Jak zarabiać na wynajmie mieszkań?

Przede wszystkim, ogromne znaczenie dla zyskowności naszej inwestycji będzie mieć lokalizacja mieszkania. Chodzi tutaj zarówno o miasto jak i dzielnicę konkretnego miasta. Jak doskonale wiadomo, najłatwiej jest znaleźć klienta w największych polskich miastach, jak Kraków i Warszawa. W przypadku mniejszych miast musimy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu całościowego profilu mieszkania do charakteru naszej inwestycji.

Załóżmy, że mamy zamiar wynajmować mieszkanie studentom? Często w takich sytuacjach najemcy uważają, że najlepszym wyjściem jest zakup mieszkania liczącego 3 lub nawet 4 pokoje. Czy tak jest rzeczywiście? Praktyka pokazuje, że studenci chcący mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu, podejmują taką często ze względu na niechęć do domów studenckich. Zadajmy sobie pytanie? Czy czteropokojowe mieszkanie będzie aż tak bardzo różniło się od akademika? Bardzo możliwe, że nie. Statystycznie studenci chętniej decydują się na zamieszkiwanie w lokalach dwupokojowych: jest racjonalne zarówno ze względu na komfort, jak też łatwiejszą możliwość znalezienia znanego sobie współlokatora.

Kolejna istotna kwestia to oczywiście odległość mieszkania od uczelni oraz, ewentualnie, modnych klubów.

Oczywiście, jest to tylko jeden wybrany przykład, jednak dość dobrze pokazuje on, w jaki sposób należy podchodzić do zarabiania na wynajmowaniu lokali mieszkalnych.

Jeśli więc na przykład celujemy w klientów bardziej wybrednych, niż studenci, będziemy musieli zadbać nie tylko o odpowiednią lokalizację mieszkania, ale również odpowiednio wysoki standard oraz charakter okolicy. Nowy budynek mieszkalny rzucony w okoicę otoczoną blokowiskami? Co prawda, standard samego lokalu może być odpowiedni, jednak czy bardziej zamożny klient będzie chciał mieszkać w takim otoczeniu?

Wynajem krótkoterminowy czyli mniej znana alternatywa

Ciekawą alternatywą dla standardowego wynajmu mieszkań może być wynajem krótkoterminowy. W tym jednak wypadku, zarabianie będzie możliwe właściwie głównie w największych polskich miastach. Co również ciekawe, możemy w sposób elastyczny łączyć wynajem długoterminowy z wynajmem krótkoterminowym. Jeżeli na przykład wynajmujemy mieszkanie studentom, którzy na wakacje często wracają do swoich domów, przez lato możemy wynajmować mieszkanie w sposób krótkoterminowy.

Zasady? Wynajmując mieszkanie na dni musimy być konkurencyjni w stosunku do oferty lokalnych hoteli oraz hosteli, oczywiście wszystko w zależności od tego, czy np. wynajmujemy mieszkanie w zwykłym standardzie, w standardzie wysokim czy może luksusowy apartament. Należy także zadbać o podłączenie do mieszkania internetu oraz telewizji kablowej. W przypadku wynajmu standardowego brak np. internetu może nie stanowić poważnego problemu. Zupełnie inaczej jednak przedstawia się sytuacja wówczas, gdy klient nie zamierza przebywać w naszym mieszkaniu przez 12 miesięcy, lecz przez 12 dni.

Wynajem krótkoterminowy cechuje się znacznie wyższą zyskownością w porównaniu do wynajmu krótkoterminowego. Prosty przykład: miesięczny koszt dwupokojowego mieszkania w Warszawie to ok. 2600 zł. W przypadku wynajmu krótkoterminowego cena za jeden dzień będzie oscylować w granicach 150-200 zł.

Wady wynajmu krótkoterminowego? Musimy cały czas być aktywni, stale aktualizować ogłoszenia i reagować na zapytania klientów. Wynajem krótkoterminowy wiąże się z większym ryzykiem zniszczeń lokalu, niż ma to miejsce w przypadku wynajmu standardowego, dlatego należy nieco uważniej przyglądać się potencjalnym klientom.

Porady dotyczące wyceny nieruchomości pochodzą od Lions Estate i agencji IF.pl.

Komentowanie nie jest możliwe.