Ścieranie kurzów i mycie szyb

Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, na której może gromadzić się kurz, antyramy wciąż wymagają czyszczenia raz na jakiś czas. Co gorsza, w przeciwieństwie do tradycyjnych ramek nie da się ich wyczyścić zwykłym papierem czy pierwszą lepszą szmatką, ponieważ materiał może haczyć się o ostre krawędzie antyramy. Z tego powodu najlepsza do czyszczenia antyram będzie ścierka z mikrofibry, która dzięki swojej delikatnej strukturze pozwoli na dokładne oczyszczenie zarówno tafli, jaki i brzegów antyramy.

Jeśli chodzi o mycie szkła, wiele zależy od tego, czy posiadamy antyramę szklaną czy też antyramę z plexi. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku wystarczy zwykły płyn do mycia szyb, taki sam jak ten, którym na co dzień myjemy okna i lustra. Do przetarcia stosujemy szmatkę z mikrofibry lub innego miękkiego materiału.

Posiadając antyramy z tworzywa sztucznego warto jednak zwrócić uwagę na to, by środek nie był zbyt agresywny, ponieważ może powodować zarysowania na plexi. To istotne również w przypadku tzw. szkła muzealnego z powłoką antyrefleksyjną, która może zostać uszkodzona, gdy potraktujemy ją zbyt silnym detergentem.

Profilaktyka przede wszystkim

Mając problem z nadmiernym gromadzeniem się kurzu w pomieszczeniu, warto poszukać przyczyny tego zjawiska. Czasem wystarczy wdrożyć w życie kilka prostych zasad, by znacznie zmniejszyć częstotliwość robienia porządków i czyszczenia antyram.

Jeśli mimo regularnego wietrzenia, mycia kratek wentylacyjnych i wymiany filtrów w odkurzaczach wciąż zauważamy problem nadmiernego zbierania się kurzu na zdjęciach i obrazach, warto zwrócić uwagę na ich umiejscowienie. Może zbyt bliska odległość od kominka powoduje, że na antyramie zbiera się kurz, albo pomieszczenie w którym wisi jest szczególnie narażone na zbieranie kurzu?

W takim wypadku warto zmienić aranżację i ustawienie zdjęć oraz obrazków, by uniknąć osadzania się na nich roztoczy kurzu. Powieszenie antyramy z dala od kominka pomoże także zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem w wyniku nagłej zmiany temperatur.

Czy w antyramie może zbierać się wilgoć?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje prawdopodobieństwo zbierania się wilgoci wewnątrz antyramy. Jeśli będziemy się stosować do zasad pielęgnacji i czyszczenia jest to mało prawdopodobne. Nawet w mieszkaniach o dużym poziomie wilgotności szczelnie zamocowane antyramy szklane, jak i z plexi chronią zdjęcia i obrazy przed zawilgoceniem. Chcąc uniknąć tego typu sytuacji, możemy zastosować dodatkową ochronę kupując antyramę w większym rozmiarze i dekorując ją przy pomocy passe partout.

Komentowanie nie jest możliwe.