paragrafu”. Rzecz dotyczyła konkretnie Głowna, ale jeśli nie ma bezpośredniego przepisu zmuszajacego do czegoś urzędnika, to nigdzie tego nie zrobi.

   • Kto prowadzi to prowadzi i ciekawe czy mają wpisane w kodach tego typu działalność. Szereg ludzi w Strykowie wynajmuje mieszkania dla pracowników magazynowych busami są przywożenie pod posesję. Wystarczy w teren iść w dniu odbioru odpadów jak ktoś ma zgłoszoną 1 czy 2 osoby a wystawia 2 pojemniki i 15 worków z odpadami. Po prostu należy ruszyć w teren a nie za biurkiem siedzieć z herbatą.

   • To nie jest takie proste, ale z pewnością można coś zrobić. Ja tylko piszę, co i jak argumentują urzędnicy. Oczywiście, że wiele osob wynajmuje kwatery bez działalności gospodarczej. Wątpię jednak, że ktoś to będzie sprawdzał skoro w Głownie nikomu nie przeszkadza, że miasto podaje ponad 13,9 tyś zameldowanych mieszkańców, a z deklaracji śmieciowych wynika, że zamieszkałych jest tylko 12,0 tyś ludzi. A tak naprawdę będzie to razem z cudzoziemcami 18-20 tyś.

  • Znając pazerność rodaków, nikt dobrowolnie tego nie zrobi. Dopiero gdy w kraju zapanuje powszechne donosicielstwo, wtedy będzie porządek. Nic tak nie prostuje Polaków jak kary finansowe.

   • Jak przyjdzie ludziom płacić po 300 zł na kwartał a sąsiad ubija interes i płaci ok 50 zł to się ludzie w końcu obudzą. Pan Burmistrz czuwa nad wydziałem kontroluje ludzi uczciwych , mieszka w Strykowie ma swoich ludzi po gminie to mogą mu powiedzieć co gdzie i jak. Kamery poustawiać w miejscach koszy ulicznych i mobilne foto pułapki w lasach. Trzeba zacząć pracować.

 2. Stryków miasto, czy wieś

  Brawo Wy, rozumiemy to jako sukces pertraktacji naszych radnych.
  Miłego dnia dla zapracowanych biednych ludzi Strykowa.
  Jakie działania prewencyjne?
  Może zamiast kolejnych tysięcy m2 magazynów trzeba skusić inwestorów od recyklingu. Szansa na zmniejszenie kosztów w odpowiednim układzie biznesowym.
  Centralizacja z uwagi na lokalizację.
  Stryków potrzebuje INOWACYJNYCH rozwiązań a nie szeregu umów i zobowiązań do spełnienia.

 3. Dlaczego w innych gminach płaci się od gospodarstwa domowego 20 zł (czy mieszka 1 osoba czy 5 jest stała stawka) a w naszej od osoby????

 4. Gdyby w Głownie podniesiono do 20 PLN za segregowane, to chyba trzeba byłoby się cieszyć.

 5. MIESZKANIEC STRYKOWA

  A DLA CZEGO JAK KTOŚ WYWOZI Z DZIAŁEK OKNA DRZWI NA OSIEDLA \ INNE ŻECZY NIKT NIE REAGUJE

  • W końcu niech mieszkańcy reagują na takie przypadki. Nie obstawi się takich miejsc policją czy miejskimi urzędnikami. Zadbajmy sami o przestrzeganie prawa.

  • A czy to nie jest tak, że właściciele działek płacą także za odpady, oczywiście mniejszą stawkę, ale z uwagi na mniejszą częstotliwość wywozu podrzucają smieci tam gdzie jest ten wywóz częstszy? Gdyby tak było finansowo nie byłoby w zasadzie strat. Teoretycznie tak może być.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.