Biznes to biznes: Agros Nova nie chce już płacić kilkunastu (według szacunków – oficjalnych danych nie mamy) milionów złotych rocznie za oddawanie ścieków ze swej produkcji do komunalnej oczyszczalni przy ul. Filtrowej.

Nowa linia produkcyjna keczupów Kotlin. fot. ilustracyjne, Tomasz Matusiak
Nowa linia produkcyjna keczupów Kotlin. fot. ilustracyjne, Tomasz Matusiak

Dodatkowe opłaty za ścieki najbardziej obciążone trudnym do wyeliminowania ładunkiem, dodane do standardowych opłat, zrobiły swoje: spółka przymierza się do budowy własnej oczyszczalni ścieków. I to wcale nie gdzieś na obrzeżach miasta, tylko w pobliżu ulicy Piłsudskiego, na własnym terenie.

O wszystkich aspektach tej – dla ratusza hiobowej – wieści (rozbudowa, za ciężkie miliony, oczyszczalni przy Filtrowej była obliczana także na “ładunek” z Agrosu) piszemy obszernie w jutrzejszym wydaniu papierowym Nowego Łowiczanina.

Możesz nasz tygodnik kupić także w poręcznej wersji cyfrowej na komórkę:  Jak Agros miastu na nosie zagrał. 

25 komentarzy

 1. Bardzo słuszne posunięcie. Łowicka oczyszczalnia będzie albo i nie będzie działała, a tak maja swoją. Myślę, że ktoś z Maspexu, kto się tym zajmuje, widział projekt tej naszej oczyszczalni i swierdził, że jest to kolejny knot za duże pieniądze, który i tak nie będzie pracować jak należy.

 2. Tak PiS i łowickie.pl szukali oszczędności na wszystkim że z budżetu cofnęli kasę to teraz mają. Korabka i inni podziękują przy najbliższych wyborach. Nie zapomnimy!

  • Dobrowolski

   Nie wiem co to ma wspólnego z oczyszczalnią, ale ciekawe jest to ze miasto nie radzi sobie z infrastrukturą która już ma (most i jego stan od wielu lat), a generuje kolejną na papierze, nie wiedząc do końca ile będzie to kosztować. Wygląda to na taktykę “wpiszmy coś do budzetu, jak zaczniemy to robić, to się najwyżej doda kolejną transzę pieniędzy”.

   • Z czego doda tych pieniędzy? Weźmie kolejny kredyt? Obawiam się, że w tej chwili to Burmistrz jest na dobrej drodze, że będzie się o nim mówiło: “zastał Łowicz murowany a zostawił zrujnowany”.

    • Rok w rok, rada miejska kwitowała “menedzerowi miasta” kolejne kredyty. Wnioski były przedstawiane w najpóźniejszym możliwym terminie. Jak widać towarzystwo którym się otoczył i które sam wypromował jest już tak bezwładne, że bez przewietrzenia miasto tonie. Może pora ze sceny zejść “niepokonany” ?

  • Wez puknij sie w glowe

 3. Burmistrz dobrze o tym wiedział, ale wam nie powiedział! UPS!

 4. Wychodzi na to, że wszyscy kręcą wąsem jak chcą!

 5. Przecież miasto może zablokować agrosowi budowę oczyszczalni w tym miejscu – wystarczy chcieć. Tylko czy miasto będzie chcieć???? Jak nie wiadomo o co chodzi …..

 6. Patrząc ze strony ekologa to agros powinien wybudować oczyszczalnie biogazownie elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczna żeby nie truć mieszkańców

 7. Cytuje: ” Karol
  16 stycznia 2020 at 07:36 · Reply
  zgadza sie jak ktoś się zgodził zeby taki zakład powstał w tym miejscu tu musiał się z tym liczyć – i na tym zakończmy dyskusje bo to jest kompletny komentarz i trafny. Brawo p.Karolu. Reszta jest milczeniem.

 8. Super! płacenie haraczu miastu za przetwarzanie tego, co jest ich obowiązkiem to jakaś granda na skalę europejską wręcz. Gratuluję Agros rozumu i umiejętności najlepszego liczenia czyli liczenia na siebie.

 9. Hej zaścianki budują żle nie budują żle bo nie ma pracy.Dziejszatechnologia jest taka że nie występuje odór.Postawili wiatę żle bo za droga.Chciałbym zobaczyć wyliczenia tych pseudo kosztorysantów.Uważam że wiata to duży wydatek ale należy przyznać że wygląda ładnie i za kilkanaście lat nie będzie szpecić.Madrale mówiący że można było zrobić taniej chciałbym usłyszeć za rok no może dłużej jak by mówili zrobili dziadostwo i tylko szpeci wygląd.Uważam że należy robić raz a dobrze.

 10. Sensowna decyzja Agros – jakby to była moja firma podjąłbym identyczną

 11. Mieszkający daleeeeeko 😏

  Wolność Tomku w swoim domku! Niech budują tam co chcą.

  • zgadza sie jak ktoś się zgodził zeby taki zakład powstał w tym miejscu tu musiał się z tym liczyć

  • Dobrowolski

   Oczywiście od strony kosztowej dla firmy jest to zasadne. Niepokoi mnie inny aspekt tej sprawy a mianowicie “rozbudowa, za ciężkie miliony, oczyszczalni przy Filtrowej była obliczana także na “ładunek” z Agrosu”. To by oznaczało, że nie ma komunikacji na styku firma – urząd miejski. Nie wiemy do końca co miasto wynegocjowało przy zatwierdzaniu rozbudowy zakładu, na ile “menedżer miasta” zrobił to perspektywicznie. Zaczyna to niestety wyglądać na typowe mikrozarządzanie od akcji do akcji.

 12. super – dobrze ze mieszkam daleko

 13. Będzie pięknie pachnialo na Starzyńskiego, haha

 14. Agros jeszcze nie raz pokaże pazurki. Pracownicy doskonale o tym wiedzą ,ta firma a przede wszystkim ta budowa powinna być surowo oceniona przez inspektora

 15. Panie radny z dzielnicy, robi się coraz ciekawiej. No, no!

 16. A przecież mamy w centrum miasta kilka oczyszczalni ścieków więc nie widzę problemu mimo że mieszkam 5 minut drogi od Agros Nova, a po za tym jest wskazane by ścieki były oczyszczane na miejscu wytwarzania np są specjalne środki do szamb przydomowych.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.