Jak działa taksometr i jak się nim posługiwać?

Jak dowiedzieć się można z bloga Eko Taxi w Lublinie, dzisiejsze taksometry to urządzenia elektroniczne składające się z panelu sterowania z komputerem, który umieszczany jest w zasięgu wzroku pasażera i kierowcy (najczęściej w okolicy radia samochodowego). Czujniki urządzenia podłącza się do skrzyni biegów, układu prędkościomierza lub układu ABS (w zależności od typu samochodu) a sygnał przesyłany jest zazwyczaj przez przewody radia samochodowego. Detektory zbierają informację o przebytej drodze. Wewnętrzny zegar w procesorze nalicza natomiast czas trwania kursu i oblicza prędkość, z jaką porusza się samochód. Te dane (wraz ze statystyką wszystkich przejazdów) zapisywane są w pamięci maszyny. Na ich podstawie obliczana jest końcowa należność. Współczesne mierniki trasy są uniwersalne, zazwyczaj obsługują wszystkie typy samochodów.

Sposób naliczania opłaty

Istnieją dwa sposoby naliczania opłaty: system S i D. Tylko ten pierwszy jest dozwolony w Polsce. Mechanizm działania jest prosty. Urządzenie bierze pod uwagę ilość przejechanych kilometrów i czas kursu. W zależności od prędkości, z jaką porusza się samochód, aparat pomiarowy uwzględnia w danym momencie tylko jeden z tych wskaźników. Po każdym odcinku drogi procesor otrzymuje elektryczny impuls i oblicza czas trwania i prędkość jazdy. Jeżeli jest ona niższa niż 20 km/godz., przyrząd będzie naliczał opłatę według taryfy czasowej; jeżeli taksówka będzie jechać szybciej, uwzględniony zostanie cennik za pokonaną trasę. W trakcie kursu taksometr cały czas decyduje, który wskaźnik wziąć pod uwagę i sumuje opłaty za poszczególne odcinki trasy. Oznacza to, że zarabiacie już od momentu wejścia klienta do samochodu, nawet jeśli stoicie w korku.

Używanie urządzenia w czasie jazdy

W pamięci miernika znajdują się wszystkie kwoty (za każdy kilometr w każdej taryfie, za godzinę postoju itd.) oraz wysokość opłaty początkowej (tzw. należność „za trzaśnięcie drzwiami”, uwzględnia ona też koszt pierwszego przejechanego kilometra). Taksometr działa automatycznie, obowiązkiem kierowcy jest włączyć go, gdy rusza i wyłączyć, gdy kurs dobiegnie końca. Musi jedynie pamiętać o ręcznej zmianie taryf za pomocą odpowiedniego przycisku. Wtedy też informuje o tym pasażera.

Komentowanie nie jest możliwe.